list

Alan Turing Kimdir? Bilgisayarı İcat Etmenin Cezası

Alan Turing Kimdir? Bilgisayarı İcat Etmenin Cezası

Alan Turing

Alan Mathison Turing kimdir? neleri icat etmiştir? Turing testi nedir? Turing, matemetikçi, manktıkçı, kriptolog... İlk bilgisayarın fikir babası. Turing Testi ve ilk modern bilgisayar olan Turing Makine'si ile tanınır. Turing, yapay zeka devrinin 2000 yılına kadar başlayacağını 50'li yıllarda haber vermişt. 2. Dünya savaşında Nazi'lerin şifreleme sistemi olan Enigma'nın şifresini çözerek savaşın erken bitmesine ve 3 milyon insanın yaşamının kurtulmasına sebep olmuştur. Talihsiz olaylar sonucunda intihara sürüklendiği zaman 42 yaşındaydı. Apple'a logosu yanı ısırılmış elma aslında Turung'in siyanüre batırılmış elmasını simgeler. Turing'in intiharı da bu şekilde olmuştu. Turing hakkında filmler ve kitaplar bulmak mümkün. Her zaman bir kural vardır: haksızlık yapanlar daima unutulur ve tarihin tozu olur ama, yaşama ve insanlığa katkı yapanlar asla unutulmaz.

Alan Mathison Turing, 23 Haziran 1912’de İngiltere’de doğar. Matematikçi, kriptolog ve bilgisayar bilimcisidir. 2. Dünya Savaşı’nda Alman kriptolarını çözdüğü için savaş kahramanı sayılmıştır. Özellikle yapay zekâ konusunda çalışmalar yapmıştır. Asıl kendisine ün getiren Turing Makinesi’dir. Bilgisayar ile hesaplama çağının öncülüğünü yapmıştır.

Turing Makinesi   


Turing Makinesi:

“Alan Turing tarafından icat edilen Turing makinesinin ana fikri esasında hayli basittir: Turing makinesi bir insanın gerçekleştirebildiği temel hesapları, daha önceden belirlenmiş sıralamada yapabilen ve böylece (bir insan tarafından) çözülmesi mümkün bütün matematiksel problemleri çözebilen ve hatta matematiksel kanıtları bile gerçekleştirebilen bir makinedir. Alan Turing, Turing makinesi’nin yardımıyla bir algoritmayla çözülmesi mümkün olan her türlü matematik probleminin Turing makinesi ile çözülebileceğini kanıtlamıştır.”

“Makalesinde teorik ve matematiksel temellere dayalı sanal bir makineden bahseden Turing, her türlü matematiksel hesabın bu sanal makineyle yapılabileceğini iddia ediyordu. Turing’in 1950 yılında yayınlanan "Hesaplama Mekanizması ve Zeka" (İngilizce Computing Machinery and Intelligence) isimli ikinci makalesi ise, makineler ve zekayla ilgili birçok tartışmalı konuya cevap niteliğindeydi. İşte bu makalelerde sözü geçen sanal makine daha sonraları bu adla isimlendirildi.”


captcha


CAPTCHA

Tuuring Makinesi ve Turing Testi internette sıkça kullanılan makine-insan ayrımını yapmaya yarayan CAPTCHA teknolojisine ilham kaynağı olmuştur. CAPTCHA ile sistem bizden insan olduğumuzu onaylamamızı isteyen ve sadece insanın ayrımını yapabileceği soruları sorar. reCHAPTCA, Google tarafından sunulan en modern teknolojilerden biridir.

Apple Alan Turing

Turing'i Kim Ölüme Sürükleri?

Turing, 1952 yılında şantaj için suç duyurusunda bulundu. Eş cinsel olduğu için birileri kendisine şantaj yapıyordu. Eş cinselliğin suç olduğu o zamanlarda Alan Turing ceza aldı ve 1 yıl boyunca östrojen iğnesi vurularak hadım edilecekti. Fakat fazla dayanamadı siyanüre batırılmış elma yiyerek intihar etti. Apple’ın ısırılmış elması da işte bu olaya atıftır.  Böyle bir dâhi ve eşi benzeri zor gelecek bir bilim insanı saçma sapan bir sebeple ölüme sürüklenmiştir. Oysa önemli olan insanın ne cinsel kimliği ne ırkı ne de dini inancıdır; önemli olan yaşama ve insanlığa daha küçük alanda ise ailemize ve çevremize kattığımız değerlerdir.


The Imitation Game
“Adı anısına verilen ve bilgisayar biliminin Nobel'i sayılan Turing Ödülü ile de akademik bilişim dünyasının bir parçası olmuştur. Bu ödül aslında farklı bir pişmanlık ve günah çıkarmadır...

🔗Alan Turing filmi The Imitation Game için 👉tıkla

Orijinal yayındır © 1. Tek kelimeyle "dahi". Okullarda ders olarak anlatılması lazım ama ne yazık ki varlığı çoğu kişi tarafından bilinmiyor. O insanlığı kurtardı ama ona karşı insanlık gösterilmedi. Peki neden? Başkasını ilgilendirmeyen hayat tarzı yüzünden.

  Öyle bir dahiymiş ki, Isırdığı elma Dünya'nın en büyük şirketi Apple'ın logosu. Steve Jobs'un idolü...

  The Imitation Game filmi de muhteşemdi. Alan Turing'in hayatı bir filmde ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok önem verdiğim 5 kişiden biri de Turing. Bu yazı aslında video idi ben de videoları silince yazı olarak ekliyorum eski içeriği. Fakat yeni videolar da gelecek 15 günde kadar iyileşip toparlanıp videolara devam edeceğim. İlk konulardan biri de Turing...

   Evet, gerçekten de film harikaydı tabii ki Benedict rolünün hakkını veren bir oyuncu... Önemli olan insanın yaşama kattığı değerler olsa gerek. Kişisel yaşantıların ne önemi var ki! Dünya halkından çok azı bunu anlamayı başardı...

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara