list

Sadece Gelecek Nesillerin Görebileceği 5 Teknoloji

Sadece Gelecek Nesillerin Görebileceği 5 Teknoloji

Future World

Gelecek nasıl bir yer olacak. Akıllı şehirler ve kendi kendini temizleyen şehirlerde mi yaşayacağız yoksa bilim kurgu filmlerindeki gibi harabeye benzeyen, korkutucu devasa binalardan oluşan hiç bir ağacın olmadığı betondan şehirler de mi yaşayacağız? Gelecek zamanlarda mı yoksa geçmişte yaşamak mı daha huzurlu? Sanal gerçeklik insanı gerçek dünyadan kopartıp, farklı bir bilinç boyutuna mı taşıyacak? Sanal gerçeklik içerisinde yaşamı ve birbirimizi hatta gerçek yüzlerimizi unutup avatarlar ile mi yaşayacağız? Bilim kurgu aslında bize gelecekten haber veriyor. Fakat insanlık karanlık bir yolda ilerliyor. Savaşların, ayrımların, dışlamaların, kargaşanın arasında belki de bir gün akıllı yani bilinç robotlara karşı birleşeceğiz. Dünya gelecekte teknoloji şirketlerinin kontrolünde olacak bu kesin. Şu anda bile sosyal medya ve akıllı telefonlar; internet teknolojilerini ellerinde tutan şirketler aslında bize hükmetmiş durumda...

Konu Başlıkları:

 • Nano makineler
 • Kuantum bilgisayarı
 • Şekil değiştiren eşyalar (nano robotlar)
 • Ölümsüzlük ya da uzun yaşam
 • Bilinçli İnsanımsı Robotlar
👉Sayfa altında konuyla ilgili video mevcut. 
👉Youtube'tan izlemek için tıklaNano Makineler - Robotlar

Nano makineler - Robotlar

Atomlara Hükmeymek
Atomlara teker teker müdahale ederek sahip olunacak bir süper teknoloji ve moleküler üretim teknikleri 21. yüzyılda ilk kez ortaya çıkacak. Bu teknolojilerle yapılan malzemeler, eşyalar bilim-kurgu filmlerindeki hayalleri gerçekleştirecek.

Nano makineler tıp alanında kullanılacak teknolojilerin başında gelecek. İnsan vüducuna enjekte edilen bu robotlar vücudun istenilen yerine odaklanarak normal hücrelere dokunmayarak sadece sorunlu bölgeye odaklanarak hastalıkları yok edebilecek. Akıllı Hap bunlardan ilkidir. Akıllı haplar uzun zamandır kullanılıyor fakat, vücut içinde ameliyat yapan akıllı haplar yakın gelecekte insnaların hizmetine sunulacak. 10 ile 100 nanometre arasındaki bu nono robotlar ya da parçacıklar kan hücreleri tarafından emileyemeyecekler ama sağlıksız dokulardan geçerek özellikle kanser dokularına hemen tedaviye başlayacaklar. İlaçlar artık doğrudan nano robotlar tarafından taşınacak. Nano robotlar dışarıdan kontrol edilebilen, yölendirilebilen bir teknoloji olacak. Nano robotların güç kaynaklarını ATP gibi enzimler alacak. Bunun dışında çeşitli kimyasal tepkimeler ve ışık da güç kaynağı olarak düşünülüyor. Bu yolda atacak epeyce adım var.

Star Trek sine filminde de akıllı haplara hastalıklar iyileştirilir yine Fantastik Voyage adlı sinema filminde de alyuvar hücresi kadar küçültülen bir gemi içindeki bilimciler bir casusun beynine yolculuk ederek beyindeki kan puhtısını yine atomik boyuttaki lazerleri ile parçalamaya çalışırlar.


Kuantum Bilgisayarı

Kuantum Bilgiayarları:

Dijital bilgisayar sisteminde bilgiyi 0 ve 1  temsil eder. 0 ve 1'lerin dizilimi ile bilgisayarlar işleö yaparlar. Belirsizlik ilkesi ve kuantum kuramına göre bir atom aynı zamanda hem 0 hem de 1 olabilir. Dijital sistemlerde atom ya 0y a da 1'dir. Kuantum bilgisayarlarında "bit" yerine "qubit" kullanılır.

Kuantum bilgisayarları hayallerin ötesinde güçlere sahip olabilirler. Özellikel bütün şifrelereme sistemlerini çok kısa bir sürede çözecek olan kuantum bilgisayarları bütün güvenlik sistemlerini çökertecek güce de sahip olacak. Standart şifreleme sistemlerinde çözülmesi yüz yıllar sürecek sayılar kullanılır. 150 rakamlık bir sayıyı belirli bir sayının çarpımı olarak çarpımlarına ayırma işlemi sonucunda şifrelenen bilgiye ulaşılır. Tabii ki elimizde anahtar varsa. Anaktarımız yoksa şu anki bilgisayarlar şifreleri kırmak için hiç bir işe yaramazlar. Kuantum bilgisayarları bu işi belki de saatler içinde çözebilir belki de daha kısa sürede.

Kuantum bilgisayarları henüz işe yarar seviyede değil. Sistemin önünde devasa sorunlar. Şu anda yapılan tek işlem 3x5=15 işlemidir. Şekil Değiştiren Obje - Eşya

Şekil Değiştiren Eşyalar:

Gelecek nesiller meloküler üretim tekniklerinin içinde yaşayacak. Programlanabilir madde ile şu anki kullandığımız teknoloji özellikle cep telefonu, tabletlerimiz gelecek nesiller için çok komik duruma düşecek. Bir kum tanesi kadar akıllı çiplerden oluşam eşyalar özellikle mobil cihazlar bir anda kocaman bir ekrana sahip olabilecekler. Taşıdığımızda ya da cebimizde cep boyutunda olabilecekler. Programlanabilir eşyalar ayrıca kendi kendilerini de yenileyebilecekler. Sistemin önündeki zorluklar milyonlarca ayrı arçanın (catom) nasıl organize eidleceği konusudur. Yine kuantum kuvvetler de teknolojinin önündeki sorunlardan biri... 


Ölümsüzlük

Yaşlanmayı Tersine Çevirmek: Ölümsülük

İnsan ömrünü 150 yıl uzatma
İnsnalık tarih boyunca ölmsüzlüğe çare aramıştır. Lokman hekimin öyksü, Gılgamış destanı ve hayat ağacı; Çin imparatorunun gençlik çeşmesini araması insnaların ölümslük arayışının örnekleridir.

Yaşlılık, genetik ve hücresel hataların sonucu oluşur. Genler ve yaşlanma konusunda araştırmalarda özellikle maya hücreleri, yuvarlak kurtlarda ve meyve sinekleri normalden daha uzun süre yaşayacak şekilde yetiştirilebiliyor. Bilimiler yaşlanma sürecini düzenler genler üzerinde çalışıyorlar. Fakat yaşam süremizi sadece genler belirlemez. Kesin olmamakla birlikte yaşam süresinin %35'ini genler belirler. Gen terapisi, kök hücreler; hücre tamiri için yeni teknolojiler insan ömürünü 100 yıl sonra 150 yıla kadar uzatabililir.


Robot Sophia

Akıllı ya da İnsan Gibi Düşünen Bilinçli Robotlar:

Kendi kendine öğrenebilen yapay zeka geleceğe hükmedecek. İnsanların hayal gücünü taklit eden imajlar üreten yapay zeka insanın müdahalesi olmadan kendi imgelerini üretebilecekler. İnsan gibi düşünebilen yapay zeka günün birinde insanı yenebilir mi? Bu soru tabii ki çok korkunç bir soru. Terminatör gibi sinema filmlerinde ya da Battlestar Galactica gibi dizilerde bilinçi robotlar ve insnalar arasındaki savaş anlatılır. Hatta robot ile insan ayrımının yapılamayacağı konusu bilim kurgu olmaktançıkabilir. Arabista'nın vatandaşlık verdi dünyanın ilk robot vatandaşı Sophia alında geleceğe robotların hükmedeceğinin bir göstergesi olabilir.

İnsan beynini çalışma mekanizmasını ve nöron yapısını taklid eden bilgisayarlar bilinç sahibi olabilirler mi? Dijital sinir ağları teknolojisi simdiden ilk adımları attı. Fakat yapay zeka acaba sadece insanın nörön ağlarını ya da şuurunu taklit mi edecek yoksa insan gibi bilinç sahibi olabilecek mi? Bu soru şimdilik cevapsız... 1. keşke ışınlanmayı görebilsem ah keşkee

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Işınlama galiba zamanda yolculuk kadar karmaşık ;) Ama teoride mümkün

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara