list

Zamanda Yolculuk Nasıl Yapılır?

Zamanda Yolculuk Nasıl Yapılır?

Zaman Yolculuğu  

Zamanda yolculuk nasıl yapılır? Film, romanlara konu olmuş zamnda yolculuk bilimin de üzerinde durduğu bir konudur.  Zaman, biraz bilimsel biraz felsefi biraz da fantastik bir konudur.  Zaman doğrusal hareket eder ve bütün olaylar sebep sonuç ilişkisine göre gelişir. Aslında zaman bir bütündür, sadece an vardır. Gelecek ve geçmiş ayırdığımız bölümler de aslında “an”dan başka bir şey değildir. Sadece biz zamanı akıyormuş gibi algılarız. Buraya tıklayarak zamanın ne olduğu hakkındaki sayfaya gidebilirsin...

Zaman görece bir kavram olduğu gibi kişinin psikolojik durumuna göre değişir. Zaman psikolojik bir süreçtir. Bir işten haz almak, canımızın sıkkın olması zamanı uzatır ve kısaltır. Aslında zaman üzerinde farkında olmayan oyunlar oynuyoruz.

Sigmund Freud

Zaman insanın psikoloji ve hisleri doğrultusunda yavaşlamaz. Büyük kütleli cisimler ışığı büktüğü gibi zamanı da büker ve yavaşlatır. Kütle ne kadar büyükse zaman da o kadar yavaşlar. Uzayın dokusu bir çarşaf gibidir, çarşafın üzerine konulan bir top nasıl çarşafı içe çökertir ise evrenin dokusu da büyük kütleli cisimlerden çarşaf örneğindeki gibi etkilenir.


Işık Hızını Geçersek Ne Olur?

Işık hızını geçersek ne olur? Örneğin güneş ışınları bize 8 dakikada gelir. Şimdi ışık hızını geçip dünyaya daha önce gelirsek güneşin biz yola çıkmadan önceki halini görebilir ve insanları uyara biliriz: Büyük bir güneş patlaması olacak, diye. Ya da ışıktan hızlı giden bir mekiğine bindiğimizi denelim: Bu durumda daha mekiğe binmediğimiz zaman gidebiliriz. Roket ışıktan hızlı gittiği için geçmiş bize ulaşmaz, çünkü geçmiş zamanı taşıyan ışınlar (yeni geçmiş) roketin gerisinde kalır. Yine aynı hızda geri dönüp yola çıkmadan önceki halimizle konuşup yolun tehlikeleri hakkında uyarabiliriz. Tabii ki burada sebep-sonuç ilişkisi ortadan kalkar.

Işık Hızı
Özel görelilik ile Einstein ışık hızını evrendeki ulaşılabilecek son hız olarak belirlemiştir. Şimdi ışık hızı ile yolculuk ettiğimizi düşünelim: Işık hızına yakın seyreden uzay mekiğine binip geri dönseydik ne olurdu? Böyle bir uzay zamanına binseydik saatimiz dünyadakine göre dünyadakilerin saatine göre daha yavaş ilerler. Sadece saat değil, vücudumuz da bu yeni saate uyum sağlar. Böylece uzayda 10 yıl geçirdiğimizde dünyada yüzlerce yıl geçecekti ve geleceğe yolculuk yapmış olurduk. Tek yönlü bir zaman yolculuğu…

Kara Delikler

Kara deliklerin içinde zaman yavaşlar hatta donar. Kara deliklerin çekim gücü her şeyi yutar… Kara Deliğe düşen biri zamanda yolculuk yapmış gibi zamanın bütün anlarına erişebilir. Zaman yavaşlar ve donma noktasına gelir...

Uzay ve Işık Bükülmesi


Kozmik Sicimler

Kozmik sicimler yardımı ile geçmişe yolculuk yapılabilir. Çok nadir bulunan ama yüksek yoğunluklu kozmik sicimler uzay-zamanı bükerek kestirme yollar açar ve ışıktan hızlı hareket ederek zamanda bir noktadan diğerine atlayabiliriz. Fakat kozmik sicimlerin bulunması kolay değildir.

Zaman makinesi 1995 yılında yapıldıysa, 1995 ile şimdiki zaman arasında kullanılabilir demiştir Hawking. Zaman makinesinin icat edilmediği zamandan öncesine de gidilemez. Bu nedenle zaman yolcularını göremiyoruz çünkü zaman makinesi henüz icat edilmedi.

Einstein Rosen Köprüsü

Einstein-Rosen Köprüsü -  Solucan Deliği

Kurt delikleri uzay zamanda kestirmeler açabilir. Ya d auzay zamanı “U” şeklinde bükebilecek bir teknolojimiz olursa zamanda tüneller açabiliriz. Buradaki en büyük sorun kurt deliklerinin Einstein-Rosen köprülerinin nasıl sürekli açık tutulacağıdır.

Takyonlar ve Nötrinolar

Takyonlar gibi ışıktan hızlı hareket eden parçacıklar ile zamanda yolculuk yapabiliriz. Zamanda mesajlar iletebiliriz. Nötrinolar ise zamanda geriye doğru hareket eden parçacıklardır. Tabii ki bu bizim bakış açımıza göredir. Nötrinoar ile zamanda geriye mesaj gönderilebilir.

Takyon

Böyle ilginç bir düzenin içindeyiz. Zamanda yolculuk pratikte çok zor olsa da olmayacağı anlamına gelmez. Yaşam ve gerçeklik sadece bir yanılsama ya bizim inançlarımıza göre gerçekliğe dönüşen bir düzen olabilir… Aslında hepimiz zaman yolcusuyuz…

Zaman Nedir? Psikolojide ve Felsefede Zaman sayfası için tıkla
Zamanda Yolculuk Filmleri tıkla

Okuma notlarımdan ve orijinal içerik ©
  1. Anlaşılabilecek şekilde güzel bilgiler vermişsiniz. Uzayda ışık hızında ya da kara deliklerde vakit geçirerek dünyaya döndüğümüzde geleceğe adım atıyoruz. Kozmik sicimlerle geçmişe yolculuk teorisini ilk kez duydum. Teşekkürler.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bilinç transferi gibi daha fantastik araçlar da var...

      Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara