list

27 Temmuz Ay Tutulması - Türkiye'den de İzlenilecek

27 Temmuz Ay Tutulması - Türkiye'den de İzlenilecek

Luna

Ay tutulmasını izlemeyi kim sever? Hepimiz severiz tabii ki! 1 saat 43 dakika ile bu yüzyıl içerisinde olabilecek en uzun süreli ay tutulması 27 Temmuz'da bize evrenin en bilindik olaylarından birine şahit olma fırsatı verecek.

Ay tutulmalarını felaketlere yoranlar; masa altlarına saklananlar 😂 ise apayrı bir konu Teleskoplar gökyüzüne çevrilmişken, meraklı gözlerle Güneş Sistemindeki"geleneksel ay tutulması eğlencesini" izlemek neden korkutucu olsun ve felaket getirsin ki! Gökyüzü evrenin derinliklerine açılan bir bir pencere bazen de bir kapı gibidir.

Bu yüzyılımızda (21 yy.) 230 ay tutulması gerçekleşecekmiş. Ama tüm ay tutulması ya da 27 Temmuzdaki gibi kanlı tam ay tutulmasının sayısı pek fazla değil. Ay tutulması 6 kıtadan izlenebilecek. Ay, tutulma sırasında oldukça küçük görünecek. Geçen yılki tutulmada olduğu gibi süper ay tutulması olmayacak.

Gökyüzü çok karanlık olacağından diğer gök cisimleri daha parlak olacak. Özellikle Mars bu da  ve amatör gök bilimcileri için iyi bir şans olacak... Türkiye'den de izlenecek olan tutulma 20.21'de başlayacak...

Yorum Gönder

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara