list

Türk Malı Yerli Telefonlar - %100 Yerli Malı Üretimi Mümkün mü?

Türk Malı Yerli Telefonlar - %100 Yerli Malı Üretimi Mümkün mü?

Yerli Üretim Cep Telefonları
Türk malı ya da yerli üretim cep telefonları hangileridir? Ve ne kadar yerliler. Yerli üretim cep telefonun önündeki en büyük engellerden ilki güvenirlik ve insanların ön yargısını kırmaktır.  Temelde çözülmesi gereken en büyük sorun vasatın altında cep telefonlarını montajlayıp satma girişimidir. Zaten Çin piyasasında 100'lerce ucuz ve ortalamanın altında telefon var. Onlardan birinin üzerine örneğin SNMZ yazıp kendi markamı çıkarıp, yerli diye satabilirim ama bu güvenirlik ve orijinallik açısından hiç de iyi olmaz. Zaten ucuz ve donanımı kötü telefonlara ulaşmak mümkün.

Cihaz o kadar kaliteli olmalı ki müşteriye güven vermeli. Teknik servis, müşteri hizmetleri, ürünün aksesuarlarına kadar kaliteli olmalı. Bu güven ve prestij demektir. Yani Avrupa standartlarında telefonlar yapılmalı. Bir Iphone'a bir Samsung'a ya da Huawei'ye kafa tutacak telefon yapmak gerekli. Ucuz maliyetli, eski teknoloji ile birleştirilen telefonlar insanların ön yargısını daha da pekiştiriyor. Yani yapılan cihazlarda üreticinin vizyonu ürününü tüm dünyaya pazarlamak olmalı. İşte sorun burada başlıyor.

Şimdi bir ürünün yerli olması için % kaçının tamamen üreticiye ait olması gerekir? Bir ürünün %100 yerli olması zaten mümkün değil. Büyük üreticiler bile %100 kendi fabrikalarından çıkma ürün yapmıyor/yapamıyorlar. Ünlü markalar bütün her şeyi kendi üretebilse de işletim sistemi ve diğer patentli teknolojileri kullanmak zorundalar. Fakat, önemli bileşenleri üretebilmek gerekli. Örneğin işlemci... Çok uçtum değil mi? Şurada işlemciyi üreten kaç teknoloji şirketi var? Peki hafıza donanımları? Ram, ROM, Ekran kartı, diğer çipler için durum nedir? Onları da üreten belli başlı şirketler var. Peki kamera lensi ve sensörü? Pil, dokunmatik panel, ekran? Bunlarda da durum aynı...

Bu bileşenlerden en az 2 tanesinin üretebilmek ve özgün tasarımlı olmak gerekli. Donanım ve tasarımla dünyaca ünlü markaların iyi modellerine rakip olmak önemli. Tamamen yerli üretim zaten olamaz. Ama bu kalitesiz cihazlar üretileceği anlamına da gelmez. Tamamen yerli üretim olmasa bile önemli olan kaliteli ve güven veren ürün yapmaktır. Yerli üretim daha kaliteli olmalı, büyük markalar gibi hedef dünyaya satmak olmalı ve en kısa zamanda kendi işlemci ve hafıza donanımlarını yapıp; kendi tasarladıkları cihazlara özgün patentleri alabilmeliler. İşte o zaman gerçekten yerli üretim olur.

Son söz: yerli üretim yapan şirketler kesinlikle pazarlamadan başlayıp, SEO'larından insan kaynaklarına kadar komple yenileme sürecine girmeliler. Vizyonu geniş insanları işe almalılar...

Yorum Gönder

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara