list

Blog Yazarları ve Türkçe Yazım Yanlışları

Blog Yazarları ve Türkçe Yazım Yanlışları

Türkçe   
Türkçe blog yazan blogcular olarak belki de en fazla dikkat etmemiz gereken konu yazım kuralları olsa gerek diye düşünüyorum. Tabii ki bazen arada gözümüzden kaçan hatalar olabiliyor. Bunun için en iyisi yazıları Word gibi programlarda yazmak diye düşünüyorum. En azından hataları en aza indirebildiğimiz gibi yazarken öğreniyoruz. Türkçe kadar önemli bir konu da blog düzeni. Eğri, düzensiz sayfa düzeni uyumsuz fontlar da bozuk Türkçe ile birleşince gerçekten blog ziyaretleri iyi geçmiyor.

Yanlış anlaşılmasın kimseyi eleştirmiyorum. İnsanları eleştirmek gibi bir huyum yok. Olmamalı da... Ben de çok sık olarak yanlış yazıyorum. Eksik bıraktığım kelimeler oluyor. En büyük hatam yazdığımı kontrol etmemem olsa gerek. Ayrıca çok dikkatsiz yazıyorum. Yazarken sık sık ayağa kalkıyorum, kalem ve not kağıtları ile oynuyorum. Yani bir yazı bitene kadar epeyce zaman geçiyor. Özellikle TDK'nın internet sitesindeki sözlükler bize çok iyi yardımcı olacaktır. Aşağıda sıkça yapılan yanlışlardan örnekler verdim. "Hayatı Kaydet"mek gerekli...

Unutmadan iki tane de kitap tavsiyesinde bulunmak istiyorum. 
İlk kitap: Güncel Örnekleriyle Medyada Dil Yanlışları - Yazar: Kerim Evren
İkinci Kitap: Dil Yanlışları - Yazar: Ömer Asım Aksoy
TDK Sözlükler: www.tdk.gov.tr

“Yazım yanlışı” yapılan kelimeler kırmızı renk ile yazılmıştır
ve ya veya
birgün bir gün
bir çok birçok
birşey bir şey
herşey her şey
koşçakal hoşça kal
bu gün bugün
pekçok pek çok
ardısıra ardı sıra
ayak üstü ayaküstü
yada ya da
ropörtaj röportaj
fantazi fantezi
espiri espri
halbu ki hâlbuki
traş tıraş

e mail e posta
bilinç altı bilinçaltı
bir biri biribiri birbiri
bire bir birebir
bir kaç birkaç
bizle bizimle
boy pos boy bos
ceryan cereyan
direk direkt
espiri espri
eylence eğlence
farketmek fark etmek
farzetmek farz etmek
göz yaşı gözyaşı
gurup grup
hem fkir hemfkir
hiç bir hiçbir
hiçkimse hiç kimse
ilkönce ilk önce
ilkyardım ilk yardım

taktir takdir
tastik tasdik
uluslar arası uluslararası
ünvan unvan
yanlız yalnız
yanyana yan yana
Yaratan Yaradan
yıl başı yılbaşı
yinede yine de

Sıkça Yazımı Karıştırılan Sözcükler
Adem Âdem
Alim Âlim
Dahi Dâhi
Adet Âdet
Ama Âma
Amin Âmin
Kar Kâr
Kam Kâm
Hakim Hâkim
Hak Hâk
Cefakar Cefakeş
 1. Yazım yanlışlarına çok dikkat ediyorum ama belki gözden kaçanlar olabilir. Bazı blog sayfalarında çok fazla sayıda yazım yanlışı görünce önemsemediklerini düşünüyorum. Böyle olunca da fazla kalmıyorum blog sayfasında. Bu nedenle bu yazım yanlışlarını paylaşmak iyi olmuş. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düzenli olmak en güzeli. Hatalı yazım illaki olacak, elimizden geldiğince güzel yazmalıyız.

   Sil
 2. Önemli bir konu.Acele acele yazarken ben de yanlışlar yapıyorum valla :)) Düzgün yazmaya dikkat etme gibi bir sorumluluğumuz olduğunu düşünüyorum ben de :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de... Zaten yazım kurallarını öğrenmek çok kolay

   Sil
 3. Çok önemli bir konuya değinmişsin, eline sağlık. Yazı yazan herkesin dikkat etmesi gereken şeyler bunlar. Aklımda kaldığı kadarıyla düzgün yazmaya çalışıyorum. En sonunda ise Blogger yazı editörünün en sağındaki seçeneğe tıklayarak yanlış yazdıklarıma bakıyorum. Word kadar olmasa da işe yarıyor gibi. Verdiğin kelimelerin yanında Google'ın, birçok kurumsal şirketin ve benim de yanlış yazdığım bir kelimeye değinmek istiyorum. "Bloga" değil "bloğa" imiş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında ben de hep "bloga" şeklinde yazıyordum. TDK'nın sözlüklerinde "blog" sözcüğünü bulamadım. Ama kelime Türkçeye girdi ise senin dediğin biçim doğru olmalı...

   Sil
  2. Ama öte yandan da "blok" kelimesi de ek aldığında "bloğun, bloğa" şeklinde yazılır. Bu şekilde bakınca da ek alınca blog kelimesi blok ile karışır gibi...

   Sil
  3. Blog zaten Türkçe bir kelime değilmiş fakat birisi TDK'ye blog sözcüğüne ek geldiği zaman ne olduğunu sormuş ve psikolog kelimesindeki gibi "g", "ğ" olmalıymış.
   https://goo.gl/UEanka adresinde bu konu ile ilgili güzel bir yazı mevcut.

   Senin dediğin de çok mantıklı, iki kelime karışabilir. O zaman blog kelimesi yerine Türkçe bir kelime üretmek gerekiyor. Ben "bloga" şeklinde yazmaya devam edeceğim.

   Sil
  4. Zaten TDK bazen bu konularda bazen çözüm üretemiyor. İnternet günlüğü de çok uzun bir karşılık oluyor. Böyle tartışmalı kelimeler var zaten. Bahsettiğin bağlantıya şimdi bakıyorum.

   Sil
 4. Ne iyi etmişsiniz bu konuda yazmakla. Zaman zaman bu konuya değinmek iyi olacaktır sanırım.İnceltme işaretleri kaldırılmıştı. Acaba tekrar mı uygulamaya kondu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. TDK sözlüğünde kullanılıyor. Bir ara kaldırılmıştı uzun sürmedi galiba geri getirdiler.

   Sil
 5. Ben word'de yazıp blogger'a kopyalayınca yazı fontunda saçmalıklar olabiliyor, word'ü kullanamıyorum blog için. Artık blog yazarken herkes yan sekmeye bu yazını açar da yazar galiba :) Uğraşın için teşekkürler Mustafa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Word ile yazıp blog'a kopyalayın ca yabancı kodlar da geliyor. Ben Word ile yazıp TXT belgesine yapıştırıp blog'a alıyorum. Hortlak kodlar yok oluyor

   Sil
 6. En başta dikkat edilmesi gerekenlerden biri bana göre. Elbette küçük hatalar yapılabiliyor. Ben birkaç kez mutlaka baştan sonra okurum, TDK`ya da bakarım. En çok kafamı kurcalayan inceltme işaretleri, neye göre var neye göre yok karıştırıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnceleme işareti Arapça'dan gelen kelimelerde kullanılıyor. Ama bir ara kaldırdılar tekrar kullanılacak dediler.

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara