list

Anı Yaşamak Nedir? Zamanı Düşüncelerimizde Durdurabiliriz

Anı Yaşamak Nedir? Zamanı Düşüncelerimizde Durdurabiliriz

Zaman ve İnsan 
Zaman nedir? Neden yavaşlar? Zaman insanın doğasını ve işleyişini çözemediği bir boyut. Fakat şu bir gerçek ki zaman psikolojik bir süreç ve biz onu ölçtüğümüzde, gözlemimize göre, psikolojimize göre uzar kısalır. Yaşamda çoğu şeyi aslında biz inançlarımızla düşüncelerimizle var ederiz. Atom altında da aynı şey vardır. Biz bakınca, gözlemcinin isteğine göre şekil alırlar. Bu nedenle yaşama nasıl bakarsak yaşam da o şekilde bize yansır ve bu yansıma toplumsal ortak hafızamıza kaydedilir.

Anı yaşamak acaba basit bir slogan mıdır? Anı yaşamak, aslında yaşamın gerçeklerini ve yaşamın bütün renklerini kabul etmek ve bütün çatışmaları sonlandırmaktır. Vur patlasın çal oynasın bir slogan değildir. Kendimizi anlamaktır ve yaşamı... Zaman yolculuğu yapamasak da zamanı düşüncelerimizde durdurabilir miyiz? Filozoflar binlerce yıldır bu soruyu sormuşlar. Aslında çok soru sormuşlar... Her ne kadar bizler özellikle millet olarak artık soru sormayı ve sorgulamayı bıraksak da yaşam bize kendini kendini zorla olsa da sorgulatıyor.

Genç ve dinamik kalmak için zihnimizde, düşüncelerimizde zamanı dondurmalıyız. Düşüncelerimiz zamansız olmalı. Rüyalarımız da zamansızdır. Aslında rüyaları zamansız bir evrende görürüz. 1. Şimdiye odaklanınca gerçekten zaman hızlı geçiyor. Acaba kafayı bulanlarda veya uyku esnasında rüya görürken bilincimiz serbest kaldığından dolayı mı zaman kavramı uzunmuş gibi geliyor bize! Genç kalmanın sırrı bana göre, domates, yoğurt yemek ve bol bol su içmektir :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harika bir yorum. Evet saydıkların zaten gerekli. Ruhsal ve zihinsel gençlik için zamansız olmak gerekli. Bu arada su ile ilgili bir yayın yapmıştım.

   Sil
  2. İlaç etkisi de var. Buraya almadım. Özellikle psikolojik ilaçlar zaman kavramını değiştirebilir

   Sil
 2. Zamanı biz insanlar mikro açıyla değerlendirip,sınırlandırıyoruz.Ölçülemeyen bir şey aslında bence...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, zamanı ölçmeye çalışınca gerçeklik kazanıyor. Atom altında da parçacıklar böyle gizemlidir. Ölçmediğimiz müddet boyunca belirsiz ve görünmezdirler...

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara