list

Evde Yapay Zekalı Robot Yapımı, İnsanlık Tehlikede

Evde Yapay Zekalı Robot Yapımı, İnsanlık Tehlikede

Yapay Zeka

Yapay zeka, artık alıştığımız bir teknoloji. Evde kendi imkanlarımız ile robot yapabilir miyiz? Yapay zekanın kullanılmadığı alan neredeyse kalmadı. Yakın gelecekte yapay zeka daha da gelişecek. Bilim kurgu, bilimsel çalışmalardan önce uzak gelecekte neler olacağını çoktan öngörüyor. Bunlarla ilgili binlerce şey söylenildi, yazıldı. Şimdi bunların tekrarını yapmaya gerek yok...

Yapay zekaya sahip insanımsı robotları düşünelim. Hatta bu robotlar insan gibi etten kemikten olsun. Bilinci, duyguları olsun. Hatta karşımızda cep telefonunda kullandığımız sanal asistanlar da bilince ve duyguya sahip olsalar hatta biz her ne kadar sanal asistanları duysak da kendilerini insan sanıp bir de kendilerini beden içine düşünseler, kafamız epeyce karışırdı. Hayor sen bir yazılımsın ve sadece makinesin desek de yazılım: hadi oradan sen de ben etten kemiktenim, bür vücudum var saçmalama, diyebilir... Karşımızdaki gerçekten kim?

Turing testini geçen, duyduları olan, bilinci olan bir yapay zeka aslında vücudu olmayan bir insandır. Ama bir vücut verdi mi galiba o da kendini insan gibi hissedecektir. İnternette form doldururken ya da üyelik açarken ya da buna benzer işlemlerde CHAPTCA ile makine olmadığımızı doğrularız. Hatta bazen CHAPTCA'lar bizi delirtir.

Video anlatımım :) Youtube kanalıma abone olmayı unutma. Katkına ihtiyacım varGelecekte yapay zeka ve insanlar biribine karışacak. İnsnalar kendi ürettikleri yapay zekada kendilerini kaybedecek. Kısacası kim insan kim yapay zeka anlaşılmayacak gibi. Belki de dünyayı artık yapayzeka yönetecek. Şu anda elektronik cihazlarımızı, evreri, arabaları aklımıza gelecek her şeyi dolayısıyla bizi de yönetmeye başladılar fakat tek bir farkla şu anda bilinçsiz ve duygusuz; bir kişilikleri de yoktur... Şimdilik ipler bizim elimizde be yapaz zeka ve robolar emrimize amade... Umarım hep böyle kalır...

Son olarak her şey akıllandı zaten şemsiyeden tutun buzdolabına hatta tartıya; duvar saatinden elektrik prizine kadar her şey... Acaba biraz abartoyır muyuz? Bu da başka bir video konusu. Bence biz insnalar "akıllanmalıyız" burada mecaz anlamda kullandım zaten akıllıyız :)
 1. Her şey akıllanmaya başladı valla doğru :) Mimiklerini de baya kulanmışsın videoda.Zevkle izledim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim videonu videomu izlediğin için :) Bir tek biz insanlar akıllanmıyoruz

   Sil
 2. güzel içerik fakat yazılarınız rengi çok soluk okuncak gibi değil :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben yazıları çok net ve okunaklı görüyorum :) ekran görüntüsü atabilir misin? bilgi@mustafasonmez.com adresind

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara