list

Google'da İlk Sayfaya, Sıraya Nasıl Çıkılır?

Google'da İlk Sayfaya, Sıraya Nasıl Çıkılır?

Google 

Google'da nasıl ilk sayfaya ya da ilk sıraya çıkılır? Ya da Google'da 1. sırada çıkma... Bu çılgın soruyu sormayan var mıdır acaba? Aramalarda ilk sırada çıkmak hayatı önem taşıyor.  Google'da ilk sırada değilseniz hemen SOS işareti vermelisiniz. Ya da SEO yardım hattını aramalısınız. Bu hat 7/24 hizmet verir ve artık ilk sıra sizindir. Bunda madalyanız...🥇

Kişisel blog yazarları olarak zaten yazdıklarımız çoğunlukla kişisel şeyler ve gerçekten değerli yaşam deneyimleri; yaşamdan kesitler... Google yarışına girmeye pek gerek duymuyoruz. Yarıştıracak bir şeyimiz de yoktur. Artık her şey yarış haline geldi... Çok tıklanma yarışı, çok beğeni yarışı... Google'da bizi üst sıralara taşıyacak çılgın SEO teknikleri bu iş için dönen milyarlarca para. Asıl amaç zaten sadece para kazanmak... Huzur kalmadı... Zaten başarılı olmak bazen insanın elinde değil. Kim, ne zaman nerede istediğini elde eder belli değil? Ya da istediğimizi elde ettiğimizi sanıyoruz...

Zaten büyük sosyal medya blogları hazır yazılar ile kişisel blogların samimiyetinden uzak, sipariş üzerine yazılar ile her konuda yazıyorlar. Oradan buradan kopyala yapıştır ile... Ele almadıkları konu da kalmadı... Tabii ki hepsi sipariş üzere... Yaşam deneyimi, yaşamın renkleri ya da yaşamı kaydeden içerik yok...Yine de ben samimi bir şekilde tecrübelerimi aşağıda yazmak istedim:

Google SEO

Yazı başlığı

Yazı başlığı örneğin "Bu gece uyuyamadım" gibi kişisel olursa pek ilgi çekmesini beklememek gerekir. Ama "Gece Uykusuzluğunun Sebebi" yazınca bu başlığın şansı var. Ama hiç de kişisel olmadı...

Etiketler

Başlık kadar önemlidir. Konuyla en ilgili 4 etiket yeterli olur. Çünkü en ilgili etikete ilişik başlık arama motorlarında ön sırada olabilir. Kısa ve az etiket. Özellikle Blogger'da kategori adlarını benim yaptığım gibi etiket olarak yaşamaya gerek yok.


Fotoğraf/resim açıklamaları

Bütün görseller için kesinlikle tanımlayıcı açıklama yazıları olmalı. Google ya da diğer arama motorları görselleri içeriği ile görsel tanımına göre ilişkilendirecektir.


Alt başlıklar ve açıklama metni:

Alt başlıklar en az başlık kadar önemli. Özellikle oluşturduğumuz sayfayı açıklayan çok kısa bir metin girdisi arama motorlarında başlığın altında gözükecektir. Böylece sayfa daha çekici olacaktır.

Bunlar temel özellikler. Yani ayrıca SEO paketleri almaya gerek yoktur. Zaten "sizi Google'da uçuracağız" diyenlere de inanmayın. Güncel konular her zaman değişiyor. Önemli olan içeriktir... Eğer gerçekten Google'da ilk sıraya çıkmak isteiyorsak yapmamız gereken Google AdWords ile reklam vermek olacaktır. Yani her zaman karşımıza çıkan şey 💰💰💰 Dolar ve paracıklar :) 👓

Bunlara da bir bak bakalım!

 • Blog yazma ile ilgili diğer yazı/videolar için Tıkla
 • Neden Blog yazıyorum? Deli miyiz ne! Tıkla
 1. Abi yazı ve videolar efsane olmuş ya. Hele ikinci videonun başlangıcı :D Tonlarca para alıp zirveyi garanti (!) edenleri eleştirip yaptıkları şeyleri 30 saniye içerisinde anlatman... Çılgınlar gibi ortalıkta dolanan SEO, senin gösterdiklerinden fazlası değil.

  Arada düşünüyorum da, iki ayrı firma olsun. A firması 1. sayfanın ilk sırasını garanti ediyor, B firması da 1. sayfanın ilk sırasını garanti ediyor olsun. Aynı blog türündeki 2 farklı kişiden biri A'ya diğeri de B'ye tonlarca para versin. Ne olacak şimdi? "Gel kardeşim bir gün sen ilk sırada ol, diğer gün ben olurum" falan mı diyecekler.

  SEO'dan daha önemli olan şey, özgünlük, istikrar ve düzenli olmak bana göre. Kendimden örnek vereyim. Basit bir yazım Türkiye'nin en iyi sosyal içerik sitelerinden sonra 3. sırada yer alıyor ve senin 30 saniyede gösterdiğin ayarlardan başka hiçbir şey yapmadım. İnsanlar kandırılıyor.

  Son olarak yazıyla alakasız iki şey söyleyeceğim. Mail gönderecektim ama hepsini araya sıkıştırayım dedim. Youtube kanalını silmişsin, oysaki bilgilendirici ve ilgi çekiciydi. Sanırım artık videodan anlatmak yerine ayrıntılı bir şekilde yazmaya başladın.

  Ve son olarak temanı değiştirmişsin. Yeni farkına vardım, hayırlı olsun. Uzun zamandır yoktum da...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Semih, temayı zorunlu olarak değiştirdim. Blogger'da öyle bir hata aldım ki kullandığım tema ile ilgili her halde başka örneğini zor buluruz :) Uzun bir açıklaması var... Mesela günlük 3-4 K arası tıklama olurdu. MagOne'a geçtiğimden beri kademeli olarak düştü ve en son günlük 200'e kadar düştüğü gibi son 2 yılda yazdıklarımın %90'ı index dahi almamıştı. Temayı değiştirdim aynı gün içinde hit 2K oldu ama kaybettiğim en az 1.5K hit cabası... Hit ve tıklama delisi değilim ama bu durum çok sinir bozdu. Sebebi ise aynı şablonu kullanan başka bir blogda yönetici yetkimin olması ki bu kısmı buraya yazmayacağım:) uzatmayyaım... MagOne yoksa iyi bir temaydı... Yeni bir tema satın alacağım idareten bu temayı kullanmaya karar verdim.

   SEO artık öyle abartılıyor ki anlatamam. Dediğin gibi istikrarlı bir şekilde yazmak ve 6-8 maddelik kurala uymak yeterli... SEO adı altında harcanan paralar o kadar çok ki! Belki milyarlarca Dolardır... Yeni videolarım var SEO ve blog konusuyla ilgili. Son 5 video ile bu konuyu bitireceğim. Verdiğin örnekte olduğu gibi herkes ilk sıra vaadinde... SEO danışmanlığı konusu ise çok komik :)

   Youtube kanalımı sildim. Çünkü yazarak çok daha fazla ayrıntıya girebiliyorum. Diğeri de Youtube'da bilgeliğe yer yok... Eğlence, şaka, sadece boş zaman harcatacak şeyler izleniyor. Ben de günlük aklımdan geçenleri, en fazla 3 dakika olacak şekilde video olarak hazırlamaya karar verdim. Tamamen aklıma ne gelirse onu konuşuyorum. Ön hazırlık yapmadan... Derinliği olmayan, alaycı videolar ile devam edeceğim. Alay ederken bilgilendirmeyi düşünüyorum... Yarı şaka yarı ciddi... Güldürürken düşündürmek istiyorum.

   Sil
  2. Kanalı sildikten sonra ilk video ile başladım https://youtu.be/IEVkzxgj8-o

   Sil
  3. Elbetteki daha çok okunmak isteriz ve buna engel olan bir şey varsa çözüm üretiriz. Kısa zamanda eski hitine kavuşursun diye düşünüyorum. Aslında ben de temayı değiştirmeyi düşünüyordum. Çünkü her şey bu temaya bağlı. Kendine özgü eklentileri ve parametreleri var. Yarın birgün bir şey olsa tek tek uğraşmam gerekecek. Fakat her geçen gün "Temanız çok güzel, ismi nedir?" gibi birçok mail alıyordum. Ben de takipçiler beğeniyorsa değiştirmeye gerek yok diye düşündüm sonra. Ama aklımda birkaç tema var.

   Videolarının önceki halini beğeniyordum. İnsanlar Youtube'da bilgi yerine gereksiz birçok şeyi tercih ediyor ne yazıkki. Videolarını takip edeceğim ve çoktan abone olmuştum zaten.

   Sil
  4. Eski konulara tekrar değineceğim, yeni tarzda. Tema çok güzel gerçekten de... Tema değiştirmek zor iş butonlar, tema değişince kod satırları her şey bozulacak demektir. MagOne'da indexi önleyen ne ardı anlayamadım... http://korve-demo2.blogspot.com.tr/ temayı almayı düşünsem de çok fazla kalabalık ve script ile çalışıyor... PayPal ülkemizde çalışmıyor, basit ve sağlam temalar var... Tehemeforest var şu anda en güvenilir yer. Geçen yıl bir arkadaşıma tema satın almıştım oradan bloga özel lisanslı harika oluyor...

   Sil
  5. Aslında ben de bu temayı ve bu siteyi önerecektim sana. Yorumu yazarken unutmuşum :D Themeforest en sağlam sitedir.

   Eğer tema bozulmasaydı http://genesistemplate.blogspot.com.tr/ tereddütsüz kullanırdım.

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara