list

Akıllı Robotlar ve Ruh-Bilinç Kopyalanabilir mi?

Akıllı Robotlar ve Ruh-Bilinç Kopyalanabilir mi?

Brain   
Ruh ve bilinç kopyalanabilir mi? Bilgisayarlar bilinç ya da akıl sahibi olabilir mi? Akıllı robotlar ne zaman icat edilecek?

Bazen zamanın durduğunu hissederiz. Saat duvardaki yerini aynı dakikada korur gibidir. Zaman aslında psikolojik bir süreçtir. Zaman, insan beyninin bu evrendeki fizik kurallarına uyumu ile geçmişten geleceğe doğru hareket eder hissi verir. Aslında zaman bir bütündür. Geçmiş ve gelecek bir yol gibi doğrusal değildir. Zamanda yolculuk da bu nedenle olamaz diyenler vardır. Çünkü yolculuk iki nokta arasında olur zaman ise sadece bir andır, herhangi bir yönde ilerlemez. Zamanın düzlemsel yönü sadece bir algıdır.

Zaman gibi anlaşılmayan diğer konu da ruh ya da bilinç konusudur. Ruh ya da bilinç ile hem din ilgilenir hem bilim hem de metafizik alanda ilgilenenler vardır. Şimdi inceleyeceğimiz konu ruh yani bilinç nedir ve kopyalanabilir mi? Daha sonraki dakikalarda Hollywood’un bu konuya neden önem gösterdiğine de değineceğim.

Bilgisayarlar ve robotlar bilinç sahibi olabilir mi? Yani kendilerine verilen konutları hissedebilirler mi? Bir robota/bilgisayara/yazılıma üzülme komutu ya da aşk komutu verebiliriz fakat robot/makine bunun farkında mıdır? Bir robot ya da yazılım aşkı hissedebilir mi? Yoksa sadece duygusuzca o hissi kopyalar mı?

Devamında bunlar var:
 • Ruh ve bilinç kavramı
 • Dini metinlerde ruh
 • Ruh ve bilinç aynı şey midir?
 • Ruh beyinde hangi bölge ile iletişime geçer?
 • Hipofiz bezi ne işe yarar?
 • Bilinçli robotlar ve insan beyninin pattern örüntüleme modeli üzerine çalışmalar
 • Holywood'da ruh-bilinç ve bilinçli robot/yazılım kavramlarını anlatan filmler


🔎 Bunlara da bak

👉Lucy, Evrim Filmleri İzleyin - Ruhu ve bilinci kopyalamak

👉İnsan Bedeninin ve Beyninin Gizli Güçleri (Ruhsal Enerji)
 1. Ruh ve bilinç kopyalanabilse sonunu hayal edemiyorum. Ruhu kopyalanan kişi hayata veda ettiğinde, kopya ruhu da paralel bir şekilde yok mu olur, yoksa o ruh diğerinin öbür dünyaya göçmesine rağmen bu dünyada kalmaya devam edebilir mi? Kalabilirse bu ruh artık atası olan ruhun evrimleşmiş hali mi olur? Dini boyutta düşününce insanı ilginç düşüncelere de sürüklüyor. Ve bilinç-zeka kopyalanması da 2 yönlü bir sonuç doğurabilir. İyi bir insanın ki kopyalanıp yıllarca bu bilinç faydalı bir şekilde geliştirilebilir, ama kötü birinin ki ise felakatler doğurabilir. Allah bana bilim-kurgu filmlerinin gerçeğini yaşatmasın inşallah :)

  YanıtlaSil
 2. Bir robota yazılımla aşkı tanımlasak bence gerçek aşkı değilde bizim tanımladığımız kadarını bilir. Hissetmez sadece öyleymiş gibi yapar.

  YanıtlaSil
 3. Aman fazla kurcalamasinlar robotlar alacak yerimizi bu gidisle 😁😁😁

  YanıtlaSil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara