list

Call Me by Your Name, Beni Adınla Cağır İzle -diklerim

Call Me by Your Name, Beni Adınla Cağır İzle -diklerim

Beni Adınla Çağır
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name 2017 (Bana Adınla Seslen) yılının en iyi gay temalı LGBT filmlerinden biri.  Hatta unutulmaz filmler arasında yerini alacağı kesin bir film. Filmin içerdiği mesajlara kulak vermeliyiz. Filmin içindeki müzikler de gerçekten çok iyiydi. Piyano özellikle... Arkeolog Dr. Oliver, bir arkeolojik çalışma için kuzey İtalya'nın kenar kasabalarından birine gelir ve meslektaşı Prof. Perlman'ın evinde kalır. 

Evin erkek çocuğu Elio, küçük kasabada kendini okumaya ve müziğe vermiş bir gençtir. Cinsel kimliğinden ürken Elio, Oliver ile yaklaşırlar. İkisi de ilginç bir ilişkinin içinde sanki kimliklerini yeniden keşfeder ve kendileri olurlar... Filmin verdiği mesaja odaklanalım ve müzikleri ile homofobianın darma dağınık ettiği zihnimizi yeniden inşa edelim. Film, biz insanlara unutulmayacak bir ders veriyor.

Beni Adınla Cağır
Call Me by Your NameEn iyi hatta unutulmaz filmler arasında yerini alacağı kesin bir film. Filmin içerdiği mesajlara kulak vermeliyiz. Filmin içindeki müzikler de gerçekten çok iyiydi. Piyano özellikle... Doğa, sessiz sakin yeşillikler bir kasaba... Arkeolog Oliver, bir arkeolojik çalışma için kuzey İtalya'nın kenar kasabalarından birine gelir ve meslektaşı Prof. Perlman'ın evinde kalır. Evin erkek çocuğu Elio, küçük kasabada kendini okumaya ve müziğe vermiş bir gençtir. Cinsel kimliğinden ürken Elio, Oliver ile yaklaşırlar. İkisi de ilginç bir ilişkinin içinde sanki kimliklerini yeniden keşfeder ve kendileri olurlar... Filmin verdiği mesaj, müzikleri katında gerçekten de en iyi LGBT filmleri arasına girecek tarzda...

Yaşam ne kar uzun olursa olsun. Bir gün gitme vakti geldiğinde sanki hiç yaşamamış olacağız geriye bıraktığımız ise anılarımız, sevgilerimiz olacak. Oluşturduğumuz kültür ve insani değerler artık bir diğerinden nefret etmek üzere kuruldu. Filmler yaşamları, yaşanılanları dile getirmek için çok önemli... 


Gerçekten de biz kimiz? Her şey, bütün güzellikler katı ve anlamsız kurallarımız yüzünden mahvolmak zorunda mı? Oliver ve Elio'nun öyküsü yaşamdan sadece ufacık bir an... Yaşam asla adil olmayacak... Eşitlik sadece ulaşılmaz bir ütopya olacak. 


Puanım: 8.5/10

Beni Adınla Çağır
Call Me by Your Name
Filmden en sevdiğim diyalogları buraya aldım. 

Elio: Sen bana adınla seslen, ben de sana adımla sesleneyim. 
Oliver seslenir: Elio
Elio selenir: Oliver
Oliver seslenir: Elio
Elio seslenir: Oliver...

-----

Baba - Prof. Perlman
İkinizin yaşadığı şeyin ne kadar nadide ve ne kadar özel olduğunu bilecek kadar
akıllısın. Oliver, Oliver'dı işte. "Çünkü o, o idi...

Elio
...ben de bendim."

Baba - Prof. Perlman
İkiniz de birbirinizi bulduğunuz için şanslısınız çünkü ikiniz de iyisiniz.

Elio
Bence o benden daha iyiydi.

Baba - Prof. Perlman
"Eminim o da senin için aynı şeyi söylerdi. İkinizin de iyiliğini gösterir bu işte. Hiç beklemediğimiz bir anda doğa ana bir katakulli çevirip en zayıf noktamızı bulur. Ama yanında olduğumu unutma. Şu an hiçbir şey hissetmek istemiyor olabilirsin. Belki hiçbir zaman bir şey hissetmek istemeyeceksin. Bu konuları benimle konuşmak istemiyor olabilirsin ama önceden açıkça hissettiğin şeyi
yine hisset. Güzel bir arkadaşlık kurdunuz. Belki arkadaşlıktan da öteydi.

Size imreniyorum. Benim yerimdeki çoğu ebeveyn tüm bunların unutulup gitmesini ister. Oğullarının bu durumdan kurtulmasını ister ama ben o ebeveynlerden değilim.


Call Me by Your Name
Yaralarımız daha hızlı iyileşsin diye kendimizi hırpalayıp dururuz. 30 yaşına geldiğimizde de çökmüş oluruz. Ve yeni biriyle her başlangıcımız da kendimizden sunacağımız daha az şey kalır. Ama kendini bir şey hissetmemek için zorlamak veya hiçbir şey hissetmemek çok büyük kayıp olur.

Yersiz mi konuştum? O hâlde diyeceğim bir şey daha var. Şüpheleri gidermiş olur. Yaklaşmış olsam da asla sizin gibi bir şey yaşayamadım. Bir şey beni hep tuttu. Ya da engel oldu.

Hayatını nasıl yaşayacağın seni ilgilendirir. Sakın bunu unutma. Kalbimiz ve bedenimiz bizlere bir kereye mahsus verilmiştir. Şu anda kederlisin. Acı çekiyorsun. Bunu yok etme. Aldığın keyfi de öyle. Annem biliyor mu? Bildiğini sanmıyorum."

Trailer İzle

Homofobia hastaları ve ırkçılar toz olun 

En iyi gay LGBT filmler  🌈🌈🌈
👉1. Bölüm  için tıkla 
👉2. Bölüm  için tıkla
👉3. Bölüm için tıkla
👉4 Bölüm için tıkla
👉Eş Cinsellik Günah mıdır? LGBT Nedir? Tıkla

👉Homofobia Nedir? Dünyanın En Eski İki Ruh Hastalığı Tıkla
 1. Doğa, müzikler muhteşem diyaloglar ile bence de yılın en keyifli filmlerinden biriydi. Hatta filmi izlerken atlayıp oralara gitme isteği uyandırıyor insanda.

  Babanın Elio ile yaptığı o konuşma sinema tarihine geçecek kadar etkileyici.
  Ve bence de minik detaylara takılıp filmin bütününü kaçırmamalı

  Çok güzel yorumlamışsın, keyifle okudum. Kalemine sağlık

  YanıtlaSil
 2. sonu da böyle olmasaydı , iyidi :((

  YanıtlaSil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara