list

Sünnet, Kadın Sünnetleri ve İbrahimle Tanrı'nın Antlaşması

Sünnet, Kadın Sünnetleri ve İbrahimle Tanrı'nın Antlaşması

Sünnet   
Aslında sünnet İngilizce (Circumcision, sirkımsişın) Hz. İbrahim ile Tanrı arasında yapılan bir anlaşma sonucu, sadece Yahudiler için getirilmiş bir dini vecibedir. Tanrı, İbrahim ile yaptığının anlaşmanın delili olarak da hem Hz. İbrahim kendini sünnet eder. (Brit Mila) Halkından doğan her erkek çocuk da sünnet edilir. Bu anlaşmayı nesiller boyu devam ettirmenin adıdır sünnet. İbrahim halkı için Tanrı, Kenan topraklarını vaat eder. Sünnet, İbrahim ile Tanrı arasındaki bir anlaşmanın gereğidir. Zaten, Kur'an'da da Yahudiler ile yapılan anlaşmalardan, onlara verilen nimetlerden ve ayrıcalıklardan çokça bahsedilir. Yani Yahudiler ile Tanrı arasındaki özel anlaşmalar sadece onlar özeldir.

Hatta Sümer mitolojisine göre Tanrı Enki, insanları genetik olarak dünyadaki başka bir varlık (homo erektus) ile kendi DNA'sı ile terkip edip yeniden biçimlendirirken (homo sapiens) ME'lerde (ME genetik materyaller) bir hata yapar ve erkek insanların penisleri üzerinde kabukla (prepus) annelerinden doğarlar. 


Sünnet Osmanlı   

Sünnet Yahudiler için özel bir durumdur. Yani kendilerini bağlayan özel bir antlaşma. Müslümanlar da sünnet olur. Kur'an'da bununla ilgili herhangi bir bilgi bulunmaz. Fakat Müslümanlar geleneksel olarak sünnet olurlar. Bu konuda dini bir yükümlülük bulunmaz. Daha çok örf ve gelenektir. Ve çok fazla uzatılacak ve üstünde dini (teolojik) çıkarımlarda bulunacak bir konu da değildir. Sakal kesmenin mekruh/haram olduğunu savunanlar vardır. Koltuk altı ve genital bölge kıllarını ise kesmemek mekruhtur... Sünnet de dahil bu meseleler dinin konusu değildir. Toplumsal sorunların çözümü, toplumsal dayanışma ve yaşamı evreni anlama, beraber huzur içinde yaşama ve kişisel ve toplumsal bütünleşme ve yaşamı anlama, Tanrıyı anlamak dinin asıl konusudur.  

Asıl konu kız çocukların sünneti ve sünnetin inanç konusu haline getirilmesidir. Ve yapılış biçimidir. Eskiden berberler bile sünnet yaparmış, hatta toplu sünnet törenlerinde sıradan kurbanlık koyun misali ufacık çocukların pipileri özensizce sünnet edilir. Bunun psikolojik boyutu, çocuğun yaşayacağı travmalar hiç düşünülmez. Yaranın enfeksiyon kapla riski ve kazara penise zarar verme de cabası. Sünnet Karşıtı   

Diğer bir mesele de kız çocuklarının sünnet edilmesi meselesidir.  Kadın sünneti en çok, Mısır, Sudan, Mali, Somali gibi Afrika ülkelerinde görünür. Irak ve Asya'daki Müslüman ülkelerde de yaygındır. Merak konusu bu tür olayların neden bu coğrafyalarda ve bahsi geçen inançlarda olduğu konusudur. Kadın sünnetinin dini bir gereklilik olmadığı fakat dinen yasak da olmadığı savunulur ve kadınlara sünnet konusunda kişilerin serbest olduğu vurgulanır. Modern toplumlarda görünmeyen bu durum, gelişmişlik seviyesi ve yaşama insana olan bakış açısı ile alakalıdır.

Sünnet circumcision

Sünnet, dinin konusu değildir
Mitolojik ve kültürel bir durumdur. Özellikle Yunan mitolojisinde penisin komple kesilmesi ile ilgili öyküler vardır. Yahudilikte İbrahim ile Tanrı arasındaki bir söz vardır. Yani Yahudilikte vardır. Özellikle kadın sünnetinin nasıl yapıldığına gelelim şimdi:

circumcision   

Dünya sağlık örgütüne göre kadın sünnetinindört türü bulunmaktadır: 

Tip I: Prepusla birlikte klitorisin bir kısmının veya tamamının kesilmesi.
Tip II: Klitoris, prepus ve çevredeki küçük (Labia minör) ve bir kısım büyük dudakların (Labia majör) kesilmesi.
Tip III: Klitoris ve prepus ile birlikte küçük ve büyük dudakların neredeyse tümüyle kesilmesi, açık yaranın dış çeperlerinin biraraya getirilerek yaranın tümüyle dikilmesi, sadece idrar ve aybaşı kanamasının akabileceği ve ancak küçük parmak genişliğinde olan bir açıklık bırakılması.
Tip IV: Diğer genital tahripler: Sembolik olarak klitorisi veya dudakları çizmek; klitorisi dağlamak; vaginayı genişletecek şekilde kesmek veya bazı ilaçlarla daraltmak.
Notlar DSÖ'ye göre kadın genitali kesimlerinin %85i Tip I ve Tip II, % 15'i ise Tip III'e dahildir. Tip III genelde Doğu Afrika'da uygulanmaktadır.

Vajina - Kadın Sünneti

Özellikle kadınlarda yapılan ve kadının cinsel zevk almasını önlemek için yapılan sünnet girişiminde pek çok ölüm vakası da olmaktadır. Sünnetin amacı cinsel ilişkiyi ve zevki azaltmak, penisin ya da vaginanın işlevini azaltmaktır. Cinsellik pek çok toplumda ve inançta kötü olarak görülmüştür. Oysa cinsellik yaşamın özünde vardır. Sadece bireylere sağlıklı ve korunmalı ve meşru cinsellik ile ilgili eğitim verilmeli.

Sünnet   
Özetle kadın sünnetleri kabul edilemez. Erkek sünneti asıl olarak Yahudi dini gerekliliğidir ve Museviler için bir anlaşmanın, bir sözün gerekliliğidir. 


Kaynaklar:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Erkek_sünneti
https://tr.wikipedia.org/wiki/Kadın_sünneti
https://sunnetinzararlari.wordpress.com/dinler-acisindan-sunnet/
http://www.uslanmam.com/showthread.php?t=80785&p=137869
http://www.delinetciler.org/portal/yasam/afrikada-kadinlar-neden-sunnet-edilir.html
http://www.uslanmam.com/showthread.php?t=80785&p=137869
https://tr.wikipedia.org/wiki/Brit_Mila

 1. Ciddi bir bilimsel yayın şeklinde olmuş.Kadın sünnetlerinin gerçekten çok fazla sakıncası var.Erkek sünneti,doğru şekilde,doğru zamanlamada yapılmalı.Fallik dönem denilen 3-6 yaş arasında yapılması sakıncalı.Çünkü o dönem kendi cinsel kimliğini fark etmeyen çalışan çocuk, böyle bir kayıp yaşayınca gerçekten travmatize olabiliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, çocuklar için durum çok zor. Yapılacaksa 1 yaşına girmeden yapılmalı.

   Sil
 2. Evet Mustafa, bilmek gereken konular, bizde bir cümle içinde gelir, geçer. Aslında çilesini çekmiş bilhassa kadınlar :((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tertemiz ve bizi ileri götürecek inancımız varken böyle şeylerle uğraşıyoruz. Toplum yanlış bilgilerle dolu

   Sil
 3. Yanıtlar
  1. Nereden biliyorsun? Belki Allah'ın 110 adı vardır? Bunu neye göre belirleyeceğiz? Yahudi inancına göre de (küsurat hatalı olabilir) Allah'ın 73 adı vardır. Bunlar çok önemli şeyler değil...

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara