list

Yeni Ahit Filmi: İzle - Ne Zaman Öleceğimizi Bilseydik Ne Olurdu

Yeni Ahit Filmi: İzle - Ne Zaman Öleceğimizi Bilseydik Ne Olurdu

Yeni Ahit Filmi 

Ne zaman öleceğimizi bilebilir miyiz? Ölüm zamanını tahmin testi gibi salakça testler bile var internette. Saçma sapan sorular. Test sonunda size "vadeniz"in gelip gelmediğini söylüyor internet sitesi. Filmde ise cep telefonuna mesajla iletiliyor "vade"ler... Ve sapıtan ne yapacağını bilmeyen insanlar...


Yeni Ahit Filmi - Tanrının Ofisi   

Zamanın Bütünlüğünde Ne zaman Öleceğiz Sorusu


Ne zaman öleceğiz? İmam pek muhterem kıçımıza pamuğu ne zaman tıkayacak? Ya da imam korkusu varsa "ne zaman külümüz savrularak" Gibi soruların bir anlamı aslında yok ki! Zaman bir bütün. Zaman sadece bizim psikolojik seyrimiz ve inanclarımıza göre sanki bir sıraya göre sanki neden sonuç ilişkisine göre ilerliyor gibi gözükür. Ama ilerleyen bir şey yok. Zaman ilerlemez. Sebep ve sonuç ilişkisi aslında bir yanılsamadır. Bu ayrı bir konu.

Aslında yaşam ile ölüm aynı şeydir. Aslında zaman ve mekan kavramları sanaldır. Ne zaman öleceğini bilsen ne olur?  Yaşamda her şey dönüşür, ölüm ve yok olmak diye şeyin olması evrensel yasalara aykırı bir durum...

Yeni Ahit - EA'nın 6 Havarisi   


Yeni Ahit - Le Tout Nouveau Testament Filmi Konusu

Film vardı bir de değil mi? Şimdi eğer "tövbe çarpılırız" dersen, filmi siktir et. Ya da arat Google'da ama izlem... Boş işler ile uğraşmaya ne gerek var? Amaçsız bir film işte. De geç. Ama filmi izleyip yorumlamak ve fikir dünyanda fırtına estirmek istersen izle...  Filmde Tanrı rolündeki bir adamın (Dieu) insanlığı yönetmesi konu alınıyor. İnsanlara bela yağdıran, işlerini bozan biri... Cezanlandırıcı, acımasız, sinirli, tahammülsüz bir adam... Film tabii ki Tanrı inancını ve din anlayışını hedef alıyor. Hristiyanlık ya da din eleştirisi diyebiliriz. Sonra kendi yarattığı kaosun ve kuralların içine girecek olan Tanrı Dieu zor günler yaşayacak.  Komedinin de bol olduğu sahneler var. Din adamlarının anlattığı acımasız Tanrı eleştirisi... Ve din anlayışının ağır bir eleştirisi var filmde. Ve yeni bir din yazmak isteyen EA havarilerini toplamak için dünyaya iner. Tabii ki Dieu hemen arkasından onu takip eder. Bilgisayarı EA yeniden başlatıp, hatasını düzeltmelidir. Tanrı'da bu arada bir şeyler öğrenecektir... (EA Sümer mitolojisindeki Enki'nin karşılığı... Yaratma ve Su Tanrısı.Kardeşi Enlil)

Tanrının kızı EA, evden kaçmak için İsa'dan akıl alır ve bilgisayardan muzice dosyalarını çalmaya çalışırken kazara ölüm tarihlerinin olduğu klasörü açar ve ölüm tarihlerini insanların cep telefonlarına gönderir. 

Din algımız acaba doğru mu? İnandığımız din acaba gerçekten yaşamla, bizimle ya da gerçekten Tanrı ile uyumlu mu? 

Havari Jean-Claude:  Bu kim
EA: Babam, Tanrı
Havari Jean-Claude: Hiç böyle hayal etmemiştimEA - Yanlışlıkla Ölüm Tarihlerini Gönderirken


Tekrar Zaman

Zamanın doğrusal zannettiğimiz hareketinde nasıl olsa öleceğiz. Başlatma öleceğin zamanı merak etmeye, yaşamaya bak. Amma da meraklıyız. Zaten yaşam ve ölüm aynı anda var. Zamanı tek bir an olarak düşününce ve mekansızlık da işin içine girince ulan biz zaten hiç yaşamadık ve ölmedik ki! Ya da tam tersi yaşadık ve öldük bile. (Burada zaman ve mekan kavramlarını anlamak önemli yoksa bana manyak gözüyle bakarsın. Aslında akıllı da sayılmam)

Yine uzun oldu be! Kısa şöyle 100 kelimelik bir şeyler yazabilmek var... (Bu noktada söylenecek sözü biliyorsun hani şu süper sövgü kelimeleri)

Gerçekten de din, inanç, Tanrı anlayışımızı gözden geçirmeliyiz... Din adamlarına zerre kadar inanmıyor ve güvenmiyorum. Anlattıkları umurumda bile değil. Acımasız ve anlamsız kurallar bütünü haline getirilen inanç ve Tanrı imajı bir an önce düzeltilmeli... Ahlak anlayışı özellikle... 

Diğer film tavsiyeleri için 👉tıkla👈
Ön Yargısız Film kategorisi İçin 👉tıkla👈

 1. Bazen benim de aklıma gelmiyor değil; acaba ölmeyi beklerken yaşıyor muyuz yoksa öldük ve yaşıyor muyuz diye... Karışık konular ve bence kimse doğru cevabı bilmiyor.
  Bu arada filme şimdiden bayıldım. En kısa zamanda izleyeceğim. Teşekkürler bu güzel öneri için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, hiçbir şeyin tam bir cevabı yoktur. Bazen bu durumun iyi olduğunu düşünüyorum

   Sil
 2. Ezber bozan bir film sanırım.İzleyeceğim,merak ettim.Ön yargıları kenara bırakmadığımız sürece hiç bir alanda ilerleyemeyiz.

  YanıtlaSil
 3. Vov. Film cidden oldukça garip. İzlemeye değer.

  YanıtlaSil
 4. Filmi izledim.Gerçekten çok beğendim.Ablamlara da önerdim.Çok teşekkür ederim Mustafa :)

  YanıtlaSil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara