list

Mavi Balina Oyunu - İntihara Sürükleyen Oyunlar

Mavi Balina Oyunu - İntihara Sürükleyen Oyunlar

Mavi Balina Oyunu   
Çocukları ve ergenleri intihara sürükleyen bilgisayar oyunu Mavi Balina ve benzeri oyunlar hızla çoğalmaya başladı. Bir oyun nasıl olur da bu kadar etki yapar demeyin. Bağımlılık sadece sigara ve alkol ile uyuşturucu madde ile sınırlı değil ki!

Oyun başındaki ergenler ve gençlere bazı talimatlar veren bu oyun, oyuncunun talimatları yapmaması ile birlikte şeytani yüzünü gösteriyor ve tehditler, aşağılamalar ile saldırıyor. Hatta karşıdaki eğer oyuncunun bir sırrını öğrendiyse o sırrı ifşa edeceğini bile söyleyebilir.

Öz güven eksikliği ya da her şeye kendini kadir gören ergenlerin bu dönemdeki ruh halleri zaten deliliğe el verişli değil mi? Özellikle ailesi ile arası iyi olmayan, kendini ifade edemeyen çocuklar tehdit altında.

Bağımlılık Yapan Zararlı Oyunlar

Aslında en büyük sorun bizlerde. Mavi Balina,  artık oyunun adı her ne ise size onlarca maddeden oluşan talimatlar veriyor ve bu talimatları yapmak zorundasınız. En sonunda kendinizi öldürmenizi bile isteyebiliyor. Hani dedim ya sorun bizde diye devam ettirmek istiyorum o cümleleri: bir çocuk 12 saat bilgisayarın başında duruyor kontrol edilmiyorsa bu vahim bir durum. Sonra okumak, doğayla birlikte olmak, kendimize bir uğraşı bulmak yerine hemen bilgisayara, Facebook'a, Instagrama saldırıyoruz. Neden? Yaşamdan ve birbirimizden oldukça uzaklaştık. Uzun süre aynı şeyleri düşündüğümüzde beynimiz artık işlemez duruma gelir. Yaşamın ve insanın değerli olduğu fikrini, kimsenin aklımızı karıştırmasına izin vermememiz gerektiğini öğrenmeliyiz.

İntihar Oyunu  


İntihar Oyunları

Özellikle şantaj ve tehditlere karşı bir çocuk ailesine açılamıyorsa korkuyorsa bu daha kötü bir durum.  "Eşoğlu eşek" diye başlayan ebeveyn cümlelerini hepimiz biliriz. Çünkü çocuk ailesinin kızacağından da korkuyor. Gerçekten de öyle... Yaş ya da eğitim düzeyi fark etmeden kaçımız ailemize kendimizi olduğu gibi ifade edebiliyoruz? Birbirimizi yargılamak, acımasızca eleştirmek, dışlamaktan başka bir şey bildiğimiz yok ki! Bu durumda birbirimize halimizi nasıl anlatalım?

İnternet, bilgisayar oyunları, sosyal medya artık düşünme şeklimizi değiştirdi. Sadece bir fikre odaklanmaktan, yaşamı sadece kendimizinki sanmaktan, her gün aynı şeyleri yapmaktan; saatlerce bilgisayar başında vakit geçirmekten artık vazgeçmeliyiz. Davranışlarımızı ne oyunlar ne de sosyal medya belirlemeli... Pembe Balina oyunu da olumlu kurallar ile oyuncuya güzel mesajlar verecekmiş. Yaşamı ve olumlu olmayı oyunlardan mı öğreneceğiz? Talimatla mı mutlu olacağız ya da iyilik yapmayı öğreneceğiz. Bağımlılık bağımlılıktır, iyisi kötüsü olmaz...

Bilgisayar oyunun iyisi kötü olmaz. Her bilgisayar oyunun amacı para kazanmak ve sömürmektir...

Pembe Balina oyunu ile ilgili yazdıklarımı okumak için 👉tıkla👈
 1. Giderek yalnızlaşmaya başladık.Aynı evdeyiz ama kimsenin kimseden haberi yok :(
  Yaşamı ve olumlu olmamayı oyunlardan mı öğreneceğiz?
  Çok önemli bir soru bu.Düşünmek ve fark ederek harekete geçmek gerek.Teşekkürler Mustafa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Yurdagül, bir de Pembe Balina var o da mutluluk emirleri verecekmiş. Onunla ilgili de yarın yazacağım... Kesinlikle düşünmek ve fark ederek yaşamak lazım....

   Sil
 2. Çok duyarlılık gerektiren bir konu. Ne yeterince spor ortamı, ne doğa, ne izcilik ne sanata yöneltme kalmadı. Varsa yoksa internet artık çocuğundan her yaşa...

  YanıtlaSil
 3. Mavi balina ile pembe balina aynı elden çıkıyor olmalı, çünkü algı oluşturmak pozitif bile görünsebelirsiz bir güdümdür sonuçta, insan olarak irade denilen gücümüzü kullanarak tercihleri belirlemek gerek. Özellikle yazının son paragrafları hepimizin hali, bağımlılığın iyisi bile tehlikeli. Genç ve teknoloji ile ilgili biri olarak paylaşımlarınız umarım etkili olur. Teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel bir nokta: irademizin olumlu/olumsuz elimizden alınması bakış açısı... Yarın bu konuyla ilgili video da ekleyeceğim. Yorumların çok faydası oluyor...

   Sil
 4. Çocukla ilgilenmek sadece yemek yedirmek, barınak sağlamak değil ki! Konuşmak, paylaşmak, dinlemek öyle çok eksik kalmış şey var ki bu ilişkilerde. Gerçekten zor bu devirde anne-baba ve (tabii ki çocuk) olmak!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece çocuklar değil yetişkinler bile konuşmayı paylaşmayı unuttu. Bencillik ve benim dediğimden başkası olmayacak düşünceleri aldı başını gidiyor...

   Sil
 5. Bu habere gerçekten çok üzüldüm, aslında çocuklar dışarıda sosyal olarak oynasalar daha iyi, anne ve babalar çocuklarını bir dedektif gibi takip etmeliler bence ve bilgisayardan uzaklaştırmalılar ve arkadaş gibi olup içini dökmelerini sağlamalılar, umarım böyle olaylar azalır. Dediğiniz gibi bir oyun davranışları belirlememeli.

  YanıtlaSil
 6. Şu anda içinde bulunduğumuz düzen yıllar evvelinde kuruldu büyük bir tuzak bu ve biz kaçamaz olduk.
  Doğayı seven ve doğal bir şekilde vakit geçirmek isteyen çocuk olsa bile o çocuk yalnız kalacaktır buna mahkum nerdeyse çünkü bütün yaşıtları bilgisayar başında oluyor ve evden çıkmaları zor bir iş.
  Oğlumdan bilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her şey dediğin gibi bir plana göre ilerliyor...

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara