list

Beyin Bilgisayar Arayüzleri ve Beynimizi Bilgisayara Bağlamak

Beyin Bilgisayar Arayüzleri ve Beynimizi Bilgisayara Bağlamak

Beyin Bilgisayar Arayüzleri
Beyin bilgisayar arayüzü (BBA) kişilere bilgisayar  gibi elektronik cihazlarla iletişim kurma imkanı veren bir teknolojidir. Pratik olarak bu teknoloji  kişilerin (EEG) adı verilen beyin  dalgalarını kullanır. Beynimizi oluşturan çok sayıdaki sinir hücresi (nöronlar) elektrokimyasal etkileşimler ile birbirleriyle haberleşirler. Bu haberleşme sırasında, kafatası üzerine yerleştirilecek elektrotlar sayesinde, meydana gelen iletişim hakkında bilgi edinmek mümkündür. 

Beynin, farklı işlemleri gerçekleştiren bölümlerden oluştuğunu düşündüğümüzde ilgili bölüme yakın yere yerleştirilecek olan elektrotlar o bölgeye ilişkin bir bilgi edinmemizi sağlarlar. BBA sistemleri farklı kombinasyondaki elektrotlar ve bu elektrotlardan alınan elektriksel sinyallerin farklı şekillerde analiz edilmeleri ile gerçekleştirilirler.
Aslında beyin bilgisayar arayüzü cihazları beyin ile elektronik bir cihazın iletişimini sağlar ve insanların motor fonksiyonlarına yardımcı olmayı amaçlar. Felçli hastalar protezlerini beyin bilgisayar arayüzlerini kullanarak uhareket ettirebilmektedirler. ALS hastaları bu cihazların yardımı ile beyin dalgalarını kullanarak, bir ekranda yazı yazma, internete girme gibi işlemleri yapabilmektedirler. Ayrıca hastalar insanlarla iletişime geçebilirler ve başta bilgisayar olmak üzere elektronik cihazları kullanabilirler. Duygularını bilgisayar ekranına yansıtabilirler.

BBA insan beynine nasıl yerleştirilir. En bilindik yöntem saç derisi üzerine elektrotların yapıştırılmasıdır. Diğer yöntemler ise kafatası içerisine elektrotların yerleştirilmesi ya da elektrotların beyne saplanması yöntemleridir. Beynin elektriksel aktivitesinin keşfedilmesinden  yaklaşık 100 yıl sonra ilk BBA araştırmaları 1973 ile  1977 yılları arasında Jacques Vidal tarafından  yapılmıştır. BBA teknolojisi  özellikle 1999 yılında yapılan kortikal nöronların  direk olarak robotik bir kolu kontrol edebildiğini  gösterir ilk deneysel çalışmadan sonra büyük bir  aşama kat etmiştir.


BBA - Beyin Bilgisayar Arayüzü

EEG işaretlerini yani beyin örüntüleri yorumlayabilmek ve parazitleri aradan çıkarıp doğru bilgiyi elde edebilmek için çeşitli matematik denklemlerden yararlanılır. EEG işaretlerinin sınıflandırılması ve çözülerek beynin sinyallerinin doğru yorumlanabilmesi için pek çok algoritma ve matematiksel yöntem mevcuttur. Doğru sonuç alabilmek için beynin farklı yerlerine elektrotlar yerleştirilir. BBA’ların önündeki en büyük engel veri işleme hızıdır. Şu anda dakikada 25-30 bit veri aktarılabilmektedir. İleride bu hız arttıkça BBA ile insanlar arasındaki iletişim de hızlanacaktır.

Özellikle savaş teknolojileri, insansız hava araçları ve uzaktan takip sistemleri üzerinde çalışmalar yapılıyor. İnsan gözü bütün ayrıntıyı algılasa da ayrıntıları işlemez.  BBA’lar ile ayrıntılı bir tarama yapılabilecektir. Göz gelişmiş bir kamera gibi kullanılabilecek. Terör saldırıları riskinde suçluların yerinin tespit edilmesi, mayınlı arazide mayınların kontrolü gibi güvenlik konularında BBA’lardan yararlanmak için çalışmalar yapılıyor.


Brain Computer Interface
Beyin Bilgisayar Arayüzü - BCI
Özellikle insanlara mekanik uzuvlar takmak ve bir insanın beynindeki elektriksel verileri kaydetmek ve diğer bir beyne aktarma da bu çalışmaların bir sonucu olacaktır. Özellikle, zihinden zihne konuşma, bir nevi telepatik iletişim ya da bilginin özellikle güvenlik birimlerince anında paylaşılmasına olanak sağlayacaktır. İleriki zamanlarda insanlar ile makineler iç içe yaşayacaklar gibi gözüküyor…

1978 yılında Craig Thomas'ın yazdığı "Firefox" romanı Ruslar tarafından tasarlanmış ve silah sistemleri düşünce gücü ile kontrol edilebilen bir savaş uçağını anlatmaktadır. Pilotun giydiği kaskın içinde elektrodlar vardır ve pilotun beyin dalgaları yorumlanıp çeşitli silahları kontrol etmek için kullanılmaktadır. Belki de bir romanın konusu daha gerçek olacaktır, kim bilir?


Daha Fazla Bilim-Uzay Yazıları

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara