list

Bloga Müzik Nasıl Eklenir? Bloglar Artık Çok Farklı

Bloga Müzik Nasıl Eklenir? Bloglar Artık Çok Farklı

Müzik   
Bu yayında bloga müzik nasıl eklenir? Sorusunu cevaplayacağım. Blog içine video eklemek kolay. Youtube bu işi fazlasıyla görüyor. Peki blog içine ses ya da mp3 oynatıcı nasıl ekleyeceğiz? Bunun için ben iki sistem kullanıyorum. Gerçi ses eklemeye ya da müzik eklemeye pek gerek duymuyorum, ama kendi yaptığımız müziği ya da okuduğumuz şiirleri blog içine eklemek isteyebiliriz. Ya da müzik oynatıcıya ihtiyacımız olabilir.

Artık bloglar sadece yazı ve görsellerden oluşmuyor. Etkileşimli bloglar ile blog dünyası çok daha zengin hale geldi. Modern (bana göre her zaman demode) sosyal medya hiç bir zaman blogların yerini tutamayacak o ayrı bir konu... Hadi bakalım şimdi müzik ekleme zamanı...

Box.com

Box.com Türkçe dil desteği veren bir sistem. Sadece müzik değil bulut depolama sistemi. Fakat müzikleri ve videoları paylaşmak için de çok kullanışlı. Ücretsiz kullanım kısıtlı. Bir defada sadece 250 BM boyutunda upload yapılabiliyor. Fakat, blog içine müzik eklemek ya da müzik listesi oluşturmak için çok kullanışlı bir sistem.

Box   

Sitenin uygulamasını da akıllı (!) telefonumuza indirebiliyoruz. İlk kayıttan sonra siteye girince karşımıza İngilizce olarak çıkacak olan sisteme hemen küfretmeyin :) Dilimizi desteklemiyor musun? Türkçe desteği var. Ayarlardan dil ve saat dilimini değiştirmek yeterli.

Gelelim en çok kullanılan ve işi sadece ses ve müzik olan sisteme. 

SoundCloud

SoundCloud gerçekten de çok iyi bir sistem. Profesyonel olarak müzikle uğraşıyorsanız zaten kesinlikle kullanmalısınız. Ses kaydını tarayıcı üzerinden de yapmam mümkün olsa da denemelerim sonucunda hep çok hızlı anlaşılmaz kayıtlar yaptım. Ama bilgisayarınızdan yükleyeceğiniz müzik ve ses için ideal bir sistem.

SoundCloud Türkçe dilinin yani dilimizi desteklemiyor. Fakat anlaşılmayacak kadar zor bir dil kullanmıyor. Genelde bildiğimiz kelimeler ve basit cümleler. Ben buna internet İngilizcesi diyorum ki anlamak çok değil. Sistemde müzik için oynatma listesi oluşturma, özel klasör, indirmeye kapama gibi çok güzel özellikler var.

SoundCloud   

Yine diğer kullanıcıların eklediklerini beğenme, listemize ekleme, paylaşma gibi özellikleri var. Youtube nasıl video üzerine kurulu ise SoundCloud'da ses üzerine kurulmuş bir sistem. Tabii ki üyeliğinizi yükselterek ek özelliklere sahip olabilirsiniz. Ama blog için oluşturacağımız ses ve müzik listeleri için yeterli olacaktır.

Evet bu yayın da burada bitti. Her blog yaşamın içinden bize seslenen farklı bir öyküdür. Yaşamımızda çok fazla renk olsun. 1. Bu konu bloggerlar için hala bir sıkıntı. Verimli bir mp3çalar bulmak ve eklemek zor. Teşekkürler alternatifler için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Box özellikle tercih edilebilir çünkü hem bulut depolama sistemi hem de müzik ve diğer dokümanları paylaşmak için çok iyi seçenekler var. Belgeler, videolar, müzik, fotoğraf hepsi için klasör ve kategori oluşturulabiliyor.

   Sil
 2. Bir şey anladıysam arap olayım :)) Ablanı bilirsin, kafası kapalı bu konulara. Hem sen varsın ya. İyi ki varsın Mustafa. Yararlı bir yayındı. Emeğine sağlık, sevgiler kardeşime :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ece, bloguna müzik kodlarını eklemek için her zaman buradayım ;)

   Sil
 3. box değilde benim manuel youtube ile bağlantılı mp3 ekleme widgeti yapmayı düşünüyorum :)
  inş. gerçekleştirebilirim.
  Olursa çok kullanışlı olacak (ilk başta da sana göndereceğim)

  YanıtlaSil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara