list

Paralel Evrenlere Geçiş Mümkün mü?

Paralel Evrenlere Geçiş Mümkün mü?

Paralel Evrenler

Paralel evrenlere geçiş nasıl yapılır? Çoklu evren teorileri gerçek midir? Bu soruları sormaya daha uzun yıllar devam edeceğiz. Hugh Everett ilk defa kuramını geliştirip tezini yayınlandığında kuantum fiziğinin kurucuları ve özellikle Neils Bohr tarafından dikkate bile alınmamış.  Everett,  bu baskılara dayanamayıp kuramından Bohr'un matematiğine karşı çıkan kendi fikirlerini ayrı tutmuş ve tezi Princeton tarafından kabul edilmiş ve Everett, Doktora derecesini gecikmeli olsa da almıştır.

Yıllar sonra fizikçi DeWitt bu kuramı yani paralel evrenler kuramını canlandırdı. İlerleyen zamanlarda ise sicim teorisi, zar evren kuramı ile çok çeşitli paralel evren modelleri kuramsal olarak geliştirildi.  Kapitone,  zar, manzara, döngüsel çoklu evrenler adında onlarca evren modeli geliştirildi. Sadece kuramsal yapısı olan ve eksik matematiği ile deneye ve gözleme tabi tutulmayan bu modelleri kimileri de reddetti. 15 milyar yıldır genişleyen evrenin takviminden ayrı bizim takvimimiz 2000'li yılları  göstermekte. Bazı matematik olasılık hesaplarına göre evrenin yaşı canlılığın tesadüfen kendiliğinden ortaya çıkmasına yetmiyor ve paralel evrenler kuramı ile evrenin özel bir yere sahip olmadığını varsayıp çoklu bir evrende canlılığı oluşturacak bir evrenin olabileceği fikriyle paralel evrenler için bu kadar ısrar edildiği savunuluyor.


Paralel Evrenler


Paralel Evren Kuramı 

0 ila 1 arasındaki kozmolojik sabitte tamı tamına 10^500 evrenin olabileceği ve bunlardan birçoğunda eşdeğer yaşamlarını tesadüfî olarak bulunabileceği felsefi olarak öne sürülmüş.  Bu tartışmalar bir yana kuram bilimsellik ölçülerine ister uysun isterse sırf inattan, zorla başka anlamlar çıkarmak için bazı fikirleri ve ideolojiler kanıtlamak için kullanılsın, böyle bir şeyi hayal etmek ve evreni anlamak yolunda adımlar atmak çok güzel.

Bilim, evrende sürekli büyük patlama benzeri başlangıçlarla yeni yeni evrenlerin oluştuğunu tahmin ediyor. Biz sonsuzluk içindeki bir toz parçasıyız. Tabii ki bütün bunlar sessizce oluyor.  Bilim kurgu her ne kadar paralel gerçekliklere ulaşabilir hatta açtıkları kapılarla evrenler arası yolculuk yapabilseler de bu şimdilik mümkün gözükmüyor.

Büyük Patlama ve Paralerl Evrenler

Diğer yandan metafizik çalışmalar da var. Rüyalar, hipnoz, ölüme yakın deneyimler ile bazı insanlar farklı boyutlara gittiklerini söylemişlerdir. Yaşamın gizli tarafları keşfedilmeyi beklerken kimine göre gerçekli oluşturan da yine bizleriz. İnançlarımız doğrultusunda her şeyin şekillendiği de başka bir konu...

Zamanda Yolculuk Filmleri tıkla

Bu kategorideki bütün yazılar için tıkla
Big Bang Nedir? Evren Modelleri - Paralel Evrenler tıkla
Paralel Evrenler Gerçek mi? Paradokslar Tıkla
Schrödinger'in Kedisi, Belirsizlik İlkesi ve Olasılıklar tıkla

⌚⌚⌚⌚⌚⌚⌚⌚⌚⌚⌚

Okuma notlarımdan ve tamamen orijinal
www.mustafasonmez.com - Düşünen ve yaşama anlam katanlar için

 1. Din ile bu konuyu nasıl bağdaştırabiliriz araştırdıkça dinden biraz daha uzaklaşıyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazının neresinde acaba dinden bahsettim gösterebilir misin? Son paragraftaki "inanç" kelimesini "din" olarak algıladıysan o da senin sorunun... Diğer yandan konuyla ilgili bir çok görüşü ikinci paragrafta çok çok çok kısa olarak belirttim. İlginç, bana bile böyle bir yorum yapılıyor :)

   Sil
 2. Din ile bu konuyu nasıl bağdaştırabiliriz araştırdıkça dinden biraz daha uzaklaşıyorum

  YanıtlaSil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara