list

Blogger ve Cevapsız Yorumlar: Yorum Fantezileri

Blogger ve Cevapsız Yorumlar: Yorum Fantezileri

Blog Yorum

Blogger yani blog yazarı olmak dünyanın en önemli şeylerinden biri. Bazıları öyle yazıyor ki inanın şaşırıyorum. 15 yaşında bir ergen olduklarından şüphe etsem de biliyorum ki kocaman yetişkin insanlar bunlar. Yorum... Kim blogunda yorum istemez ki? Değil mi? Şöyle harika bir yorum panelimiz olsa yorumlar aşağıya doğru 1 metre uzasa, aynen padişah fermanı gibi... 💬

Yorum fantezileri

Yorumlar gelsin tabii ki sorun yok burada. Ama yorum fantezileri de var. Yorumlar için saadet zinciri kurmak isteyenler bile var. Nasıl mı? "Sen bana yorum yaz,ben de sana" şeklindeki istekleri yorum saadet zinciri gibi bir şey. Beğenmediğim ya da yorumlamak istemediğim bir sayfaya neden karşılıklı yorum yapayım ki!

Bir de yorumları cevapsız bırakmak var. Blogger dediğin okuruna cevap verir ve belli bir mesafe ile okuruyla ilgilenir. Blog yorum paneli haber siteleri yorum paneli ya da kitap siteleri yorum paneli gibi değildir. Sizi okuyan ve sayfanıza yorum bırakana bir zahmet cevap verin. İletişimin sıfır olduğu bir blogda yazmak galiba yapayalnız bir şehirde oturmak gibi olsa gerek.

Ben yorum yazmayı bu nedenle bıraktım. ❌ GFC denilen İzleyiciler eklentisini de kaldırdım. 👎 Hiç bir işe yaramayan bir eklenti. Google Plus'ta nasıl herkes kendi paylaşımının reklamı peşinde ve paylaşılan hiç bir şeyi okuyorsa, İzleyicilerde de durum böyle. Kısacası kuru kalabalık... Çok az toplasan 5 blog anca takibimde ve onlara da yorum yazıyorum. Yorumlara cevap vermeyen bloglara bir daha asla uğramama kararı aldım, bu arada lütfen darılmayın. Bunlar gerçekler...
 1. Çok haklısınız.Ben açıkçası beğenmediğim yazılara yorum yapmıyorum.gelen yorumlara da geri dönüş yapıyorum.okuyucuya saygımdan ötürü.Bir kişi okusun yorum yapsın ama okusun bu yeterli benim için...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben iletişime çok önem veriyorum. Yorumlara cevap veremediğim oluyor onlar da arada kaynayanlar ya da unuttuklarım

   Sil
 2. Gelen yorumlara cevap veriyorum sürekli, iletişim bir blogda bence çok önemli

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bloglarda en iyi iletişim kanalı yorum paneli desek yanlış olmaz. Yorumları cevaplamak ayrıca çok eğlenceli :)

   Sil
 3. çok haklısınız bazen böyle durumlar yaşanıyor ne yazı ki yorum yazan dostlara mutlaka geri dönüş yaparım çünkü her bir yorum benim için değerlidir ....Emeğinize sağlık sevgiler ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her yorum değerli ama bazı yorumlar var ki! Bana çok tehdit ve küfür geliyor. Çoğunu onaylıyorum... Bu tip yorumlar da eğlenceli oluyor

   Sil
 4. Çoğu kişide çıkar söz konusu. Bazı kişilerin GFC'den takip etmelerinin sebebi kendisine geri dönüş beklemesi. Belki de suratına bile bakmayacak bir daha o blogun... Ben yalnızca ele alınan konuların hoşuma gittiği blogları takip ediyorum GFC üzerinden. Bazen birkaç hafta biriktiriyorum yazıları bazen düzenli bakıyorum, keyfime göre değişiyor. Ama dediğin gibi pek bir önemi kalmadı. Ve son olarak yoruma cevap meselesi... 20 küsür yorum arasından yalnızca benim yaptığım yoruma yanıt gelmediği oldu birkaç defa. Oldukça sinirime gitti. Sonrasında yorumlarımı sildim, ne olursa olsun her yoruma yanıt verilmesi benim için de oldukça önemli bir konu blog üzerinde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tüm yorumları onaylayıp da benim yorumumu onaylamayan blog da gördüm. Oysa yorumum gayet düzgündü. İzleyiciler ya da GFC zaten başlı başına bir tuhaflık... Bazen takip edilen bloglar okuma listesine düşmüyor GFC zaten iyice bozuldu. Sinir bozucu bir şey olmuş seninki. Ben de bazen cevap yazmayı ertesi güne bırakınca gözümden kaçanlar oluyor.

   Sil
 5. Bence de kimse ilgilenmediği konularda yorum yapmak zorunda hissetmemeli. Ayrıca ben birini takip ediyorum diye benim sayfamı takip etmek zorunda da hissetmemeli. Sonuçta hepimizin farklı ilgi alanları var.

  Ama bir kişi sayfanızı ziyaret ediyor, vakit ayırıp yorum bırakıyor ise cevap vermemek bence çok büyük kabalık. Eğer yorum istemiyorsan kapalı tutarsın yorum kısmını bitti gitti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de yorum istemeyen yorumlara kapatmalı. Haber sitesi gibi hissediyorum bu tür blogları... Yorumlara cevap vermeyen blogları zaten takipten çıkardım. Bazen bir blogda ana sayfadaki tek bir sayfa ilgimi çekiyor ya da blogger arkadaşımızın yayınlarından bazıları ilgimizi çekebilir. O konuya yorum yapıp diğer sayfalara bakmayabiliriz. Bu blogun kalitesizliğinden de değildir. Farklı ilgi alanları, farklı kişilikler işte bu benim hoşuma giden şey. Bloglar, üniversiteler, hava alanları çok kültürlü ve herkesin bir arada bulunduğu şehirler gibi.

   Benim blogdaki yayınların tümüyle ilgilenen bir okur/blogger bulmak olanaksız. Karşılıklı takip zorlaması mahalle baskısı gibi bir şey :)

   Sil
 6. Yaılarımızı ayakta tutan yorumlardır. Ama hep kendine yorum yaptırıp da semtiöize uğramayanlar çok fazla .
  Ya da ayıp olmasın diye elimize sağlık çok güzel yazı deyip geçiştirenler
  Haaa bir de beni takip edin deyip kaçanların yorumları

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok samimiyetsiz hem de çok yapmacık bir dünya... Gerçekten takip edilecek 5-6 blog var, gerisi tıraş... Çoğu burayı Facebook sanıyor :) gidin Facebook'ta blog yazın değil mi?

   Sil
 7. Çok güzel bir konuya değinmişsin. Bende bir zamanlar bu konuyu gündeme getirmiştim. Bu konuda söyleyecek çok sözüm varda, yazsam konu çok uzar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın Mustafa... Artık ben de susuyorum bu konulara değinmeyeceğim artık...

   Sil
 8. Yazdıklarında çok haklısın Mustafa.
  Yeni Blogger'lar bir akım başlattı ki sorma gitsin. WhatsApp, İnstagram, Facebook grupları aynen yazdığın gibi sen bana gel ben sana geleyim. Saadet zinciri benzetmen de çok güzel olmuş. Gelmeyene kafa tutmalar, gelenler yazıyı okumadan, yazdığın gibi kısa cümleli yorumlar yazmaları vs. Bunların hepsi bloglarda o kadar bariz belli ki gelinen nokta üzücü. Bir de bu saadet zincirleri ile kendini bir yerlerde sanan blog yazarları, mutluluktan havalarda uçuyorlar. Okuyucularımla etkiletişimim, iletişimim çok güzel vs. Bundan 3 gün önce ben de SMK'nın taslağına yorumlar ile ilgili bir yazı kayıt ettim. Senin düşüncelerine benzer. Henüz bitiremedim yazıyı ama cidden işin tadı, lezzeti kaçtı bloglarda. Bak mesala ben sana son tartışmada suçlayıcı yaklaşımından dolayı, hafiften kırıldım. Ama bazı şeylerin yazışarak yanlış anlaşıldığını bildiğim ve uzatmamak için yorumuna cevap yazmadım blogunda. Ayrıca ikili yorumlaşmamızın arasına 3.tekil şahısların girmesini de doğru bulmadım. Her neyse blogundayım. Google+ da bir Blogger arkadaşımız paylaşmış. Başlık son günlerdeki düşüncelerime yakın olduğu için tıkladım, okudum. Yorum yazıyorum. Birbirimize kin, nefret gibi duygular beslemek yerine anlamayı tercih etsek daha insancıl oluruz. Birbirimiz arasında kan davası gütmeye gerek yok. Yazılarımız birilerinin ilgi alanında ise zaten kendiliğinden geliyor yorumlar. Nezaketen gelen yorulara ben de gidiyorum. Ama bu sen bana geldin ben sana geleyim anlamında değil asla. Çeşitli gruplara davet ediyorlar, katılmıyorum. Herkesin ilgi alanı farklı. Herkesin algılama frekansı da farklı oluyor. Blog yazarlığında eski günleri özlüyorum. Önceden hiç böyle şeyler yoktu. Yazılarımı okumadan 50 yorum geleceğine, yazılarım okunarak 5 yorum gelsin benim için daha önemli. 4-5 blog yönetip yorumlara cevap vermeyenlerin klasik cevabı yetişemiyorum. Nasıl yani ? O gelen yorumlardan sonra 3-4 tane yazı paylaşmışsın ona vaktin var da yorumlara cevap yazmaya mı vaktin yok ? :) Çok samimiyetsiz. İstedikleri kadar canımlı cicimli cümleler yazsınlar. İşte yorum yazmak böyle bir şey Mustafa.İlgi alanımızda ise yazarız zaten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumun için teşekkür ederim. Çok haklısın. Kin, düşmanlığın hiç gereği yok aslında. Şimdi düşündüğümde suçlayıcı olmamak gerekli. Konuşarak anlaşmak yerine kavgaya tutuşuyoruz. Son olayda böyleydi senin haklı olduğunu sonradan anladım bu konuyu özelden anlatabilirim, e posta göndererek. Bu yazıdan alınıp bana acayip yorum yapan blogger'ın yorumunu kaldırdım. Sen olayı güzel özetledin... Şu anda takip ettiğim 5 blogdan çok memnunum... Ne kadar az o kadar iyi... GFC, İzleyiciler eklentisi yerine tarayıcıcda yer imi klasörü açtım takip ettiğim bloglar orada, yer yer girip kontrol ediyorum. Yani İzleyiciler eklentisini bıraktım...

   Sil
 9. Aynen benim de Firefox tarayıcımda 9-10 blog yazarı var sürekli yazılarını okuduğum. Diğerlerini de Google Plus'dan dikkatimi, ilgimi çeken yazıları okuyor, yorumluyorum. Algılama frekansı farklı olan, özeleştirisini yapayanlar mutlaka bu yazına karşı çıkacaktır. Bir de bunlar senin düşüncelerin sonuçta buna saygı duymayan bir yazar kendi düşüncelerine de saygı beklemesin. Sen bilirsin istersen gönderebilirsin. E-Malim sende vardı ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet, e posta gönderdim... En güzeli tarayıcıda yer imi klasörü

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara