list

Blogger'a Erişim Engeli - Hem de Yanlışlıkla

Blogger'a Erişim Engeli - Hem de Yanlışlıkla

Blogger

Blogger'a erişim engeli... DNS engeli ile karşılaşan Blog yazarları epeyce tedirgin olmuş gibi. Ama benim gibi Farklı DNS kullananlar bu tuhaf durumu fark etmedi. Gazete siteleri Bloggar'a getirilen bu kısa engelin "kazara" olduğunu söylüyorlar.

Tabii ki "yersen" kazaran Google gibi dünya devinin ürünü Blogger'a engellemek bana çok komik geliyor. Bu kadar mı acemi bu insanlar? Hayır bence işin içinde başka şeyler var. Çin ve Türkmenistan internetin neredeyse komple yasak olduğu iki tuhaf ülke... Blogger engeli bana hemen bu tip ülkeleri hatırlattı. Ama biz onlardan değiliz değil mi?

Engellemeler, yasaklar, baskılar yerine; birlikte yaşamayı ve eleştiri kültürünü yaymalıyız. Huzursuz ve buluttan nem kapan, herkesin kendi hükmünü sürdürmek istediği, her zaman kendi dışındakilerini "diğerleri" olarak görüp baskı yapmaya başladığı toplumlardan olmamalıyız.

Konu buraya nereden mi geldim? Yasaklama, engel, baskı adı altında on binlerce güzel blogu kapatmak tuhaf bir durum olsa gerek. Wikipedia en kötü örneklerden biri... "Kazara" erişim engeli getirmek bile "her an sizi sustururuz" demek gibi bir şey olsa gerek.

İnternet erişimini yasaklamak yerine DSL bağlantılara ödediğimiz fahiş fiyatlar, sabit ücretler kaldırılsın. Rezalet hızlarda internette sürünüyoruz. 300 MB bir veriyi 1 saatte upload edemediğim Youtube'a bile erişim yasağı getirilmişti. Neyse çok konuşmayayım...

  1. Söyleyecek çok sözüm var aslında ama kendimide yormak istemiyorum. Tek sözüm; "bloguma dokunma." Blogger olmazsa blog yazarlığının tadı kalmaz. Ne Wordpress nede başka birşey blogger'ın yerini tutamaz.

    YanıtlaSil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara