list

Yeni Yıl Kutlamaları Günah, Biz Hristiyan mıyız? Diyenlere...

Yeni Yıl Kutlamaları Günah, Biz Hristiyan mıyız? Diyenlere...

Time   
Bu yazı bütün absürt kurallara ithaf edilir...

Yılbaşı yaklaşıyor. Şurada sayılı günler kaldı. Her yeni yıla girerken bilindik şeylerle karşılaşıyoruz. Geçen yılda en çok konuşulan haber, en çok izlenenler, en iyi fotoğraf... Bu liste uzar gider zaten. Yaptığımız çılgınlıkların en iyisini seçip duruyoruz. Bu yazının konusu bunların hiç biri değil. Yeni yıl kutlamalarının "günah" "gavurun geleneği" diyenlerin eleştirisi olacak...

İnsanlar belki de Nuh Tufanından beri barış içinde yaşayamadı. En azından bir zamanlar dünyada barış ve mutlululuğun olduğunu biliyoruz. Konumuz bu da değil. Konu: yılbaşı kutlamaları üzerine dönen her yıl ki "günah" "Cehennem'de çatır çatır yanacaksınız" sözleri... Televizyona fazla bakmam ama uydudaki şu sözde dini yayın yapan yağ, krem, muska, büyülü afiş satan kanallara bakarım ne yapıyorlar diye... Bugünlerde de konu yeni yıl kutlamaları. 

Kimi alternatif olarak Mekke'nin Fethi kutlamaları yapıyor. Sanki Mekke Türkiye'de de kutlayacağız. Sonra illa alternatif getirmenin ne anlamı var? Diğer konu ise kimse ne Noeli kutluyor ne de Hristiyan bayramına meraklıyız. Yılbaşı artık uluslararası bir eğlence bir kutlama oldu. Eskilerin ifadesiyle beynelmilel ve deist bir kutlama, bir  şölendir yılbaşı. Ha, Hristiyanlar için anlamı farklıdır o başka. Burada bir bit yeniği aramaya gerek yoktur.

Alternatif yapmacık kutlamalara gerek yoktur. Biraz filozof olup, fikir üretebilse ah şu bize ders verenler... Şundan bahsedin: kutlamalarda kimse kimseyi taciz etmesin deyiverin. Deyin ki: Eğlenceyi dozunda bırakın, fırsat bu fırsat deyip ne kendinize ne de etraftakilere zarar vermeyin, adam gibi kutlayın; şölen havasında geçsin, kutlama havasında geçsin yılın son akşamı deyin. Kudurmayın, azıtmayın, fazla içmeyin, insanlığınızdan çıkmayın, deyin hepsine razıyım ama "günah" "gavurun adeti" demeyin. Deyin ki: İnanlar ölürken ne de çok eğlenmeyi seviyoruz, yaşama güzellikleri katalım, müzikal tertemiz şölenler ekleyelim; insanlık şu anki din, ırk, mezhep, çıkar, cinsiyet çatışmalarını bitirmedikçe eğlenmeyi hak etmiyor aslında deyin.

Din adına konuşanlar, yüzlerce yıldır değişmeyen söylemleri ile kimsenin yaşamını değiştiremediler. Arayanlar ve kalıplara sığmayanlar; yaşamın ve insanın arkasında başka şeylerin olduğunu düşünenler kendilerini aşabildiler, değişebildiler... Din adına konuşan biri mitoloji, arkeoloji, ezoterizm bilmedikçe hep eksik konuşacak demektir. 

Yılbaşı için kültür yozlaşması falan diyenlere de katılmıyorum. Hristiyanların bir haftalık bayramını kutlayan yok ki! Noel Baba vs. derseniz işte onlar kültür yozlaşması kategorisine girer. Ama evrensel bir gün olan 31 Aralık akşamı dediğim gibi deist bir kutlamadır, belki abartılıyor eleştirilecek yanları tabii ki vardır. Üst paragraflarda yazdım zaten...

Eleştiren ve "günah" "dinde yeri yok" diyenler siz de yeni yıl için kutlama yapın ve doğrusunu gösterin. Hristiyan bayramını ya da gününü değil evrensel bir kutlama olan 31 Aralık akşamının nasıl daha nezih bir şölen olabileceğini gösterin, karalamayın, kötülemeyin, insanları rencide etmeyin. İnsanları yargılama hakkı size düşmez, asıl yargıç Tanrı'dır...

Sönmez ©
 1. Yılbaşını kutlayanlar da kutlamayanlar da fazla abartıyorlar. Memleketin tek derdi yılbaşıymış gibi davranılması sinirlerimi bozuyor açıkçası.

  YanıtlaSil
 2. Bence de noel kutlaması gibi düşünmemek gerek.Tüm dünyada kutlanan uluslararası bir eğlence bu senin de dediğin gibi :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konuyu anlatmak çok zor... İnsanlar bir diğerinin yaşamına müdahale hakkını nereden alıyor bilmiyorum... Sevgisiz bir toplum olmayacağız...

   Sil
 3. Noel 25 aralıkta bunu yıllardır biz de söylüyoruz; wma cahile laf anlatmak çok zor.kutlanacak ne varsa kutlayanlardanm ben :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İsteyen istediğini kutlasın isteyen istediğine inansın... Yoksa hınç dolu bir millet olacağız. Yorum için teşekkür...

   Sil
 4. Ben dediklerinize katılmıyorum. Noel veya yılbaşı her ikisini de kutlamak dinimizce sakıncalıdır. Noel hristiyanların adetidir ve geleneğidir nitekim bunu da yılın başında yaparlar. 25 Aralık da olsa 31 Aralık da olsa bu böyledir. Peygamber efendimiz bir hadisinde " Kim bir kavme benzerse o da onlardandır" der. Mesela saç şeklini Yahudi ve Hristiyan insanlar gibi kestirmiş birini gördüğünde saç şeklini böyle kestirme demiştir. Sonuç itibariyle o insan onlara benzemek için yapmamıştır ama onlar gibi gözükmüştür. Mesele burda. Ayrıca dini kanalların çoğundaki bal vs satanları bende uygun bulmuyorum. Cahilce ve bilgisiz ve konuşanların dinimize nitekim zarar verdiğinin farkındayım. Bir de dinde bence diye birşey yoktur. Dine kimse bencesini takamaz. Belirli bir olgu vardır ya kabul edersiniz ya da reddedersiniz. Ama bu sorgulamayacağınız anlamına gelmez. Sorgulamak öğrenmek ve üzerinde düşünmek lazımdır. Ki doğru uygulayıp yaşayabilirsiniz. Bir de olaya zaten o kadar günahımız alt tarafı eğleniyoruz diyerek de bakmamak gerekir. Hiçbir günah küçümsenmemelidir. Çünkü hiçbirimiz günahsız değiliz. Ama en azından onlar için tövbe edebiliriz. Yeni yıl bahsedildiği gibi küçümsenecek bir şey değildir. Ayrıca dinimizde eğer bir şeyin helal olup olmadığından belli olunmasa bile o şeyden kaçınmak gerekir. Bu da ayrı bir konudur.
  Ve cümlenizin sonunda tanrı kelimesini kullanmışsınız. Eğer inandığınız tanrı varsa buna saygı duyarım. Ama bahsettiğiniz Yüce Allah ise bu yaptığınız doğru değildir. Misal sizin adınız Mustafa ama ben size murat desem siz bana hayır benim adım Mustafa dersiniz. Bu da öyle bir şey . Allah'ın 99 ismi varken neden tanrı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba fikirlerini özgürce yazdığın için teşekkür ederim

   Sondan başlayacak olursak: Allah'ın 99 adı olduğunu nereden çıkardınız? Ad (isim) ile sıfat ayrımını yapmalıyız önce. Rahman, Rahim, Kerim, Gafur, Rezzak tanımlamaları sıfattır. Özel Ad olarak Allah, O, Mevla, Halik, İlah sayılabilir. Yine Tanrı demek zaten Allah "el ilah"ın birleşimidir. Yani Tanrı da Allah, el ilah anlamındadır ve özel addır. Yahudiler Elohim derler, Hristiyanlar God... Yanı bana Mustafa yerine Berk demekle aynı şey değil. Yine Oğan özel adı da her şeyi yaratan yaratıcı anlamında, Allah anlamında kullanılmıştır. Yunus Emre şiirlerinde Çalap der. O da Farsça Allah anlamındadır.

   Şimdi gelelim onlara benzeme meselesine. İnsnalar birbirine benzerler. Biyoloji olarak insnalar aynıdır. Elimizdeki telefonları atalım. Facebook kullanmak bana göre onlara benzemektir. Özellikle "selfi" fotoğraflar caiz değildir. Onlara benzemek tabiri subjektif bir ifadedir. Onlara benzemek farklı bir şey. "Yılbaşı kutlamak kafir işiidir, bunu savunan kâfir olur" dedi geçen ünlü bir vaiz. Kimse kimseyi tekfir edemez. Önümüze geleni eziyoruz. Daha birleştirici olmalıyız. Dinin amacı insanın yaşamı, evreni ve Yaratan'ın düzenini anlamasıdır. Bunu hangi vaiz sağlıyor. Önüne gelene kafir de, onlara benzeme de... Onlar dediklerimiz de insan... Biz Müslüman doğarak yani bir Hristiyana göre daha mı şanslıyız? Allah bizi kayırdı mı?

   Yazımda tüm insnalara sevgi ile yaklaşma teması var. Millete kafir diyen ve onlara benzemeye diyen hocalar şu sattıkları malları balları, kitapları, muskaları, terlikleri eleştirsinler... Yılbaşında insanlara eğlencenin dozunu kaçırmamaları için, tacizcilik etmemeleri için bir şeyler söylesinler. İnsnalara yapma dedikçe insnalar tersini yapar. Önce insana yaşamı, evreni tanıtıp Tanrı'nın evrensel yasalarını ve insnalığımızı öğretmeliyiz.

   Yüzlerce yıldır aynı şeyleri anlatarak adeta mitolojik bir din uyduruldu. İnsnaları git gide kendinden, yaşamdan, Allah'ın (ya da Tanrı'nın) bilgisinden uzaklaştırdılar. Sende belirtmişsin dini kanallrın satışlarını doğru bulmadığını. Bu adamların eline mi kaldı dini yorumlamak. Geçen gün de peygaberimizin terliğinin tıpkı aynısını 133 Liraya satan biri vardı. Adı lazım değil. Ünlü biri bu şahıs. Evimize bereket girecekmiş. Filanca yüzyılda yaşamış âlim demişmiş... Sorgulamadan inanıyoruz. Ben bu adamların anlattıklarına inanmam.

   Sil
  2. Öncelikle Allah'ın 99 ismi vardır sıfatları ise on dört tanedir bunu araştırmamızı dilerim. Facebook kullanmak ya da internet kullanmak kâfirlere benzemek değildir onların teknolojisini almaktan bahsetmiyoruz gelenek ve göreneklerinden bahsettim. Zaten olaya öyle bakarsak şu an size internet üzerinden yazıyor olmamda aynı derece günah olurdu. Ayrıca hristiyan olarak dünyaya gelen insanlara Allah haksızlık etmemiştir. Zaten dünyaya gelen tüm çocuklar İslam dini üzerine gelmiştir. Ailelerin dini göreneklerine göre yetiştiği için hristiyan veya diğer dinlerden olmuşlardır. Ayrıca insan belli bir yaşa gelince bazı şeyleri sorgulamalıdır. Mesela ben müslüman bir ülkede doğdum ama müslüman kurallarına göre yaşamadım. Ben şimdi tam anlamıyla kurtuldum mu. Hristiyan biri dünyaya geldiğinde o da sorgulayarak çevresinin dininden etkilenerek değil de bunlardan soyut bir şekilde ele almalıdır. Evet bazı din adamlarının sert tavırları vardır. Hatta bazılarının dine uymayan davranışları da var. Dinimizi yanlış tanıtan kendinden olmayanı aşağılayan insanlarda var. Ama bu inanın her dinde her coğrafyada var. Dini doğru yaşayan da var kötü yaşayan da. Ama bizim bu gibi şeylerle vakit harcamamamız gerektiğini düşünüyorum. Eğer bir şeyleri beğenmiyorsak dinin doğrusunu biz bulalım. Biz anlatalım. Doğrusunu biz yaşayalım. Dini kötü anlattılar diye ondan soğumak da nedir. Bende çok dini yanlış anlatan insan gördüm ama soğumadım. Çünkü neyin ne olduğunu biliyordum. Bence insanlar bakış açılarını değiştirmelidir.Ayrıca hala aynı fikirdeyim. Tanrı kelimesi biz Müslümanlara ait bir kelime değildir. Dediğimin hala arkasındayım. Biraz uzun yazdım. Bu arada eğer çok fıkhı konularda sorularınız olursa bunları ilmi adamlara sorun. Bu platformlarda o kadar çok düşünce ve yanlış fikirde insan var ki.

   Sil
  3. İlk konuya gelince kimse kimsenin geleneğini almıyor. Ana yazıda bunu anlatmaya çalıştım. Ama vaaz verenler ısrarla bunu savunuyor. Yeni yıl uluslararası bir kutlama ve buradaki püf nokta vaaz verenler kendi hatalarını bırakıp insanlara şunu şunu yapmayın demeleri ve kâfirlerin geleneği kâfir olursunuz demeleri. Hristiyan dahi olsa bir insana kâfir denilemez. Kültürlerini hatta dinlerini eleştirdiğimiz insanların teknolojisini de kullanmaya hakkımız yok. Onları eleştirelim ve hiç bir şey üretmeyelim, onlara benzemeyelim ama ne üretirlerse kapalım... Müslüman ülkeler neyi üretmiş? Para babası Arap ülkelerinin ve sözde şeriat devletlerinin yaşama, insanlığa ne katkısı olmuş? Beğenmediğimiz toplumların ürettiği hiç bir şeyi kullanma hakkımız yok... Facebook'u da, İnterneti de, Bilgisayarı da kullanma hakkımız yok... Bunların hepsi toplumsal kültürün ürünüdür. Youtube video çekme ve eğlenme kültürünün ürünüdür. Biz de video kamera yokken, eğlence günah sayılırken, videoçekmek sapıklık iken adamlarda eğlence ve kaydetme kültürü vardı. Fotoğraf çekmek resim günak yanarsınız derken, adamlar Flickr gibi platformları kurdular. Biz uydurma günah ve kültür sömürü peşindeyiz. Biz de düşüncelerini yazma, yaşama izlerler bırakma kültürü yokken adamlar blog sistemleri kurdular ve düşünceleri ile yaşama katkıda bulunmak istediler Blogger gibi sistemler çıktı. Bu çoğaltılabilir... Şimdi kim kimi taklid etmiş... Her toplum kendi kültürünü korumalı ve koruyor da bu ayrı bir konu.

   O zaman biz de Müslüman aileden doğduk düşünmemize gerek kalmadı... Hristiyan bir çocuk Hristiyan anne-babadan doğru ama düşünecek ve doğru yolu bulacak öyle mi?

   Ama şu var ki dinini kendi araştırıp öğrenmeyen biri din adına kandırılıp sömürüldüğü zaman yapacak? Küsecek, soğuyacak bu o insanın doğal hakkı değil mi? Evet kesinlikle katılıyorum okuyan ve yaşama anlam katan insanlar olmalıyız. Tanrı kelimesi ile bile bir ayrım yapabildiğimize göre, Tanrı diyenleri de ötekileştirdiğimize göre hayal gücümüzü, yaşama bakışımızı daha çok değiştirmemiz gerekli. Müslümanlara ait değilse kime ait? Kelimeler de mi birilerinin tekelinde? Tanrı deyince aklımıza her şeyi Yaradan gelmiyorsa o bizim sorunumuz. Evreni ve Yaratıcı'nın düzenini anlamadan ezbere konuşan, yüz yıllarca aynı nasihatları tekrarlayan; yaşamın ve yaradılışın saklı gerçeklerini bilmeyen, sadece şekil ile uğraşan bir dini vaize ya da senin tabirinle "ilim adamları"na soracak bir sorum yok, çünkü verecekleri tüm cevapları biliyorum. Yüzlerce yıldır aynı cevaplar ve aynı toplum...

   Sil
 5. Kalemine sağlık ne güzel de demişsin .

  YanıtlaSil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara