list

Alan Turing Filmi: The Imitation Game

Alan Turing Filmi: The Imitation Game
Alan Turing filmi... Bu film de Alan Turign ve Turing Makinesini; matematikçinin hayallerini anlatılır. Bu filmde Turing'in, ünlü bir matematik profesörü ve savaş kahramanı iken nasıl anlamsızca bir yargılama ile suçlu olarak nitelendirilip mahkum edildiğini izleyeceksiniz.


Daha önce, Einstein, Eddington gibi bilim insanlarının biyografi filmlerini de izlemiştim. Ama Turing filmi bir başkaydı. Daha önce hakkında uzun makaleler okumuştum. Hepsi de değişik kitaplarda ve dergilerde bölümler halindeydi. Biyografi kitabını bulamadım.


Imitation Game

Matematikçi Alan Turing, Enigma şifresini çözerek 2. Dünya Savaşını 2 yıl kısaltır ve 13 milyon insanı ölümden kurtarır. Tabii ki Turing Makinesi ile de bilgisayar ve yapay zeka çağını başlatır ya da ilham olur. Fakat, eş cinsel olması her şeyin üstündedir. Yaşamaya dahi hakkı olmayan bir ahlaksız olarak nitelendirilir. Oysa önemli olan insanın yaşama ve insanlığa bıraktığı değerlerdir. Maalesef insanların daha da aydınlanması gereken günümüzde bile cinsel ayrım devam ediyor. Irkçılık, meşrepçilik, mezhepçilik hepsi aynı kategoride. Şu anda bu yayını yazdığım tableti aslında Alan Turing'e borçluyum siz de okuduğunuz cihazınızı. İnsanları yargılamak bizim hakkımız olmamalı. Fim harika bir biyografi. Filmin sonuna doğru şu sahne çok etkileyiciydi.

Turing Film   
Turing, kendisini şuçlayan ve şavaşta nerede olduğunu ve ne yaptığını soran polise 2. dünya savaşında yaptıklarını ve gizli çalışmalarını Enigma'yı ve çözdükleri Alman kodlarını anlatır. Bu nedenle çok gizli bu çalışmalar hakkında bilgi toplayamamışlardı. Sonra yapay zeka ve hesap makinelerine dair ve suçlu olup olmadığına dair şunları söyler:

-Söyleyin bana şimdi ben insan mıyım, makine mi? Suçlu muyum, suçsuz mu?
Verilen cevap:
-Ben sizi yargılayamam, şeklindeydi.

Alan Turing Enigma


Turing neden intihar etti?

41 yaşında siyanüre bandırılmış elma yiyerek intihar eder. Çünkü 1 yıl boyunca tedavi amaçlı östrojen iğnesi cezası almıştı ya da hapis... Victoria devrinin ahlaki (!) normları, insana ve cinselliğe bakış açısının 1960'lı yılların sonuna kadar etkisini sürdürmesi ve kanunların değiştirilmemesi gerçekten inanılmaz bir olay. Turing'de bu hışma uğrayanlardan olmuştur. Yaşasaydı belki de bilgisayar teknolojisi 50 yıl daha ileride olacaktı kim bilir. Ayrıca Turing'i mahkum eden yargıç da tutuklayan polisler de tarih sahnesinden adları ve cisimleri ile silindiler Turing ise dünya var oldukça hatırlanacak. Evrimin doğal seçiliminden başarıyla geçen eş cinsellik  ise doğal bir olgu olarak insan türü var oldukça gururla devam edecektir.

Turing Machine   
Filmi tavsiye ediyorum. Bilgisayar çağına nasıl adım atıldığını ve Turing'in nasıl ilham kaynağı olduğunu ve yapılan haksızlığı beyazperdeye çok iyi yansıtmışlar. Geleceği şekillendiren bir bilim insanının dramını bulacaksınız.  

Önemli olan hayal etmek midir? Yaşama anlamlı ve insnalık tarihi boyunca unutulmayacak bir şeyler katmak mıdır? Yoksa cinsel yönelimler mi? Şuç kavramı ve kanunların şuç tanımı ve ahlaki dediğimiz değerleri tekrar gözden geçirmeliyiz.

Alan Turing Criminal   

Filmlere verilen puanlara pek aldırış etmem. Ama filmlere puan vermekten de kendimi alıkoyamıyorum. Bu filme de puan verdim. Biliyorum sen de film puanlarını takmıyorsun... 😛😛😛
Âdettendir puanım: 8.5/10

🔗Ayrıca Alan Turing kimdir? Neden ölüme sürüklendi 👉 Tıkla

  1. İşin acı tarafı nazizme karşı savaştığını iddia eden ülkelerden birinde, nazi yöntemlerine benzer yöntemler kullanılmış olması. İsmi nazi olmayabilir ama zihniyet aynı demek ki

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet, güzel yorum... Sorsan medeniyeti kimseye bırakmazlar...

      Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara