list

Blog mu Youtube mu? Blog Devri Artık Bitti

Blog mu Youtube mu? Blog Devri Artık Bitti

Blog

Blogger ile blog açma ya da blog yazma artık anlamsız bir uğraş halini aldı. Çünkü Google, Blogger'a artık "ölü" gibi davranıyor. Artık toplu halde Blogger'ı bırakmanın zamanı aslında çoktan geldi ama blog taşımak kolay iş değil.

Google'ın "dini imanı para" olduğu için yeteri kadar 💰(para) kazanamayacağını bildiğinden Blogger'a "çöp" muamelesi yapıyor.

Aslında 3 yıl kadar önce olabilir hatırlamıyorum Tumblr'da blog açmış ama bir türlü ilgilenemedigimden öylece kalmıştı. Blogger Tumblr gibi bir topluluk olmayı başaramadı. Özellikle mobil desteği yoktur. 📱 (Mobil)  uygulaması olmayan bir blog sistemi hem akıllı telefon çağında OMG! Özellikle Tumblr gibi bir topluluk ve blog ana sayfası ve etkileşim de yok... Google Plus grupları mı dedin? Çok komiksin... Güldürme beni... Google Plus grupları hiç bir işe yaramayan kuru kalabalıktan ibaret. 

Sadece yazacağım ✎"hiç bir etkileşim ya da grup çok da önemli değil" b"log dünyasında antika haline gelmek istiyorum" 🙈dersek Blogger'da yazmaya devam edelim. Ama modern sosyal medya sistemlerinin karşısında yenilenmek şart. Unutmadan WordPress de aynı cacık. Yani genel anlamda klasik blogculuk mevta oldu ve gömüldü. Toprağı bol olsun ya da Allah rahmet eylesin artık hangisini kullanırsan kullan orası sana kalmış...Blog  

Zamanında inatla blog ve Blogger'da kalmayı sürdürmekle ne denli hata yaptığımı anladım. 😕 Blogger sadece Tumblr ya da diğer servislerden, YouTube  gibi, uzun yazı ve içeriğe yönlendirme yapmaktan başka bir işe yaramıyor. Kişisel blog kavramı artık Blogger ile bağdaşmıyor. Kişisellik için YouTube ya da Tumblr tek adres. Zamanında "Blogger" ya da "Wordpress" diye, "blog blog" diye inat etmemek gerekiyormuş. Ölü bir sistemlere yapılan ölü yatırımlar... 


Blog yazarları kesinlikle Youtube ve Tumblr gibi medya araçlarında da yerini almalı... Blogumu Blogger'a taşıdıktan (2012) sonra Tumblr ve Youtube'a geçme kararımdan vazgeçmemin hiç de iyi bir karar olmadığını geç de olsa anladım.

Çok yakında tamamen Youtube ve Tumblr'da olacağım
Youtube kanalım için 👉tıkla

Hadi bir müzikle rezonansa girelim... 🎶🎼🎧


 1. Google bize "işten çıkmasını istediği ama kendisinin çıkarmayacağı" çalışanları gibi davranıyor. Bu kadar nuh nebiden kalma imkanlarla yine iyi gidiyor Blogger.
  Çok üzgünüm çok!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blog devri bitti sayılır... "Google bize işten çıkmasını istediği ama kendisinin çıkarmayacağı çalışanları gibi davranıyor." Benzetmesi çok uygun...

   Sil
 2. Günümüzde her ne kadar youtube gelişmiş, youtuber kavramı popülerleşmiş olsada bloglar ve bloggerlar benim için her zaman bir adım öndedir. Ben her şeye rağmen, blogların önde olduğunu ve bu kültürün devam edeceğini düşünüyorum. Bende 2015 yılında kendi blogumda bu konu hakkında bir yazı yazmıştım. Yazımı #şuradan okuyabilirsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O yazına yaptığım yorumdaki düşüncelerim kısmen değişti Mustafa... Blog yazmak tabii ki devam edecek ama sorun şu ki blog yazanlar bile başka blogları okumuyor... Kendi içinde bile bir çıkmazda...

   Sil
 3. Blog yazmak Twitter vb. araçların çıkmasıyla zaten büyük bir sarsıntı geçirmişti. Ancak ne Youtube ne de Tumblr, şu an bahsettiğimiz blogun bir karşılığı olamaz.

  Blogger için Sibelynka'nın yaptığı tâbir cuk diye oturmuş. Bakalım neler olacak zamanla...

  YanıtlaSil
 4. Blog devri bitti diye düşünsekte blogları yine göz önüne getirilecek bir projeyle yine baş tacı durumuna gelebilir :)

  YanıtlaSil
 5. Merhaba;

  İçeriğini okudum sana katılıyorum ancak blog yazmanın tadını diğer mecralardan alabilceğimizi düşünmüyorum.

  İyi bloglamalar...

  YanıtlaSil
 6. Bloggerda blog yazmak basit cok ugrastirmiyor o acidan seviyorum. Ama dikkatimi ceken facebookta görüp gelen okurlar var deli kiz blogumu . Face sayfalarini biraz daha blog tutmaya uygun yapsalar ne iyi olurdu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, Facebook'u kişisel değil de blog için kullanmak çok iyi oluyor. Zamanında blog için açtığım facebook'u kapatmamalıydım

   Sil
 7. bende yemek ve mekan üzerine yazı yazdıgım lezzettramvayı blogum var Bence blogun yeri ayrı onsuz olmuyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazmak ayrı bir zevk. Kelimeler, cümleler, paragraflar sanki canlı ve bizimle konuşuyor gibi yazmak gerekli

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara