list

Ay Uzaylıların Üssü mü? Ayı Uzaylılar mı Yaptı?

Ay Uzaylıların Üssü mü? Ayı Uzaylılar mı Yaptı?

Moon - Ay
Öncelikle Ay’ın oluşumu hakkımda modern bilimin söylediklerine bakalım. Klasik görüşlerin ne olduğuna baktıktan sonra diğer spekülasyonlara bakacağız.Ay'ın dünyanın bir parçası olduğu, dünyaya çarpan bir gezegenden sonrası ayrılan devasa bir parça olduğu söylenir. Ya da dünyanın çekim gücü ile yakalanmış dış uzaya ait bir nesne olduğu da söylenir. Ay’dan alınan kaya parçalarının Dünya’nınki ile aynı olduğunu da yapılan çalışmalarda bilim adamları buldular. Ay ile dünya aynı maddeden yapılmış gibi duruyor. Şimdilik en çok rağbet gören görüş bu diyebiliriz.

Ay'ın, Güneş Sistemi içerinde ayrı ve hayati bir yeri vardır; Dünya üzerindeki yaşamın başlaması için gerekli olduğundan; mesafe ve boyutlar hakkındaki ince matematik verilerden sıkça bahsedilir. Aynı şekilde Dünya için de böyle inceliklerin olduğu bilinir.

Ay Evreleri
Şimdi ilginç hatta biraz da fanteziye kaçan iddialara geleceğim. Gizemli iddialar her zaman insanların ilgisini çekmiştir. Benim de bu tür gizemli hatta olanaksız gibi görünen iddialar dikkatimi çeker.

Ay’ın yaşının hemen hemen dünya ile aynı olduğu tahmin edilir. Sky and Telescope dergisindeki bir makaleye göre Ay’ın yaşının potasyum-argon ölçünleri ile 7 milyar yıl kadar eskiye dayandığı söylenmiştir. Ayın yaşı ile ilgili en çarpıcı diğer iddia ise Apollo-12’nin Ay’dan getirdiği bazı taşların yaşının 20 milyar yıl kadar eski olduğu da söylentiler arasındadır.

Moon Earth
Ay’ın üzerinde gizli yapıların olduğu tanımlanamayan nesneler ve ışıkların hatta araçların zaman zaman göründüğü iddia ediliyor.
Bu yapılar ve gizemli işaretler şunlar:
Ay üzerindeki gizemli kubbeler
Ay üzerindeki tuhaf yapılar
Ay'ın içinin tamamen boş olması
Bazı bölgelerde çekim gücünün kuvvetli olması
Ay'daki gizemli ışıklar
Ay'da hareket eden gizemli nesneler
Ay'ın karanlık bölümündeki devasa çıkıntılardır.


Ay yüzeyine çarpması için 1969 yılında 15 ton ağırlığındaki Satürn V aracı 3. Aşamada 11 buçuk tonluk TNT’ye eş değer etki yaratacak şekilde Ay yüzeyine çarpar. Ay bir çan gibi saatlerce titrer. Ay’ın bu titreşimi yaklaşık 3,5 saat sürer. Bu titreşimler 20-25 mil derinliklere giderken tekrar yüzeye çıkıyordu. Bundan çıkan sonuca göre ya Ay’ın çekirdeği çok hafifti ya da ayın içi tamamen boştu. Sonuç ise içi boş doğal bir cisim olamaz şeklindeydi.


Moon Stone
Ay ile ilgili en çok dikkat çeken gizemli yapılardan biri de son 40-50 yılda ortaya çıktığı söylenen kubbelerdir. 1960 yılına kadar bu kubbelerden 200 kadarı görünmüş. Bazılarının çapı 210 metre civarındadır ve Apollo-17 mürettebatını da bu kubbeleri gördükleri ileri sürülmüştür.

Houston ile Apollo-17 mürettebatı arasında şu şekilde bir konuşma geçtiği söylenilir:

- Houston: “Devam et Ron”
- Ron: “ Tamam. Rapor vermek istiyorum: Büyük bir şey… Dürbünle bir kez daha baktım.

Tabanında baklava biçiminde bir dolgu var.
Alanın şekli oval ya da eliptik… Elips yukarıya doğru yer alıyor. 

Konuşmanın devamının kaydedilmediği söylenmiştir.

Uzay keşif araçları bu gizemli yapıları defalarca rapor etmiştir. Ay'ın devasa bir uzay aracı olduğu ya da bir zamanlar içinde (yüzeyinde değil) gelişmiş bir medeniyet ve teknolojinin en son safhasında olan canlıların yaşamış olabileceği de farklı bir yaklaşım olarak karşımıza çıkıyor. Bu olguları destekleyen Astronotların çektiği fotoğraflar ve ses kayıtlarının saklandığı da söylentiler arasında.


Man on theMoon
Ay üzerindeki kraterler ve bu kraterlere uzanan ışık saçan yollar da gizemini korumaktadır. Daha doğrusu toz şeklinde, parlak bu yollar kraterlerde sonlanır. Yine bu kraterlere yakın yerlerdeki kubbemsi yapılar da vardır. Bu yapıların enerji üretimi için kullanıldığı tahmin edilir.

Ay’ın mıknatısiyeti bir zamanlar Ay’ın güçlü bir manyetik alan içinde onduğunu ve bu manyetizma kalıntılarının Ay kayalarının içinde saklı olduğu iddia edilir. Ay’ın çekirdeğini oluşturan eriyik bir katmanın olmayışından ötürü Ay’daki manyetik etkinin de olmaması demektir ama Ay manyetiktir. Özellikle Ay’ın çıkıntılı bölgesinde mıknatıs etkisi daha yüksektir. 12.450 yıl önce dünyanın manyetik alanındaki değişikliğin nedeninin Ay olduğu söylenir. Hatta “Ay, Dünya yörüngesine 12.450 yıl önce girmiştir” tezini de savunular vardır.

Ay büyük bir uzay gemisi midir? Bu sorunun cevabı kimilerine göre “Evet”tir. Jeolojik olarak “ölü” olan Ay üzerindeki 10 büyüklüğündeki sarsıntıların kaynağı bulunamamıştır.

Ay'ın Gizemi
Ay’da makineler olduğu ve zaman zaman ortaya çıktığı da başka bir iddiadır. Ay kraterlerinin etrafında moloz yığınlarının olduğu fotoğrafların olduğu ve sonraki fotoğraflarda bu yığınların ortadan kaybolduğu ve makine benzeri araçların da görüntülendiği söylenilir. Yine gizemli ve yer değiştiren kaya parçalarından söz edilir. Ay’da gaz kaçakları ve toz bulutları vardır. İleri teknoloji barındıran Ay’da işe yaramayan atık gazların bu şekilde dışarı atıldığı iddia edilir. Ay görünüşünün zaman zaman puslandığı 1880’den beri pek çok kez rapor edildiği söylenir. 18. Ay’dan bu yana kraterlerde kırmızı ışıklar görüntülenmiştir.

Monn Gas
Ay üzerinde görünen ışık çakmaları ile ilgili gazete ve dergilerde çıkan haberler ve konuyla ilgili raporların olduğu söylenilir. Bu muazzam ışık çakmalarının Ay yüzeyine çarpan meteorlardan olamayacağı belirtilmiştir. Korkunç büyüklükteki ışık çarpmalarından ilk söz eden George Leonard 1997 yılında yazdığı “Somebody Else is on the Moon” adlı kitabında bu ışıkların Ay içinde yaşayan zeki varlıkların bu ışıklara neden olduklarını yazmıştır. Ay jeolojik olarak ölüdür ve sismik olarak da sakindir, diyen uzmanlar 1800’lü yıllardan beri gözlenen bu ışıkların Ay içerisinde yaşayan birden fazla uzaylı temsilcisi canlılar tarafından çıkarıldığı da söylenir.

Ay kraterlerindeki ışıklar

Ay’ın bir uzay gemisi olduğu ve binlerce yıldır hem tamiri için uğraşıldığı hem de içindeki uzaylıların da insan gelişimi ve evrimini inceleyip su gibi temel ihtiyaçlarını dünyadan karşıladıkları da çok uç spekülasyonlardandır. 

NASA’nın gizli arşivinde Ay’ın arka yüzüne ait volkanik püskürme ve toz bulutu gibi fotoğrafların olduğu iddia edilir. Yuvarlanan kayaların da astronomların konuşmalarında geçtiği, bazı belgelerle ispat edilmeye çalışılmıştır. 

Başka bir iddia da Ay’ın gelişmiş bir uzaylı medeniyet tarafından yapıldığıdır. Çünkü Ay ve Dünya'nın konumlarının ve ölçülerinin tesadüfü olamayacağından bahsedilir. Dünyadaki canlılığı bu uzaylıların başlattığını, Ay'ı da onların yaptığı en uç hatta inanılmaz iddialar arasındadır. Ay ile Dünya’nın yaşının yaklaşık 4.6 milyar yıl olması ve Dünya ile yanı malzemeye sahip olması yani jeolojik bulguların bu görüşe bir kanıt olduğu ileri sürülüyor.

Ay Yapı
Dahası var. Fantezi ya da gizem burada bitmedi. Ay'ı, zaman yolculuğu yapan gelecekteki gelişmiş dünya medeniyetinin uzaylıların yardımı ile yapıldığı da başka bir iddia. Daha sonra uzaylıların DNA içinde kendilerine ait bir kod yerleştirdiğini söylüyor. Ay'ı da bize kendilerinden haber vermek için yaptıklarını söylüyor. Ay, uzaylı gelişmiş uygarlıkların bizimle iletişime geçme yöntemi olabilir, düşüncesi de kitabın savunduğu bir başka görüş.

SNMZ - yazdı ©


 1. Bu gibi komplo teorilerini ve spekülasyonları okumak her ne kadar keyifli olsa da şahsen hiçbirinin doğru olmadığını düşünüyorum. Toz topraktan yapılmış basit bir uydu bana göre.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doctor Who'nun bir bölümünde de Ay, büyük bir yumurta... Uzaylı yaratık doğunca yerine yeni bir yumurta yani Ay geliyor. :) Sumerlilere göre de Ay, parçalanan Tiamat gezegenin eski uydusu... Komplo teorileri cok zevkli. Yine geçen günlerde Trump ve zaman yolculuğu komplo teorisi vardı. Blogda bahsettim diğer sayfada kaldı galiba. O teori de zevkle okunacak turden.

   Sil
 2. Ayı uzaylılar yaptı bizi gözetliyorlar moon is making ailens yazın kanıtlar çıkabiliyor.

  YanıtlaSil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara