list

Engelli Raporu ve Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Engelli Raporu ve Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Engel

Uzun zamandır blog başonda olmadığım gibi videolara da uzun bir ara verdim. Gerçi izleyen de yoktu ya o ayrı bir mesele hiç karıştırmayayım en doğrusu. 😎 Konumuz engelli sağlık raporu nasıl alınır? Tabii ki buna bağlı olarak en gelli kimlik kartı nasıl ve nereden alınır ve indirimler ya da avantajları nedir. Ben de kimlik kartımı yeni aldığıma göre tecrübelerimi yazayım dedim. Tabii ki eleştirdiğim noktalar da olacak, sonuçta kişisel bir blog burası. Gerçi ülkemizde eleştiri yapmak hiç de uygun değil, bunun farkındayım. Kısacası ben de raporuma ve kimliğime kavuşmuş oldum. Engelli dünyasına adım attım ama öyle müthiş imkanları bulmak için ya uykuya dalıp rüya görmek gerekli ya da 1. dünya ülkelerine ya da şöyle kuzey Avrupa'ya doğru yolculuk gerekli.

Engelli Raporu Nasıl Alınır

 1. Engelli raporu almak için öncelikle tam donanımlı bir devlet hastanesinden randevu almak gerekli. Randevu almanın en kolay yolu internet üzerinden randevu almak: hastanerandevu.gov.tr
 2. Randevu günü hastaneye gidip, "kurul rapor" bçlümünden kayıt yaptımak gerekli
 3. Kayıt için sadece kimlik kartı yeterli, fotoğraf ya da kimlik fotoğrafına gerek yoktur. Artık her şey online ve elektronik imze ve elektronik doğrulama ile yapılıyor.
 4. Bu aşamadan sonra sağlık kurulu için muayene yapan doktorları teker teker dolaşmak gerekiyor. Eğer mevcut hastalık sistemin verdiği bölümlerden birinde değilse dahiliyeden konsültasyon istemek gerekiyor.
 5. Tüm bölümleri dolaştıktan sonra, bölüm doktorları verdikleri puanları sisteme giriyorlar. Daha sonra elimizdeki evrakları kurula teslim ediyoruz.
 6. Sağlık kurulu toplanıp puanları topluyor ve gerekirse hastayı görüyor. Alınan puanlar Balthazard (Baltazar) ile hesaplanıp toplam vücut kayıp oranı bulunuyor.


  🔔Raporunuza her zaman e-Nabız sistemi, raporlarım bölümünden ulaşabilirsiniz. Raporların üzerinde herhangi bir mühür, ıslak imza bulunmuyor. Bu nednele aslı ya da kopyası diye bir ayrım yoktur çünkü elektronik doğrulama kodu ile raporu doğrulamak mümkün.


  Yeni Engelli Kimlik Kartı

  Engelli Kimliği Nasıl Alınır?

  Engelli kimliğini almak için Aile ve Sosyal Politikal Bakanlığı il ya da ilçe Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne gitmek gerekiyor. İstanbul için Cağaloğlu'ndaki genel müdürlüğe değil bulunduğunuz ilçedeki Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne gitmelisiniz. 1 Haftada engelli kimliğiniz hazırlanacaktır. Kimlik hazırlanınca telefonla haber veriliyor.

  İstenilen  belgeler:

  1. 2 fotoğraf
  2. Kimlik fotokopisi
  3. %40 ve üzeri rapor

  Engelli İdirimleri ve SGK İndirimi

  SGK herhangi bir indirim yapmıyor. İlaçların katılım paylarını ve muayene ücretlerini ödemeye devam... Engelli indirimleri ise kısaca şöyle:

  THY, TCDD, Müzeler, Otopark, GSM, internet, su, ÖTV,  Ulaşım (belediye ulaşım hizmetlerini tümü) Bakanlığa ait dinlenme tesisleri, YKY yurtları...


  Engelli Avantaj

  Diğer Süper Engelli Avantajları (!) ve Eleştiri

  Engelli kimlik kartı, internet, su abobenliği, GSM aboneliği, müzeler, ÖTV indirimi, uücretsiz ulaşım gibi avantajları sunsa da aslına bakılırsa sosyal devlet anlaşının sıfır olduğunu görüyoruz. Engelli maaşları zaten ailesiyle yaşayan engelliler için neredeyse hiç verilmiyor. Hanedeki gelir yüksekse engelli maaşı almak imkansız. Oysa engelliyi de birey olarak, bağımsız bir insan olarak düşünmek gerekli. Yine engelli kadrolarından iş imkanı da -her şeyin adam kayırmaca, tanıdık vasıtasıyla olduğu ülkemizde- pek kolay gözükmüyor. Önceden insnalar dua isterlerdi şimdilerde ise tanıdık birinin torpilini istiyorlar. Artık torpil, duayı geçti... İsraf, lüks, adam kayırma, 1₺ olan işi 10.000₺'ye kendi şirketine vererek devlet kaynaklarının gereksiz yere harcanması, milyonlarca insanın vergisini ve kazancını birkaç bin kişinin yiyip zekusefa sürmesi, mültecilerin gereksiz masrafı derken kendi engellisine, emekli-dul ve yetimine yetişemeyen bir sistem içnde en güzeli hiçbir şeyi takmadan zamanın akışından kendimizi çıkarmak ve kendi kendimize yetmeyi öğrenmek olsa gerek...
  1. eskiden çok zordu engelli raporu çıkarmak ben kardeşim için alırken çok uğraştık ...bende çıkaracağım engelli kartı inşallah teşekkürler bilgiler için emeğinize sağlık sevgiler....

   YanıtlaSil
  2. Paylaştığınız konular, yaşadıklarım kısa bir kesiti olmuş. Engelli raporu almak bir zamanlar resmen işkence idi. Şimdi neyse ki İnternet biraz daha kolaylık sağlamış. Git gel git gel, oradan oraya gir. Kendinizi resmen bir suçlu gibi gösteriyorsunuz. Engelli nerede burada, bir bakalım önlerine geçip bekliyorsunuz. Sorular sorular, söylenecek çok şey var. Ama ceremesine çekecek adam yok.
   19 Senedir engelli kartı çıkarmadım. Çıkarmaya da hiç düşünmüyorum. Ulaşılabilir erişilebilirlik noktasını her zaman kendi imkanlarımızda çözdük.
   Bir haftadır internet paket değişikliği yapayım dedim. Resmen süründürdüler. Bu geri dönüşüm yaptılar. Her birimdeki insanlarla kendim telefonla konuştuğum halde böyle oldu. Eğer bir de konuşmasaydım. Nasıl olurdu bilmiyorum. Ek olarak elektrik faturası ev yaşayan kişi başına bir indirim uygulamaya başladı. Daha oraya başvurmadım. En iyisi daha fazla meşgul etmeyeyim sonuçta bizleri çok seviyorlar haklarını yemeyelim...
   Selam ve dualarımla...

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. İsraf, talan, süper lüks, vergilerle kendi adamlarını kalkındırmayı bırakıp; halkına iyi bakan bir ülke yönetimini görmek umarım bizlere kısmet olur... Söylenecek bir söz yok... Mülteci beslemek en iyi becerilen şey...

    Sil

  G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

  Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

  Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara