list

İnsan Karakterleri ve Işık Hızında Gerilediğimiz Konular

İnsan Karakterleri ve Işık Hızında Gerilediğimiz Konular


Brain

Yeni yılın ilk günlerine televizyonsuz girmek büyük bir “nimet”miş  Bilmiyorum neden "nimet"miş... Nereden çıktı bu yarış bilmiyorum, ramazanda oruç tutmayanlar şiddete maruz kalır. Kış döngüsü kutlamaları olan yılbaşı eğlenceleri Hristiyan bayramı sanılır. Oysa ki ilgisi bile yoktur. Müzik ise zaten satrançla birlikte çoktan cehennemde. İçki içenlere kötü gözle bakılır. Hepsine "ayyaş" muamelesi yapılır. Dindar insanlar eleştirilir. Yani tam bir curcuna tam bir "her kafadan ses" durumu. 

Ben ise yılın ilk gününü, deney diye onurlandırdığım (şu egoya bak be!) Saçlarımı “sıfır” numara kestirdim. Bildiğiniz kabak. Ya da ayna gibi parlayan bir kelle… O kadar da uzatmıştım ki, gitti sırma saçım. Sebebi ilk olarak: bir değişiklik olsun istedim. Yeni yıla bir değişim ile girmek lazım dedim ama çılgın bir değişim ile… Kimse saçlarını “sıfır” numara ile kestirmeye cesaret edemez. Belki değiştiremediğimiz şeyler için bazen ufak başlangıçlar yapmalıyız.


İletişim

Şu da bir gerçek ki  kelleyi şerifim üşüyor. Yolda yürürken kafama bere ve üzerine de kapüşon takıyorum yine de kâr etmiyor üşüyorum. Evet şunu da öğrendim hani itilip kakılanlar vardır ya onların halini anlamak lazım. Kel birine “ulan keltoş”, “kel kafana senin…”  bitme” gibi hakaretler ve beğenmeme, küçümseme ifadelerinin çok insafsızca olduğunu anladım. İnsanın karakteri ve "insanlığı" asla yüzlerinde, tenlerinde değildir. Tiplerinde degildir.

Hani cinsiyeti, cinsel tercihi; karakteri, dünya görüşü hiç fark etmez aynı yanlış tekrar edilir. İnsanları dış görünüşü ile saçı-sakalı ile sesinin tonu ile kaşı-gözü-kulağı ile değerlendirip âşık olanlar ya da ölçüleri dış görünüm olan insanlar, gerçekten yok olacak eskiyecek bedenlere tapıyorlar demektir… Ve insanları dış görünüşüne göre değerlendirip "insan yerine koymamak" da nasıl bir insanlıktan düşüştür anlamak zor.


Beyin Prizma
İşte böyle. Siyasi ayrım; dini ayrım; mezhep-ırk ayrımı; cinsel ayrım diyoruz ama bir de dış görünüm ayrımı var, bunu hiç ama hiç araya katmıyoruz. Sinir oluyorum bu duruma... 
Biz modern homo sapiens türü olarak zihinsel evrimimizde karınca kararınca yol alırken, her türlü karmaşa ve kavgada, talanda; devlet kaynaklarını sömüren ve bizi yokluğa esir eden yalancı, yamyam siyasilerimizle; her türlü ayrım ve yargılamada ışık hızında ilerliyoruz...

Not: İnsan giyimine, konuşmasına, beden ve ağız temizliğine dikkat etmeli bu ayrı bir konu. Konumuz "çirkin" diyerek ya da dış görünüşü ile insnaları yargılamanın ne kadar insafsızca olduğu. 

Not 2: Fakat insanların iç dunyadi ne kadar huzurlu ve zihinleri ışık doluysa yüzleri de o derece aydinlik, konuşmaları samimi oluyor. İçi dışı bir olmayan biri bildiğin muşamba suratlı oluyor. Bu ayrı bir konu.
 1. Merhaba Mustafa,
  İnsanları dış görünüşüne bakarak yargılayanlar, alay edenlerle maalesef ben de karşılaşıyorum. Karşı tarafın haberi olmadan kıs kıs gülenler. İnsan olma erdeminden ve empati yeteğinden yoksun zavallılar. Öyle ki bu insanlar çift karakterli oluyor. Birinin arkasından bir sürü aşağılayan sözler sarfederken, yüzlerine şirin ve cicimli sözlerle hitap ediyorlar. Böyle karaktersiz insanlar her zaman geri kalan insanlardır. İstedikleri kitabı okusunlar ama o kitabı okumak onları insan olarak geliştirmediyse hiç bir anlamı yok. Her zamanki gibi özgün anlatımın ve başlığınla güzel konuya değinmişsin. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir milyon karakter var bu tip insanlarda. İnsanlarla konuşmaya çekinir oldum artık

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara