31 Mart Seçimleri Kesin Sonuçları ve Oyum

31 Mart Seçimleri Kesin Sonuçları ve Oyum

31 Mart Seçimleri Kesin Sonuçları ve Oyum. 2024 yılının ilk ayları daha doğrusu neredeyse 2 yıldır seçim, adaylar, seçim ekonomisi, oy ve tabii ki dünyanın en gereksiz seçim araçlarının gürültüsü ile geçti. Her yerdeki boşuna masraf olarak görülecek bayraklar, hele o kapılara bırakılan kuşe kâğıda basılmış kitapçıklar… İsraf israf… Seçim denilince aklıma hep ilk olarak israf geliyor.

Seçim yapıldı. Oyumu Atatürk ve modern Türkiye Cumhuriyet’ine yakışacak adaya verdim, Ata’nın kurduğu “altı ok”a. Atamız 100 yıl önce, öyle bir ülke tasarlamış ki inanın bilim kurgu yapımlarına, ütopya yazarlarına, sosyal psikologlara ilham kaynağı olur. İnsana, yaşama, yaşamaya ve birçok felsefecinin, devlet kuramcısının belirttiği “mutluluğa” giden yolu bize göstermiş.

Bir devletin amacı içindeki herkesle, hiçbir ayrım yapmadan kalkınmaktır. İnsan olmanın gereklerini yerine getirip yüzlerce yıldır yaptığımız tartışmaları bir yere bırakıp, bilinç seviyemizi yükseltip, kozmik bir bilinç ve evrensel bir benlik ile bir üst insan olmaya doğru ilerlemeliyiz.

Biz bu seçimde de insanın o et ve kemikten ibaret tarafını gördük. Saf bilinç ve evrensel ortak yaşamı, bireysel özgürlüğü özledik, hakkı, adaleti, birlikte kavgasız geçinmeyi, ekonomik olarak erinç içinde olmayı, kula kul olmamayı, zenginliği özledik. Devlet de, belediyeler de her şey halkındır. Yöneticiler de halktır, onlar yarı tanrı sınıfındaki mitolojik varlıklar değildir. Belediyeler de devlet de bize hizmet için, bizim onlara verdiğimiz emaneti bizim yerimize eşit sonuçta halkın mutluluğu ve kişisel gelişimi için harcamak için var.

Ne tuhaf ya! Yönetimler rant için, kendi saltanatları için bizim paralarımızı bütün varlığımızı yiyip bitiriyor. Oysa kim gelirse gelsin, öyle bir insani ve toplumsal düzen olmalı ki kimsenin aklına bir pislik, bir dalavere gelmeden, sadece mutluluk için ilerleme içim çalışmalı.

İnsan doymayan öz varlığını, içsel ve kozmik bir bilinç içinde terbiye edip doyurmazsa; açgözlülükle sadece et ve kemikten yapılan maddesi için, hırsları ve alt insanın ihtiyaçları için çalışacaktır. Sonuç mu? Söylemeye ne gerek var.

Bir Cevap Yazın