MacBook Air, Pro, M2, M3 alınır mı? Hangisini almalıyız?

MacBook Air, Pro, M2, M3 alınır mı? Hangisini almalıyız?

MacBook Air, Pro, M2, M3 alınır mı? Hangisini almalıyız? Bilgisayar alacağız ama aklımız karışık. Öyle oyuncu falan da değiliz. PC dizüstü mü (Windows) yoksa Mac mi? Ben de uzun yıllar PC sonrası MacBook kullanmak başladım.

Yorumlarınızla katkıda bulunmayı unutmayın. Bu yazı tamamen kişisel, profesyonel olma iddiasında değil.

MacBook Air, Pro, M2, M3 alınır mı?

Kısa ve net: MacBook alınır. Sadece ne alacağınıza karar vermelisiniz. MacBook Air mi MacBook Pro mu. Şimdilik iMac’ler konu dışı o ayrı bir dünya.

Hangi Macbook’u Almalıyız MacBook Pro mu? MacBook Air mi?

Hangi MacBook’u almalıyız diyince seçenek çok yok sadece sistem özellikleri farklı. Şimdi seçeneklere ya da senaryolara bakalım.

1- Eğer tablet yerine örneğin iPad yerine neredeyse aynı fiyata MacBook Air alabilirsiniz. M1/8/256 size masaüstü deneyimi uzun pil ömrü sunacak. Fakat ötesine geçemeyecek.

2- M2/8/256 seçeneği yerine M2/8/512 çok daha iyi olacak. Tabii ki ram 16 olabilir. O zaman da fiyat artacak. Günlük kullanım, office uygulamaları, ortalama bir Photoshop kullanımı, internette gezinme, ortalama bir video edit için M2 işlemci 8/512 işinizi görecek. Daha fazla güce ihtiyaç duyarsanız RAM 16 olmalı. Yine işlemcinin Pro ve Ultra modelleri de var.

3- Daha fazla güç ve gerçekten profesyonel işler yapacaksanız. Renklerin tonu, canlılığı ve bilgisayarın işlem hızı önemliyse yani profesyonelseniz, iş için kullanacaksanız o zaman M2 olsun M3 olsun Pro modeller ve en az 16 RAM gerekecek. MacbookPro modellerinde 120 HZ MiniLed ekranlar var. Ekran MacBook Air için en zayıf yön şimdilik. MiniLed’ler de OLED kadar başarılı bir ekran teknolojisi değil. Ekranlar Apple için sorun.

Air modelinde IPS 60 HZ ekran olması belki de en olumsuz yönü. Siyah renkler daha aydınlık her ne kadar ekranda ışık sızması kesinlikle yoksa da arka aydınlatmayı karanlıkta göreceksiniz. Özellikle OLED ekran deneyiminiz varsa bu sizi rahatsız edebilir. Apple’ın artık bundan vazgeçmesi gerekir ama kolay kolay vazgeçecek gibi gözükmüyor.