list

Tepedeki Ev, Psikolojinizi Bozacak Bir Gerilim Filmi

Tepedeki Ev, Psikolojinizi Bozacak Bir Gerilim Filmi

Tepedeki Ev
The Haunting of Hill House (Tepedeki Ev) Netflix'in psikolojik gerilim, dram kategorisindeki filmi Tepedeki Ev izleyip bitirdiğim filmlerden biri. Bu tarz filmleri aslında pek değil hiç sevmem. Arada izlediklerim oldu. Film bir çırpıda bitti. 

Şimdi filmde en çok hoşuma giden şey olayların işleniş tarzıydı. Filmde de söylediği gibi zamanı biz ileriye doğru tek bir çizgide algılarız fakat filmde geçen zaman karmaşık kopuk kopuk, sahnelerde bize sunuluyor. zaten filmdeki eğri boyunlu kadın da zamanın olağan akışının ev tarafından zihinlerden kaldırılması ile hayalet olarak görünüyor diye bir çıkarım yapmak doğru olur. İlk bölümlerde film karakterlerini anlamak ya da adlarını öğrenmek imkansız. Kim kimdi? Bu kimin küçüklük haliydi? Başlarım böyle işe de filme de dediğim oldu.

Zaman zihinsel bir süreçtir. Zamanı geçmişten geleceğe doğru ilerlediği hissi psikolojik bir süreçtir. Zaman aslında bizim psikolojimizle, zihnimşzle ilgili bir boyut. İşte film de zaman boyutunu allak bullak eden, bir bilince sahip Tepedeki Evin'in lanetini anlatıyor. Sevdim filmi..

Bir konu da acaba cansız olarak tabir ettiğimiz nesnelerin bir şuuru olabilir mi? Bu konuyla ilgili de araştırmalar yapılıyor. Kaynak çok az olsa da bu konuyla ilgili bir şeyler bulabilirsin.

İşte hazırladığım video :)


  1. Gerilimli film izleyemem. Ama kitapta cinayet, gerilim herseyi okurum 😂😂😂

    YanıtlaSil
  2. Az önce sezonu bitirdim. Yazdıklarına katılıyorum.
    Katman katman ilerleyen bir senaryosu var. İnce ince örülmüş senaryo ilk bölümler çok karşılık geliyor gerçekten. Ama bir süre sonra yavaş yavaş yerine oturmaya başlıyor.
    Çok fazla sembolik anlatım ve gözden kaçan ayrıntı var benim açımdan. O yüzden bir kez daha izlemek istiyorum.

    YanıtlaSil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara