list

Akşam Tırnak Kesmek Günah mı?

Akşam Tırnak Kesmek Günah mı?

Tırnak

"Akşam tırnak ve saç kesilmez günah" denildiğini hep duyarız. Hatta kesilen tırnaklarını biriktirenler, saçlarını kestikten sonra özenle saklayanlar vardır. Peki gerçekten de akşam vakti ya da hava kararınca tırnak ve saç kesilmez mi?

Büyüklerimiz bazen derler “gece/akşam tırnak kesilmez günahtır” aslında herkesin aynı fikirde olduğu bir konu vardır: o da akşam tırnak kesmenin günah olmadığıdır. İstediğimiz zaman tırnak kesebiliriz. Yani ilk seçeneği eledik. Şimdi diğer seçeneklere bakalım.

Önceleri insanlar, Türklerde şamanlar, Mısır’da manastırlarda rahipler büyüyle uğraşırlardı. Büyü aslında bir bilim dalıydı. Maji bilimi diye bilinirdi. Sihirli sözler, sihirli nesneler ile yaşamın enerji alanına etki edilmeye çalışılırdı. Her şeyi enerji olarak algılayabilen medyumlar ve büyücüler bu yeteneklerini her zaman iyiye de kullanmazlardı.


İnsan

Ayrıca eski öğretilerde “parça bütüne aittir” şekline bir yasa vardı. Parçanın başına gelecek herhangi bir şey bütünün de başına gelecekti. Evrende bir bütünlük vardı. Bu kozmik yasalardan sadece bir tanesiydi. Türkler’de Şamanlar bu yasaları biliyordu. Tırnaklar da insanın yani bütünün bir parçasıydı, saçlar da…

Büyü yaptırmak isteyen biri, büyü yaptıracağı kişinin tırnağını ya da saçını büyücüye getirirdi. Parçaya yönlendirilen kötü enerjiler bütünü de etkilerdi. O nedenle karanlıkta tırnak kesilmezdi, tıraş olunmazdı. Tırnak parçaları karanlıkta bir yere fırlayabilir ve kötü niyetli kişilerin eline geçebilirdi. Saça basmak Anadolu geleneklerinde günah sayılır. Saç kesildikten sonra bir yere gömülür. Bu gelenek hâlâ sürdürülür.

Kara büyü ve büyücülük bu nedenle bütün dinlerde yasaklanmıştır. Yine unutulan gizli bilgiler zamanla gelenek haline gelmiştir. İşte tırnak kesmek gayet normal bir eylemdir. Ne sevabı vardır ne de günahı...

SNMZ ©
Orijinal yayın...
Diğer gizem yazıları için 👉buraya tıkla
 1. Gerçekten babaannem çok söylerdi. Bir de akşam sakız çiğnenmez derdi😂 tabi eskilerden kalan gelenekler 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hâlâ devam ediyor... Bunun gibi çok fazla var

   Sil
 2. Bazılarının günlük hayatta karşılığı var bence. Mesela gece tırnak kesmemek saçma bir düşünce ama çıkış kaynağı muhtemelen gece ışığında kendimize zarar verme ihtimalimiz falan. Ama bazıları din kisvesi altına sokulmuş anlamsız yasaklar. Zaten Şamanlar'la gayet güzel açıklamışsın konuyu.

  YanıtlaSil
 3. hala bu geleneklerimizin devam etmesi de ayrı bir enteresanlık değil mi geçen onca zamana , değişen dünyaya rağmen yerimizden çok ta uzaklaşamadık bazı konularda :(

  YanıtlaSil
 4. Etrafımda bir şaman yaşamadığına göre artık kesebilirim. İnşallah ailemden biri şaman değildir!
  :D

  YanıtlaSil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara