list

Yeşil Çay Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yeşil Çay Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yeşil Çay  
Yeşil çayın kilo vermeden, cilt sağlığına ve normal yaşlanmaya kadar her şeyi desteklediği söylenir, fakat bu söylentilerin bilimsel bir değeri var mıdır? Bu yazımızda yeşil çay ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.

Yeşil Çay Nedir?

Yeşil, siyah, beyaz ve kokulu çayların hepsi Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilir. Bu çayları birbirinden farklı yapan, yaprakların nasıl işlendiğidir.

Siyah çay yapılırken, yapraklar hasat edilir, mekanik olarak parçalanır (yırtılır veya ezilir) ve solgunlaşmaya veya oksitlenmeye bırakılır. Diğer taraftan yeşil çay daha az oksitlenir. Bu nedenle, siyah çaydan ya da oolong çayından daha fazla kateşin (doğal antioksidan) içerir.

Yeşil çay yapraklarının çoğu hasattan sonra, genellikle bir buharlama veya tavada kızartma işlemiyle ısıl işlemden geçirilir. Bu daha pürüzsüz bir lezzet ve daha düşük bir kafein içeriği ile sonuçlanır.

Yeşil Çay Ne İşe Yarar?

Geleneksel Çin tıbbında, yeşil çayın enerji vermesi, gastrointestinal sağlığı desteklemesi ve cilt sağlığına iyi gelmesi gibi birçok olumlu etkisi olduğu söylenir.

Bu sağlık iddiaları, yeşil çayın yararları konusunda çok fazla araştırma yapılmasına yol açmıştır. İddiaların tamamı tam olarak kanıtlanmamış olmasına rağmen, ilk sonuçlar umut vericidir.

Yeşil çay, bir uyarıcı olarak kullanılır, ancak antioksidan, diüretik ve yağ yakma özelliklerinin de olduğu gösterilmiştir.

Bu, enerji içeceklerinden çiğnenebilir vitaminlere kadari, yapımında yeşil çay kullanılan çeşitli takviye ve ekstraktların geliştirilmesine yol açmıştır. Yeşil çay ekstresi içeren gıda takviyelerini fitbull.com gibi güvenilir internet sitelerinden satın alabilirsiniz. Bununla birlikte, en popüler tüketim yöntemi hala sıcak veya soğuk içecek olarak içilmesidir.

Yeşil Çay Kilo Verdirir mi?

Yeşil çayın en sık kullanılma nedenlerinden biri, yağ oksidasyonunu artırarak zamanla vücut yağında genel bir azalmaya yol açmasıdır. Ancak, bu etkinin çok fazla kafein kullanmayan insanlarda (kafein bağımlısı olmayan insanlarda) daha sık görüldüğü kaydedilmiştir.

Bu çalışmada, günde 300 miligramdan fazla kafein tüketen kişiler kafein bağımlısı olarak tanımlanmıştır. Bu miktar, en sevdiğiniz kahve dükkanından alınmış bir adet büyük kahveye, iki adet 500 ml'lik enerji içeceğine veya evde yapılmış iki buçuk fincan kahveye eşittir. Kullandığınız çayın çeşitliliğine bağlı olarak, günde 6 bardak siyah çay (fincan başına 25-48 miligram) ya da 10 bardak yeşil çaya (fincan başına 25-29 miligram) tekabül edebilir.

Kafein alışkanlığınız bu miktardan daha az olduğu sürece, günlük rutininize takviye veya içecek şeklinde yeşil çay ekleyerek, bu mucizevi bitkinin yağ yakıcı faydalarından yararlanabilirsiniz.

  1. günde en az 1 bardak tüketmye başladım birkaç sene önce ; ama sallama içiyırum ve de sade olömayack; çünkü çok acı geliyor noraml hali :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ben demleme içiyorum. Sabah kahvaltı da çok iyi gidiyor. Kahveyi bıraktım siyah çayı da günde bardak içiyorum... Yeşil çay en iyisi...

      Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara