Higgs Bozonu Ya Da Tanrı Parçacığının Kaşifi Peter Higgs Öldü.

Higgs Bozonu Ya Da Tanrı Parçacığının Kaşifi Peter Higgs Öldü.

Higgs Bozonu Ya Da Tanrı Parçacığının Kaşifi Peter Higgs Öldü. Gazeteler (internet gazeteleri) yabancı basın, sosyal medya haberleri bu habere güneş tutulması kadar büyük bir verdiler. 60’lı yıllarda Higgs’in kuramsal olarak olmasını öngördüğü ama bir tülü bulunamayan bu “Tanrının belası parçacık” 2012 yılında CERN’de Atlas çarpıştırıcısında bulunmuştu. haftalarca konuşulmuştu.

Higgs Bozonu Ya Da Tanrı Parçacığının Kaşifi Peter Higgs Öldü.

Peter Higgs sonraki yıl beklendiği gibi Nobel Fizik Ödülü’nü aldı. Bu keşif ile maddeye kütlesini kazandıran bozon türündeki bu parçacığın varlığı uzun yıllar sonra parçacık hızlandırıcılarda bulunmuştu. Peter Higgs’in adı ile anılan Higgs Parçacığı, artık “Tanrının belası” bir parçacık değildi.

Dünyanın en büyük fizikçilerinden biri olarak kabul edilen Peter Higgs 94 yaşında öldü. Geriye bıraktığı evrenin ve varlığın gizeminin çözümü için bıraktığı bir parçacıktı. Higgs evrenin gizemli puzzle’ına bir desen daha eklemiş ve büyük resmin belirmesi için dev bir adım atmıştı. Adı bilim tarihine altın harflerle çivilendi.

Biz ise hâlâ yeryüzündeki en basit, insani problemleri bile çözmek istemeden sadece varlığımızı herkesten üstün olmaya odaklayıp sadece hükmetmeye, en büyük olmaya odaklanıyoruz. Geleceğin dünyasına, geleceğin belleğine ne mi bırakıyoruz? Sadece kavga ve daha fazla kötülük…

Bu yazıda:

  • Peter Higgs Kimdir?
  • Higgs Bozunu
  • ya da Higgs Parçacığı
  • Ya da Tanrı parçacığı nedir?

sorularının kısa cevabını buldunuz ayrıntılar için buraya dokunun.

Bir Cevap Yazın