list

Kişisel Blog Nedir? Neden mi Yazıyorum?

Kişisel Blog Nedir? Neden mi Yazıyorum?

Kişisel Blog   
Kişisel blog nedir? Kişisel blog aslında bir tuvaldir. Renklerimizi karıştırıp çizdiğimiz bir tuval. Kişisel blog kendimize ait olanları kaydettiğimiz bir yerdir. Kendi ürünümüz olan, kopyala yapıştır değil kendi ürettiğimiz yayınlardan oluşmalı. Biz kendimizi ifade ederken telif haklarına elimizden geldiğince uygun hareket etmeliyiz. Web'in çöp bloglarının arasında olmamalı, emeklerimiz boşuna gitmemeli.

Kişisel blog kendimizden bir parça olmalı. Ve okumalıyız. Kişisel bloglarda öyle bir dünya var ki, farklı farklı yaşamlar, farklı renkler... Ve bol bol yorum yazmalıyız. Zaten uzun zamandır yazdığım sadece iki tane garip şiirden ibaret. Belki artık hayatı yazacak kadar kıymetli, kayda değer bulmuyorum. Ya da artık -yeni zıpır bir ifade ile- şarjım bitti. Ya da sessiz bir izleyici gibi, sinema salonunun en karanlık ve ücra köşesindeyim.

Aslında yukarıda kayda değer bir şey bulamamak ifadesi yanlış oldu. Her şeyin uzay-zaman içinde kaydedildiği malum. Peki ya ben? Ben de hayatı kaydetmeliyim. Gördüğüm, duyduğum, hissettiğim ne varsa... Yaşamaya değen her şey kaydetmeye de değer. 

Dünyada milyarlarca insan ve tabii ki bir o kadar da yaşam macerası ve öykülerimiz var. Zaten bakmamız, hissetmemiz, anlamamız için değil mi her şey? Bir kullanıcısı olduğum bu blog sayfası da öyle, onlarca yaşam cereyan ediyor. Ben de varım diyor. Bir kayıt da kendileri düşüyor hayata... Gördüklerimizi, anladıklarımızı kısacası hayatlarımızı kaydedince farkına varmadan büyük bir paylaşımda bulunmuş olacağız. O paylaşım ise gönüllerimizdeki sevgi, arkadaşlık olacak...

Son cümle: Kuru kuru yaşayıp sonra gitme vakti gelince sessizce, bir âmâ gibi görmüyormuşçasına, yazamıyormuşçasına gitmek yerine; hayatı kaydedip gitmek daha iyi olur diye düşünüyorum. Keşfedecek o kadar çok şey var ki! Bilmem sizler de bana katılır mısınız?

Ahmet Rasim'in "Muharrir Bu Ya" denemesinde yazıyor ya: "Laf değil, muharrir bu! Yaz! Hem de çalakalem yaz! Durma yaz! Hem kaleminin ucuna nasıl gelirse öyle yaz!... Deme kış, yaz; yaz! Bu nasihatı kulağına küpe yap! Buna bir rumuz olmak üzere kurşun kalemini kulağının ardından eksik etme! Yolda yaz, tramvayda, otomobilde, şimendiferde, vapurda, arabada, kayıkta dur, otur, zıpla yaz."


Muharrir Bu Ya'nın Devamını okumak için tıkla

Bir Blog Yazarı Olmak Ya da Olmamak yazımı okumak için tıkla

Mustafa Sönmez ©
Bu yazı orijinal içeriktir. Alıntı yapılamaz kopyalanamaz


 1. Kişisel blogun en güzel yanı ne yazarım diye düşünmeden, seni yansıtan her konudan bahsedebilmen. Konsept blog olmadığın için gelir düşüncen de olmaığından daha rahat, daha özgür hissedebiliyorsun. Bir de çok daha samimi geliyor bana

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, bazen ablogu açıp kafamıza göre "Allah ne verdiyse" tabirine uygun yazmak da güzel oluyor...

   Sil
 2. İçinden geldiği gibi... En doğrusu bu galiba.

  YanıtlaSil
 3. Bence kişisel blog kendisi için başlayıp sonrada okuyanlara yardımcı olmak için yazan blog :) Bende öyle oldu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, bazen öyle de oluyor. Yazalım Yeter ki! Sayfa altındaki Ahmet Rasim yazısına bağlantı verdim. O yazıyı okumanı isterim.

   Sil
 4. Yazdıkça benim aklıma daha çok yazacak şey geliyor.Senin de blog yazılarını ve videolarını seviyorum.Video işini henüz oturtamadım ama senin yazdığım maili gözüm gibi saklıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Yurdagül, video aslında blog yazarlığı için çok önemli. 2 sene önce blogda videoya karşıydım OMG şu an blogda video olsun diyorum :) Video konusunda her zaman yardımcı olabilirim e posta göndermen yeterli...

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara