list

Veda Yazısı - Sen Bu Satırları Okurken -

Veda Yazısı - Sen Bu Satırları Okurken -

Hello Goodbye

Veda yazıları nasıl mı yazılır? Aslında hepsi aynıdır "sen/siz bu satırları okurken" diye devam eder. Belki de arkada bir iz bırakmak içindir veda yazıları. Bütün yaşamı bir-kaç satıra sığdırmaktır. Ya da bu gerekliliktir, işin usulü "bu"dur. 

  • Sen bu satırları okurken ben en sevdiğim müziklerimden oluşan ilk listeyi yani "Müziğin Titreşimleri 1"deki müzikleri dinliyorum. 
  • Sen bu satırları ne zaman ya da nerede okuyorsun bilmiyorum ama bildiğim tek şey insanların hâlâ değişmediği.
  • Sen bu satırları okurken, aklındakileri okuyamıyorum. Yaşamı nasıl bir gerçeklikle algıladığını da bilmiyorum. Ama bildiğim tek şey yaşama olan bakış açımızı değiştirmek istemiyoruz.
  • Sen bu satırları okurken de gerçekliğin peşinden koşmayacağız. Tek gerçekliği kendi yaşamımız ve yaşantımız sanmaya devam edeceğiz.
  • Sen bu satırları okurken aslında milyarlarca insanın doğduğunda hemen "hoşça kal" dediğinden habersiz olacaksın.
  • Sen bu satırları okurken teknoloji bizi insanlıktan biraz daha çıkarmış olacak.
  • Ben bu satırları yazarken fincandaki çay biraz daha entropi kaybetmiş olacak... Biraz da azalacak...

Bu liste uzar da uzar...

Öyle değil mi? "Hello-Goodbye" Aslında yaşam insanın bir veda yazısı. Ama bizler bunu bilmiyoruz. İnsanlık binlerce yıldır bitmeyen savaşlardan bıkmamış. Ölmeyi o kadar kabullenmiş ki savaşlar, açlıklar artık bu acayip türün umurunda bile olmamış. Yani yaşamla ilgilenmemiş insanlar.

Yaşam aslında insanın veda yazısıdır... Biz insanlar bir zamanlar asılsız vaatlerle kanıp ne kendimizi ne de yaşamı anlamamaya çalıştık. Bilim, teknoloji "gereksiz"di. Nasıl olsa her şeyi yaratan vardı. Şu anda bile okumaya, akıla, bilime karşı olanlar yok mu? Dünya binlerce yıl karanlıkta kaldı. Dünya insnala doldu, doldu, doldu ve boşaldı... Kimse sonsuzluğu merak bile etmedi... Vücuduna, düşüncelerine, sonsuzluğa bakmadığı gibi kafasını aldırıp evrene de bakmadı. Şimdi de her türlü gereksiz teknoloji ile hiç bir şeyimiz yok ama her şeyimiz var... Belki de sadece veda yazısı niteliğindeki derinliğini anlamak istemediğimiz yaşamlarımız var... Kabullendiğimiz yaşam-ölüm döngüsünün ötesini merak etmeyişimiz var.

Vakit yatsıyı çoktan geçti. Sessizlik nihayet huzuru getirdi. Yeşil çayım da bitti. Sen bu satırları okurken fincanın dibindeki soğuk bir kaç yudumluk çayı da höpürdeterek içiyorum. Ve sen bu yazıları okurken biz insanlar "bir arpa boyu kadar" ilerlememiş olacağız.

Veda Provası yazısı için tıklaYaşama Dair Notlar Hakkımda Veda Provası Yazı
  1. Cok ilerlemeyiz sanirim arpa boyundan. Bi ileri iki geri iste 😂😂😂

    YanıtlaSil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara