list

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens - Kitap - Yorum Özet

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens - Kitap - Yorum Özet

Spanies
Hayvanlardan Tanrılara Sapiens

Hayvanlardan Tanrılara Sapiensşu an itibari ile son okuduğum kitap. Yazarı ise ateistbir Yahudi olan Yuval Noah Harari. Kitap 412 sayfa. Çok satanlar listesindeymiş. Dünya çapında üne kavuşmuş kitaplar arasına da girerken kapitalizme verip veriştiren yazarın iyi para kazandığı kesin.

Kitap hakkında öyle çok ince ayrıntılara girip fularlı bir entelektüel (!) gibi yorumlarda bulunmayacağım.

İnsanın macerasını yazar kitapta anlatmaya çalışsa da sürekli okuduğum şeyleri tekrar okumak zorunda kaldım. Özellikle evrim ve doğal seçilim gibi konularda hiçbir delile dayanmayan hikayeleri anlatıp durmuş. Benim bildiğim evrim ile yazarın anlattığı çok farklı. Sürekli kurgudan kurguya atlamış. Yine avcı insanların yaşamları, toplumsal aile ilişkileri, Neandertal İnsanı gibi tartışmalı bir konuyu yine toplumsal yapılarına kadar kitapta anlatılıyor. Peki bu bilgiler nerede yazılı?

Kısacası hiç bir kesin bilgi ya da bilimsel kanıt bulamadım. Sakız çiğneyerek yazılmış bir kitap gibi geldi bana. Bilişsel Devrim özellikle o kadar öykülenmiş ki! Kurgu mu bilim mi anlamak zor? Her şeyi sadece büyük bir beynimiz olduğuna borçluyuz gibi şeyleri bile söylemiş yazar.

Tarım devrimi anlatımı yine hatalı ve ezberden anlatılanların ötesine geçememiş. İnsanların ve bütün kültürlerin birleşeceği bir dünya devleti düşüncesi ise klasik Yahudi egemenliğinden başka bir şey değil. İnsanın yok ettiği dünyanın Tanrısı olacağı düşüncesine de güldüm açıkçası...

Homo Deus


Yazar Avrupalıların yeni toprakları bilgi için işgal ettikleri gibi bir laf yumurtlayıp ardından da İnkaların, Azteklerin, Mayaların, Aborjinlerin, Kızılderililerin maceraperest Avrupalılar tarafından nasıl katledildiğini anlatıyor. Güya Avrupalı işgalciler bilgi için merakla oralara gitmişler. Osmanlı, Çin, İran gibi büyük medeniyeler ise dünyayı bulundukları yerden ibaret sanmışlar. Oysaki Avrupa bilgi için gitmedi, sömürü için gitti. İnkaların, Azteklerin evren ve astronomi bilgileri; mitolojileri hakkında hiç bir şey yok kitapta. Çünkü İnka ve Aztekler, Mayalar cahil salaklar... Yeni yerleri keşfeden maceraperest Avrupalı zenginler için yeni hobi alanı açılmış oldu. Sonra gittikleri yerlerin yer altı zenginliklerinin yanı sıra, tarihi eserlerini de sömürdüler, sattılar. Ve eski medeniyetlerin kadim bilgilerini de çaldılar. Sonra da Avrupalı botanikçiler, arkeologlar, antropologlar buralara akın etti. Kimi tarihi eserleri yağmalak için gelince büyük bir medeniyetin bilgisine ulaştı. Tabletler, yazıtlar... Yani evrimsel bakış açısı ile hepsi şans ve tesadüf... Yazarın da dediği gibi, yeler kültürleri, dilleri, öğrenmek halkı daha iyi anlayıp sömürmek içindi. Yani aslında bilgi merak bile sömürü amaçlıydı. Yazar bir türlü karar verememiş...

Sapiens

Özellikle insanlarla hayvanları özellikle şempanzelerin kıyaslarken çok büyük mantık hatası yaptığını düşünüyorum. Bir maymun kuantum fiziğinden anlamaz bir maymun M Kuramından anlamaz, Sicim Kuramından bir şempanzeye bahsettik sadece garip garip sesler çıkarır ve büyük ihtimalle bizden muz bekler. Aynı şekilde bir maymundan ya da bir hayvandan yaşamı anlamasını Big Bang teorisini çözmesini kuantum mekaniğini birleştiren kuramları bulmasını beklemediğimiz gibi yaratıcıyı bulmasını ya da bir Tanrıya inanmasını da bekleyemeyiz. ya da ruhsal bağlantılar kurup fizik ötesi düşünceleri ile yaratılışının arkasındaki Sırlar anlamasını bekleyemeyiz yine bir maymundan sonsuza dek yaşamasını ölümsüzlük istemesini de bekleyemeyiz Çünkü maymun bunları kavrayamaz. Ama insan Tüm bunları kavrayabilir. Belki de bütün bunları kavgaya bilen bir tür olarak insan hem Evren evreni anlamakla sorumlu hem de yaratıcısına bulmak ve sorumludur Belki de sorumluluklar canlıların zihinsel yeteneklerine, kabiliyetlerine göredir. 

Kısacası bilimsel hiç bir açıklama bulamadığım, hiç bir soruya cevap vermeyen bir kitap... İnsanın en sonunda yarı insan yarı makine olacağından, inorganik bir yapıya bürüneceğinden yani cyborg olacağında ve Tanrı seviyesine erişeceğinden bahsediyor yazar. Yine mitolojileri ve eski uygarlıkları görmezden geliniyor. Eski yazıtlar, tabletler bunlardan bahsedilmiyor bile. Ezbere bildiğinin dışına çıkmayan yazar klasik ateizm söylemleri içinde anlatmış durmuş. Kitaba göre her şey insanın uydurması öyküleme gücünün ürünü. Ama yazar kitap boyunca ispatsız hikayeler anlattığından habersiz.

Okunabilir mi? Okunur. Ama tarafsız ve bilim dışına çıkmayan bir kitap beklemeyin. Özellikle Yahudiliği birkaç satır eleştiri ile geçiştiren yazar bütün dinlere atıp tutuyor. Objektif olmayan uyduruk bir kitap. Aradığınız cevaplar varsa bu kitap size veremez. Yine insan ve evren maddi varlıklar olarak nitelenirken. Atom altı suptil parçacıklar, evrenin sınır fiziği gibi maddeyi aşan konulardan yazarın haberinin olduğunu bile sanmıyorum. Oysa atom altı dünya da kuantum fiziğinde adeta belirsiz ve fantastik bir evren var. Yani yaşamı ve yaratılışı anlamak için bakışımızı atom altına, kuantum evrenine doğru çevirmeliyiz. Yaşamın evrimsel bir tesadüf olduğu tezini yazar kitapta ispatlayamamış sadece laf kalabalığı yapmış Kitabın tek misyonu zaten bu anlayışı empoze etmek. Oysa yaşamın daha üst seviyede bilinçlerden gelen hologram yansımaları olacağı ve yine bilinç şuur konularında yapılan araştırmala yazar hiç değinmiyor. Bilimsel devrim, sanayi devrimi vs vs. Her şeyi evrimle açıklamak bence evrime hakarettir, cehalettir. Yaşam bu kadar basit ve saçma bir şey mi? İnsanın tanrılaştırılması da artık 2.kitaba kaldı... 

Yine uzun yazdım... Kısa kesecektim güya...


Bu arada evrim teorisini gerçekten de önemsiyorum. Şu anda yaşamın gelişimini en güzel açıklayan tezlerden biri. Yine çok dindar ya da muhafazakar biri de değilim. Yani üstteki kitap eleştirimi tamamen tarafsız bir görüşle yazdım...

 1. Gerçekten bilimsel bir beklenti içinde olan birinin bu kitabı okuyacağını sanmmıyorum. Eğer okuyorsa epey eksiktir o insan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konuda okuduğum en kotu kitap. İçinde bilimin 'b'si bile yoktur. Aslında önce internet kopyalarını okuyup sonra kitabı almak gerekli. Bu kitabı yere göğe sigdiramayanlari anlayamıyorum... 2. Kitap bakalım nasil bitecek?

   Sil
 2. Çok okunan kitaplarda indirim var diye alacaktım az kalsın. Soğudum şuan kitaptan :) Canan Karatay'ın piyasada patlaması gibi patlamış demek bu kitapta.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Verdiğin paraya değmez, internetten PDF'lerine bakmak daha iyi. Ciddi bir kitap gibi gözükse de değilmiş... Popüler kitap olduğunu da aldıktan sonra fark ettim o da benim için ayrı bir şuursuzluk 😵 popüler kitaplardan her zaman uzak dururdum...

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara