list

İnternet İlk Nerede Ne Zaman Kullanıldı? İnternetin Tarihi

İnternet İlk Nerede Ne Zaman Kullanıldı? İnternetin Tarihi

İnternet


İnternet ne zaman bulundu, icat edildi? İlk Ne zaman kullanıldı? Türkiye'ye internet ilk ne zaman geldi? İnternet, İngilizce “Interconnected Networks” (Kendi Aralarında Bağlantılı Ağlar) anlamına gelen terimin kısaltılmasıdır. “www” Wolrd Wide Web (Dünya Çapıda Ağ) sözcüklerinin kısaltmasıdır. İnternet ilk olarak bilgisayarların gelişmeye başladığı 1950’li yıllarda ABD başta olmak üzere Fransa ve İngiltere’deki laboratuvarlarda geliştirilmiştir. İnternet ağı ile iletişim kuran bilgisayar sistemleri askeri bilgisayar sistemi SAGE (Semi_Automatic Ground Environmet) ve ticari havayolu rezervasyon sistemi SABRE’dir.

İlerleyen yıllarda internet protokolü IP teknolojisi geliştirilmiştir. ABD Savunma Bakanlığı 1960’lı yıllarda bilgisayarlar arası haberleşme ve ağ sistemleri konusunda çalışmalara başlamıştır. 1970’li yıllara kadar gizli bir proje olan ve sadece askeri amaçla kullanılan internet artık üniversitelerin de ulaşabileceği bir teknoloji haline geldi.

İlk İnternet İletisi

İlk internet iletisi Kaliforniya Üniversitesi’nde Prof. Kleinrock’un laboratuvarından, Stanford Araştırma Enstitüsü’nde bulunan bir bilgisayara gönderildi. Bu ilk başarılı deneyin ardından pek çok haberleşme protokolü üzerinde çalışıldı. Bilgisayar ağlarının birbirine bağlanmasına olanak sağlayan ARPANET teknolojisi geliştirildi. Bu teknoloji 20 kullanıldı.


İnternet Ağı

İnternet Protokolleri ve Modern İnternet

ARPANET, internet teknolojisinin önünü açan bir girişimdi. 1982 yılında TCP/IP internetin temel ağ standardı olarak kabul edildi. 1980’li yılların sonlarına doğru internet servis sağlayıcı işletmeler kurumaya başlandı. 23 Ağustos 1993 yılında CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) tarafından internet kamuya açık bir teknoloji haline getirildi ve “www” ön eki ile internet artık her yerdeydi. CERN bilimcileri çalışmalarını dünyanın diğer ucundaki diğer bilimcilerle paylaşmak istemişlerdi. Diğer bir neden de on binlerce bilgisayarın gücünü birleştirerek yapacakları hesaplamaları daha çabuk yapmaktı. HTTP ve FTP protokolleri geliştirildi. E-posta, video görüşmeler, forumlar ile internet artık haberleşme ve bilgi için klasik yöntemleri bir anda yıkmıştı. 1989 ve 2000 yılları arasında internet dünyada hızla yayılmaya başladı.

Televizyon ve radyonun ortalama onlarca yılda ulaştığı kullanıcıya internet sadece 5 yılda ulaşmıştır. Bu sayı 5 yılda 50 milyon kullanıcıdır. Türkiye’ye İnternet ilk olarak 1993 yılında gelmiştir. 1900’lı yıllarda internet sadece yazıdan ibaret değildi. Web 2.0 ile birlikte artık görseller de internet sitelerinde kullanılmaya başlandı. İlk e ticaret ticaret siteleri, kamuya açık tartışmaların yapıldığı forum siteleri açıldı.

İlk e posta

2000’li yıllara gelindiğinde mobil cihazlar ile 2G, 3G ve 4G/LTE teknolojileri interneti yaşamın bir parçası haline getirdi. Sosyal medya ağları, çok gelişmiş e ticaret sitelerinin yanı sıra kişisel bloglar ve bulut depolama sistemleri, online TV sistemleri artık iletişim çağını başlatmıştı.

22 Ocak 2010 tarihinde T.J Crameri Uluslar Arası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) attığı tweet ve daha sonra yapılan canlı yayın ilk defa direkt olarak internete bağlanılarak kullanılmıştı. Daha önceki bütün işlemler önce NASA’nın sunucularına gider ve orada işlenerek internet çıkışı alırdı.
Akıllı telefonların yaşamın bir parçası olması ile birlikte, bütün klasik haberleşme türleri de tarihin tozlu raflarında yerini aldı. Meydanlarda, parklarda, otobüslerde belediyeler ücretsiz internet hizmeti vermeye başladı...

Orijinal yayın ©
 1. Birde bütün standartlar artık web 3.0'a geçse artık

  YanıtlaSil
 2. Amaan hem iyi hem kötü olmus 😂😂😂. Bikiyorum bazen.

  YanıtlaSil
 3. İstifade ettim, emeğine sağlık... Güzel bir hizmet, devam et.
  Bir sorum olacak:
  Harici sdcard içindeki (.html) dosyalarını tarayıcı ile açmak için ne yapmalı, path nedir?, ulaşım izni olmayabilir deyip ERR_ACCESS_DENIED hatası veriyor.
  Kitkat'lı GM Discovery ile açabiliyordum. GM 8 ile açılmıyor!

  YanıtlaSil
 4. Merhaba,
  Blogumu ziyaret ettiğin için teşekkür ederim. Sorunun cevabını bilmiyorum. Belki sıkıştırılmıştır klasöre çıkartmak gerekebilir.

  YanıtlaSil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara