list

"Yallah Arabistan'a" Oruç Tutmayanlara Taciz ve Şiddet

"Yallah Arabistan'a" Oruç Tutmayanlara Taciz ve Şiddet

Ramazan Oruç   
Çok fazla uzun bir yazı olmayacak. Kısaca 2 paragraf... Konumuz Ramazan ve insan... Aslında konumuz ramazan ayı ve yaşam, aslında konumuz ramazan ayı ve evren... Evrende gözlemci statüsündeki bildiğimiz tek varlık yine biziz.  Tuhaf bir durum aslında, hem de çok tuhaf....

Oruç sadece midenin aç kalması mı? Mideye oruç tutturmak ya da aç kalmak sadece vücudu aç bırakmak demektir. Oysa düşüncelerimize de oruç tutturmalıyız? Vicdanımıza, içimizdeki ayrımcılığa, içimizdeki yanlışlara, içimizdeki hoş görüsüzlüğe, tartışılmaz doğrularımıza, gözümüze, düşüncelerimize de oruç tutturmalıyız. O zaman yaşama, insana bakış açımız değişecektir.

Ramazan günlerinde ayrımcılık yapmayacağım, kibri bırakacağım, herkesi seveceğim; benim gibi düşünmeyeni dışlamayacağım diye düşüncelerine oruç tutturanı hiç gördünüz mü? Ben görmedim. Videoda gördüğümüz gibi. "ben oruçluyum bana saygı" demek galiba içimizdeki kibre yeni tabirle "ego"muza oruç tutturamadığımızı gösterir. Çok benciliz. Büyüklük taslıyorus... Sonra yemek yemek neden saygısızlık olsun ki? Sonra herkes bizim gibi düşünmek zorunda değil ki! İslam'ın hoş görüsü nerede kaldı? Rûmi'nin kültürümüzün bir parçası olan hoşgörüsünü, Yunus'un "sevelim sevilelim bu dünya kimseye kalmaz" öğretisini savunanlar iflah olmaz kibirlerine ve ayrımcılıklarına neden oruç tutturmuyorlar. Öğrenmiyorlar? Sonra oruç tutan insan, etrafı görmez yani kim yemek yiyor diye etrafı mı kolaçan ediyoruz? Oruç tutan insan astral bir ruh haline geçer, daha ruhsal bir frekansa geçer... Oruçlu iken oruçsuz insan avına mı çıkalım... Tövbe, tövbe... Huzur içte olur... Bir şeyler eksik... Ne olursa olsun ayrıma ve kibre karşı olmalıyız. Kibirli insanlara ve ayrımcılara da şefkat gösterelim ki belki hatalarını anlarlar... Ayrıca Türkiye (Allah'a şükür diyelim) laik bir devlet. Zaten devletin değil halkın dini ya da inancı olur. Devlet herkesin din ve inanç konusunda eşit olmasını sağlar... Yoksa İran gibi olurduk. Arabistan gibi olurduk... Güzel ülkemizin kıymetini bilelim.


Fatih Sultan Mehmet ne güzel demiş: İnsanlara dinin ne, namazın var mı? Oruç tutuyor musun gibi Allah'ın soracağı soruları sormayacaksın. İnsanlara aç mısın? Ne ihtiyacın var? Bir sorunun var mı gibi kulun, kula soracağı soruları soracaksın. 

Bir internet haber sitesinden aldığım Twit'ler 😁😁😁😁
 1. Ne diyeceksin ki, sayfalarca yazar anlatırsın da o oksijen girmeyen beyinlere bu sözler nasıl girsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değişmek istemeyen değişmez ama yine de yazalım gitsin belki bir gün değişebilirler :)

   Sil
 2. Bu tür insanlardan gına geldi artık. Abicim sen orucunla ilgilensene. Her koyun kendi bacağından. Fatih'in sözünü görünen her yere asmak lazım aslında.

  YanıtlaSil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara