list

Çernobil (Chernobyl) İzle -diklerim

Çernobil (Chernobyl) İzle -diklerim

Chernobyl

Çernobil dizisi çıktığından beri her yerde konuşulur oldu. HBO her zaman güzel diziler yapıyor. Tabii ki Diziyi izlemek pek de kolay olmadı, telif hakları Dijitürk'te olunca dizi her yerden kaldırıldı. Türkçe altyazılı olarak diziyi sonunda izledim. Zaten mini dizi ve altı üstü dört (4) bölümden oluşuyor.

Şimdi forumlardaki, sözlüklerdeki abartılı yorumlara "gelmiş geçmiş en iyi diyi, bir baş yapıt, bu diziden daha iyisi yoktur" gibi abartılı yorumları bir yana bırakırsak dizi gerçekten de iyiydi. Radyoaktivite ve nükleer enerjinin yaşam için nasıl bir felaket olduğunu dizi çok güzel anlatmış. Tabii ki bir de zamanın Sovyetler Birliğindeki siyasilerin acınası halini de dizi gözler önüne sermiş durumda.

Çernobil
Cahil bir o kadar da umursamaz Rus siyasetçileri ve kontrol edilemeyen bir santral... İnsanların  yaşamını tehlikeye atmak bu kadar kolay mı? Bu sorunun cevabı evet şeklinde. Rus siyasetçiler yayılan radyasyonun bir akciğer filmindeki röntgen değeri kadar olduğunu söyleyip "ak ciğer filmi çekinmekten farksız" diye dalga geçerken dünyanın en büyük felaketinin odak noktasında olduklarını bilmiyorlardı... 😱

Çernobil Dizi
Radyoaktif kirlilik insnaları yakıp eritirken siyasilerin güç ve makam kavgaları hiç de iç açıcı değildi. Dizide bedenleri radyasyonla yanan itfaiyeciler o kadar gerçekçi gösterilmişti ki bir an bunun bir dizi olduğunu unutup kendinizi Çernobil'de sanıyorsunuz. Hayvanların, bitkilerin temizlenmesi yani yok edilmesi çalışmaları dizide çok iyi anlatılmış.

Çernobil
Oyunculuk ve olayın işlenişi, olayların canlandırılması çok iyiydi. Ama radyoaktivitenin ne olduğunu, nükleeer enerjinin ve nükleer atıkların ne denli tehlikeli olduğunu sadece bir diziden öğrenmek hiç de hoş olmasa gerek. Bu diziye kadar çoğu insan nükleer enerj ve radyasyon hakkında bir şey bilmiyortdu, bundan eminim...


Umarım biz de ülkemizdeki nükleer santral çılgınlığından vazgeçeriz...

  Diziye PUANIM : 7.5 1. Son zamanlarda bu dizi hakkında çok yazı okudum. Her yerde diziyi çok övüyorlar. Fakat bir yerde okumuştum; Ruslar bu diziyi beğenmemişler, kendileri daha iyisini yapacaklarmış.

  Ayrıca diziyi bende izlemek istemiş fakat bulamamıştım. Dizinin dört bölüm olması iyi. Mutlaka izleyip dizi hakkında değerlendirme yazımı yazacağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi bir dizi olsa da eksik kalmış. Daha uzun olabilridi ve tabii ki Türkiye ve zamanın siyasileri de konu olabilirdi...

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara