list

Nasıl Boşanılır? Boşanmanın Süreçleri Nelerdir?

Nasıl Boşanılır? Boşanmanın Süreçleri Nelerdir?

Aile

Evlilik birlikteliği kurulurken taraflar ileride kendilerini ne gibi zorluklar, problemler beklediğini çoğu zaman bilmez bilemez. Boşanma sürecine götüren yolda evliliklerin sona erme sebeplerini saymakla bitiremeyiz ancak evlilik ilerledikçe çiftler evlilik birlikteliğinin mutluluk ve huzurunu sağlama noktasında zaman geçtikçe evliliğin ilk dönemlerinde ortaya koydukları özveri ve fedakarlıktan uzak tutumlar sergilemesi boşanma sürecinin bir parçasını oluşturmaktadır. Belki biraz tuhaf, belki ilginç gelecek ama evlilik birlikteliği içerisinde eşler, evliliğin mutluluğunu sağlamakla kanunen de yükümlüdür. Biraz daha kanuni ifadeyle belirtmek gerekirse medeni kanun 184. Maddesi 2. Fıkrası; “Eşler, bu birliğin mutluluğunu el birliğiyle sağlamakla yükümlüdür” diyerek çiftlerin evlilik birlikteliğine ilişkin böyle bir yükümlülük düzenlemiştir. Her ne kadar kanunda mutluluk ve huzura ilişkin düzenleme yapılsa da bu düzenlemelerin fiilen karşılığı bulunmayan evlilikler boşanma sürecine girmeye adaydır. 

Boşanma sebebini doğuran olaylar ortaya çıkmaya başladıktan sonra genellikle eşler boşanma konusunda henüz kesin karar vermiş değillerdir. Bu durumda boşanma süreci sadece düşünce aşamasındadır. Boşanmayı düşünen taraf, evlilik birlikteliği üzerine uzun değerlendirmeler yaptıktan sonra evlilik birlikteliğini sona erdirme noktasında kesin olarak verdiği andan itibaren aldığı kararı uygulamaya geçecek ve işte bu durumda boşanmanın hukuki süreçleri ile muhatap olmak zorunda kalacaktır.  Boşanmak, hukuk sistemimizde tek taraflı irade beyanıyla gerçekleştirilememektedir. Hukuk bilimi tek taraflı boşanmak istediğinizde ne yapmanız gerektiğini sizin için derlemiştir. Boşanma hakkı hukuk tekniği bakımından ifade etmek gerekirse bozucu yenilik doğuran bir haktır. Kural olarak bozucu yenilik doğuran haklar karşı tarafa ulaştığı anda sonuç doğurur. Ancak bizim hukuk sistemimizde Boşanmak isteyen kişi başka hukuk sistemlerinde olduğu gibi boşanma hakkını serbestçe kullanamaz. Mutlaka mahkeme aracılığı ile boşanma hakkını kullanmak zorundadır. İşte bu aşamadan itibaren işin içine dava,  mahkeme, avukat gibi birtakım süjeler girmektedir. Nasıl boşanılır? gibi soruların cevabı bu aşamada aranmaktadır. Boşanma hakkının mahkeme aracılığı ile kullanılmasının sebebi tarafların mağduriyetinin engellenmesi ve kanun koyucunun aileye verdiği önemden kaynaklanmaktadır. 

Boşanmanın Hukuki Süreçleri Nedir ? Nasıl Boşanılır ?

Evlilik birlikteliğinin sona ermesine maddi ve manevi önemli sonuçlar bağlanmıştır. Hukuk bilimi nafaka tazminat boşanma sebeplerinin mal paylaşımına etkileri, velayet, boşanma nedenleri, dava açılması ve takip edilmesi, boşanmadaki kusur durumu , ve daha burada ifade edemediğimiz birçok hukuki ve karmaşık süreçler boşanmak isteyen kişilerin yürümek zorunda olduğu yoldaki zorluklardır. Bu süreçte bilgili ve bilinçli olmak vereceğiniz kararlarda ileride pişmanlık yaşamamanızı sağlayacaktır. Hukuk bilimi seminerlerinde sizlere nasıl boşanılır? gibi aklınızdaki sorulara ve boşanmanın tüm hukuki süreçlerine yönelik önemli bilgiler sizlerle paylaşılmaktadır. Düşük maliyetli seminerlere katıldıktan sonra boşanmanın hukuki süreci artık sizin için problem olmaktan çıkacaktır.

Yorum Gönder

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara