list

Gerçeklik Nedir? Gerçeklik Algısını Kaybetmek

Gerçeklik Nedir? Gerçeklik Algısını Kaybetmek

Gerçeklik   
Gerçeklik nedir? Gerçeklik algısını kaybedince neler olur? Yaşadığımız uzay-zaman boyutunda gerçeklik psikolojik ve fiziksel bir yanılsamadır desek her halde yanlış olmaz. Bir an bilimden uzaklaşıp gerçekliği değiştirebildiğimiz fantastik bir gerçeklik taşına sahip olduğumuzu düşünelim. Yani uzay-zaman ve insan beyninde manipülasyon yapabileceğiz... Gerçekliğin tek ve değişmez olması zamanın tek yönde akması gibidir... Zaman ve gerçekliğin tek olması bizim evrenimizde bizim yaşam formumuz için bir gereklilik. Fakat bu gerekliliği fantastik taşlarla olmasa da bazı nörolojik bozukluklar ile değişik algılamak mümkün. Zamanda yolculuğun teoride mümkün. Peki gerçeklik için de aynı şeyi söyleyebilir miyiz?


Gerçeklik bir algıdır. Oliver Sacks (beyin ve nöroloji öyküleri) kitaplarında bu konuyu çok iyi anlatır. Gerçeklik, renk, 3D  algılarının nasıl değiştiğinden bahseder. Zaman algısını yitirenler, kör olup da kör olmadığını iddia eden yani körlük kavramını unutanlar, ölüm algısını unutanlar diye sıralanır bu öyküler.

Aslında deha ve sanat denilen şey beynin standart gerçeklik dışına çıkmasıdır. Bütün sanatçılar gerçeklik duygularını çok daha üst seviyeye taşırlar. Dostoyevski Sendromu denilir bu duruma. Sanatkar olmak, deha olmak gerçeklik algısındaki ağır tahribattan ötürü olabilir mi?
Kanalıma Abone OlYine yaşamın temeli bilgi ve everjidir. Belki de başka bir boyuttan evrenimizi izleyebilsek her şeyi elektro manyetik dalgalar olarakalgılayacağız. Belki de Katı olarak gördüğümüz her şey bir anda enerji dalgacıkları ya da bilgi taşıyan kodlar gibi görünecek. Scim kuramı bize yaşamın temelini, bütün atom altı parçacıkları oluşturan iki boyutlu titreşen, enerji ve bilgi dolu parçacıkların oluşturduğunu söyler. Yani atom altı dünyada bizim gerçekliğimiz enerji ve bilgidir. Yine her şey elektromanyetik dalgalar denizinde yüzer. Ses, ışık, renk hepsi... Sadece bizim psikolojik yapımız ve algılarımız her şeyi katı olarak algılar ve gerçeklik verir.

Uzun süre kör olanlar artık görmeyi, renkleri, ışığı ve bütün imgelerini unuturlar. Gerçeklik artık farklı bir boyuttadır. Tekrar görmeye başlayan bu bireyler nesneleri, insnaları görürler fakar neye baktıklarını anlayamazlar. Bir insan ile bir kanepeyi ayırt edemezler. Çünkü gerçeklik burada biraz da deneyimlerimizle ilgilidir. Gördüklerimizin gerçek formu farklı olabilir.

Yine daha önce de bahsettiim gibi yaşam üst gerçeklikten suzülen bir hologram yansıması olabilir. Üst gerçeklik ile bizim gerçekliğimiz birbirinin farklı yansımaları olabilir...  3D resim sanatçıları gerçeklik duyumuzla alay edercesine resimler çizerler... Derinliğe sahip bu resimler aslında sadece bir yanılsamadır. Ama gerçektir de... Yine streogram çizimler görünüşte anlamsız çizgilerden ibaret olsalar da iki göz arasındaki açı farkından yararlanarak bizlere harika 3D resimler sunarlar. Bu da gerçekliğin bir algı olduğunu bize gösterir.3D Reality Paint - Julian Beever
Toplumsal yaşamda, katı ve tek bakış açımızı bırakmalıyız. Yaşama, insana yüzlerce hatta binlerce bakış açısıyla bakıp bütün tartışılmaz doğruları ve katı kuralları bir kenara bırakınca sadece insanı görürüz. Sadece evreni görürüz, sadece diğer canlıları görürüz. Her şeyi net görmek apayrı bir şey olsa gerek. 
Yaşamdaki bütün ayrımlar aslında gerçekliğimizin tek olmasındandır. Kendi yaşantımız dışına çıkıp, faklı yaşamları ve inançları; farklı cinsel kimlikleri algılamak gerçeklik duygumuzu da en üst seviyelere taşıyacaktır. Hadi yaşama ve insana farklı açılardan bakalım.... Zihin insanı aldatır.Uzay ve Ötesi İnsan ve Gizemleri Yaşama Dair Notlar

  1. Bu güzel yazıda ilgimi çeken tek şey "Dostoyevski Sendromu" oldu. Sanırım bu konu hakkında detaylı araştırma yapacağım.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Oliver Sacks kitaplarında değiniyor. Marsta Bir Antropolog kitabında olsa gerek.

      Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara