list

Hakan: Muhafız - The Protector Netflix'in İlk Türk Yapımı Dizisi

Hakan: Muhafız - The Protector Netflix'in İlk Türk Yapımı Dizisi

Hakan: Muhafız

Netflix'in ilk Türk dizisi Hakan: Muhafız diğer adıyla The Protector (protektır) yayına girdi. İzledik, izledim... İlk Netflix, Türk yapımı olduğu için heyecanla bekleniyordu bu dizi film. Galiba ilk olduğu için de çok fazla beklenti vardı. Beklentileri karşıladı mı acaba?

Yerli yapımı 3 saat süren ve aşk-meşk dizileri ya da mafya dizilerini izlemeyeli o kadar çok oldu ki! Düşünün bir saat 8'de başlayan bir dizi 11:30'da bitiyor... Buna ne göz, ne koltuk ne kanepe ne de kalça dayanır :)

Netflix kısa öz ve kalite filmler ile neyse ki bizi bu işkenceden kurtardı. Gelelim Hakan: Muhafız dizisine. İlk Netflix yapımı Türk dizisi olması nedeniyle "bir bakalım nasıl olmuş diye" çoğumuz izleyecek biliyorum.
Ben de bugün izledim. Birazını spor yaparken, birazını banner tasarımı yaparken birazını da kahvemi içerken... Derken dizi bitti :) Sonuçta 3 saat değil ya :)

Filmde sihirli üç nesne var bunlar gömlek, hançer ve yüzük. Hakan aslında gizli bir muhafız, bir de karşıtı olan ölümsüzler var. Amaç İstanbul'u ölümsüzlerden kurtarmak. Ve bunun için yani tam yenilmez bir muhafız olmak için bu üç nesneye ihtiyaç var.

Dizide Kapalıçarşı, Çiçek Pasajı, Ayasofya gibi yerleri görmek güzel. İstanbul'un tarihine dair ufak tefek öyküler, Fatih zamanına kadar, Mimar Sinan'a kadar uzanan öyküler diziyi izleyecek yabancılar için iyi olmuş.

Hakan: Muhafız

Bir diğeri de oyuncu seçimi. Yerli dizilerde hep sarı saçlı, mavi-yeşil gözlü ve model gibi oyuncular olur. Sanki, yerli dizi değil de İsveç dizisi ya da Danimarka dizisi gibidir... Sokağa çıkınca gözlerimiz dizilerdeki oyuncuları arar hep ama nerede o tiplemede insanlar :) Bu dizi de oyuncular uzaydan  gelmiş gibi değil :) kahverengi göz, kumral-kahverengi saç ile sokaktaki insanlara daha yakınlar...

Muhafız ve ölümsüzler arasındaki mücadele her ne kadar iyi gibi görünse de 3. bölüme kadar çok sıkıldım. Son iki bölüm biraz hareketliydi. Ayrıca öyküyü çok zayıf buldum. Heyecan yoktu yani bir an önce öteki bölüme atlama isteğini hissetmedim. Aksiyon yoktu. Dövüşme sahnelerini beğenmedim. Özellikle kurşun sahnesi hariç düzgün bir efekt de yoktu.

The Protector
Ama yerli dizilerin tekdüzeliğini bitirmek ve yeni yeni şeyler yapmak açısından önemli. Bizim de sonunda süper kahraman filmimiz ve gizemli nesnelerimiz oldu. Ama dediğim gibi öyküyü zayıf buldum. Film akışı basit geldi bana. Tekrar edecek olursam klasik TV dizilerinin monoton havasını kırmak için iyi bir girişim. Yine sansürsüz özgürce film izlemek de güzel...

Efekt yok
Heyecan yok
Akıcılık yok
Zayıf öykü
Aksiyon yok
Çok bilindik ve basit
Mitolojiden bir şeyler serpiştirilmişlerdi
Gizem yok. gizemli bir hava yakalayamadım
Basit ve özensiz

Sonuç: Klasik yerli dizilerini yani aşk-meşk dizileri ve mafya dizilerini değiştirmek için iyi bir fırsat. Özellikle 3 saatlik  dizilerden sıkılanlar için iyi gelecektir. İyi bir başlangıç... Yani adıdan söz ettirecek bir dizisi olmamış, sıradan basit bir Netflix dizisi olarak kalmış...  1. Diziyi zar zor bitirdim. Senaryo çok zayıf ve dizi çok sıkıcıydı. Üzgünüm ama Hakan Muhafız Netflix'e yakışmadı bence. Bende bu dizi hakkında #burada birşeyler yazdım. Umudumuz ikinci Netflix Türkiye yapımı...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Dizi izlenilecek gibi değil gerçekten de İstanbul'un tarihi yerlerini göstermekle olmuyor... Netflix'e yakışmayan bir dizi

      Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara