Blogger'daki 4. Yılımı Bitirirken

Blog   
Bazen kendimizi doğduğumuz yüzyılın çok öncelerinde düşünmemiz gerekli. Acaba nasıl biri olurduk? Nelerle ilgilenirdik? Örneğin bir 8 bin yıl önce Sümer medeniyetinde ya da biraz daha yeni Hitit medeniyetinde yaşasaydık, kilden tabletler ile yazdığımız "bloglarla" geleceğe bir şeyler bırakabilir miydik? Ya da rulo halinde bambu kitaplar ya da derilere elle yazılmış kitaplarla "hayatı kayd"edebilir miydik? İçinde yazma isteği olan herkes için, yaşamı ve evreni anlamak isteyenler için belki de en uygun çağdayız? Yaşamlara, sevgiye, değişik yaşam öykülerine ulaşmak bloglar ile ne de kolay değil mi?

Kış mevsimi her zaman benim için az yazdığım zamanlar olmuştur. Kışın herkes kapanır, sıkı sıkıya giyiniriz; ağaçlar, bitkiler soyunur çıplak gövdelerini soğuğa teslim ederler. Evlerin kapıları, pencereleri kapanır. Yaşam içine kapanır. Galiba kış günlerinde kendi özüme dönüyorum. Hep aklıma blogu bırakmak geliyor kışa yaklaşan zamanlarda. Kitaplarımı alıp bir köşede (miskin bir kedi gibi, mırıldayarak) uyuklayarak bir şeyler okumak istiyorum. Yaşam ve insan çözülemeyecek birer bulmaca...

Yaşamın çözülemeyenleri arasında en gizemlisi zaman olsa gerek. Zamanı yani diğer bir deyişle entropi hiç bir şekilde geriye doğru işlemiyor. Blogger'a geçiş yapalı bu kadar zaman hangi ara geçti bilmiyorum. 2012 yılında Ekim ayında denemeleri yapmış ve 11 Kasım 2012'de ilk yayınımı girmiştim. İlk yayınımı okumak için tıkla

2009 yılının son aylarında flash tabanlı yerli bir blogdan gold üyelik açmıştım. mustafasonmez.com ve "net"i tescil etmiştim. "net"i daha sonra yenilememiştim. Bu kadar alan adını ... yine söylenerek .com ile devam ettim. Mobil görünüm desteği olmayan, yetersiz bu amatör blog sistemini (desenblog şu anda kapalı bir sitem, yani tırt oldu) bırakmaya karar verince WP ve Blogger seçeneğinden Blogger'ı seçtim. Okuduklarım, yaşamdan anladıklarımı, hayata dair kayıtlarımı bloglamaya başlamıştım bile. Bloglar çoğaldıkça çoğaldı. 600'ün üzerinde blog bir o kadar da yazmadığım dosyaladığım içerik ile yaşama ve kendime, düşüncelerime dair yazı ve videolar ile düşüncelerimin nasıl geliştiğini görebiliyorum...  Kopyala yapıştır yapmadan okuma notlarımı ve değişen düşüncelerimi; yaşama olan bakışımı; evrenle olan bağımı yazdım. Zamanla kopya bloglarımı gördükçe Google'a şilayet işi de çıktı... Farkettiklerimi sildirmeyi başardım. Fikirler özeldir, kişiliğimizi  yansıtır, başkasının kişiliğine bürünmek demek olan yazı çalmak da ne oluyor anlamadım hâlâ... Şurada neden yazdığımı özetlemiştim

Blogları okudukça rengarenk blogcular ile tanıştım. Düşüncelerin sonsuz çeşitliliğinde gezinen bir yolcu gibi hissediyorum kendimi; yaşam kadar renkli bloglarda gezinirken. Bu çok seslilik ve düşünce denizi beni yaşamın da düşüncelerin de tek düze olmadığını defalarca yüzüme vuruyor. Bazen eski dogmatik, yobaz düşüncelere sahip biri olduğum zamanları düşününce o adam ben miydim? Diye soruyorum kendime...

Zaman su gibi akıp geçerken "söz uçuyor" insan ölüyor toprağa karışıyor geriye yazdıklarımız ve yaşamın ortak hafızasına bıraktığımız güzel düşüncelerimiz ve enerjimiz kalıyor.

Yazımı bitirirken tanıdığım takip ettiğim, bazen yorum bırakmadan güzel dileklerimle yazılarını okuduğum, henüz daha tanışmadığım gelecekte tanışacağım bütün güzel blogculara sevgilerimi gönderiyorum. Unutmayalım ki yaşamın temeli sevgi, bilgi, teşekkür ve hoşgörüdür... Bir blog yazarı da ön yargılarını yıkmalı...


Blogger'daki 4. Yılımı Bitirirken Blogger'daki 4. Yılımı Bitirirken Reviewed by SNMZ on Kasım 11, 2016 Rating: 5

18 yorum:

 1. Ne güzel Mustafa 4 yıl geride kalırken ne güzel şeyler biriktirmişsin.Nice nice yaşları olsun bloğunun ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Aytül... Bu 4 yılda çok güzel insanlar tanıdım... Blog yazmak insana iyi geliyor...

   Sil
 2. 4 yılı geride bırakırken ne güzel duygular ve yazılar bırakmışsınız.Yazma mevsimi de insandan insana değişiyormuş.İçe kapandıkça kışın daha fazla yazıyorum.
  Sağlıklı,mutlu blogunuzla birlikte nice yaşlara :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba teşekkür ederim. Bazen günden güne bile yazma isteği değişiyor.

   Sil
 3. Vay be :) bu yazıdan sonra düşündümde whois 'e göre benim domain yaşımda 3 yılı geçmiş. Zaman ne çabuk geçiyor öyle. Zaman geçtikçe daha da güzel bir hal alıyor blog dünyası... Nice 4 yıllara Mustafa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk blog açtığın zamanı hatırlıyorum. "Bay be" diyor insan arşive bakınca, neler neler yazmışım. Blogger'da 4 yıl bitti. İyi bir seçim oldu Blogger. Sana da epey olmuş Mustafa. Umarım bırakmaz hep devam ederiz bloga...

   Sil
 4. Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Bloglar İnternetin en anlamlı siteleri

   Sil
 5. Dördüncü yılınız kutlu olsun, nice dört yıllara. :)
  Blogunuzu keşfedeli çok olmadı ama yazılarınızı şimdiden çok severek takip ediyorum. Gerçekten blogların apayrı bir faydası ve yeri var. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Esma. Güzel Blogların çoğalması dileği ile..

   Sil
 6. Düzenli olarak okuduğum,takip ettiğim bloglardansın.Ara ara sana fikir de danışıyorum.Sen olmasın burada hemşehrim benim :) Nice nice yıllara :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam Yurdagül. Güzel yorumun için teşekkür ederim. Umarım blog yazmayı hiç bırakmadan devam ederiz. Fikir alışverişi güzeldir, :)

   Sil
 7. Benimde neredeyse 1 yıl olacak, çok seviyorum blogumu :) Ama eksiklerim de yapmak isteyip yapamadıklarımda var :) Bakalım zamanla olur inşallah diyorum.Nice mutlu, verimli senelere :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam Dilek. Güzel düşüncelerin için teşekkür ederim. Umarım blogculugu hiç bırakmayız. En kısa sürede bloguna da bakacağım.

   Sil
 8. Değerli kardeşim. Dün of oldum, bugüne sarktı. Malum yolculuk, türbülans allak bullak etti. Yeni buldum yönümü, yerimi. Eğer bugünü atlasaydım üzülürdüm. Her yerinden bilgi, ilim ve her konuda yorum yazıları saçılan bloğunun değerinin anlaşılmamasının imkansız olduğunu düşünür, bunu ancak başka türlü yorumlarım. Senin gönlümdeki yerin çok ayrı. Ben hayatımda bir babamı gördüm böyle araştırmacı, bilim aşığı bir de seni. Nice seneler seni izlemeyi Allah nasip etsin dilerim. Sevgiyle gözlerinden öpüyorum. Nice senelere Mustafa kardeşim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun ve güzel dileklerin teşekkür ederim Ece. Umarım yazmaya, araştırmaya devam ederiz. O kadar çok okuyacak ve tanıklık yapacak şey var ki! İnsan ömrü binlerce yıl olsa yine evrenin bütün bilgisine ulaşamaz. Yayın sonundaki video aslında ayrı bir yayın konusu. Yarının konusu buraya da ekleyeyim dedim.

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin.

Reklam bağlantıları ve sırf tıklama amaçlı yorumlar yapmasan iyi olur. Çünkü yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanıyor... 😎 Bir de küfür edenler tamam da edin sorun değil. Tehdit edenler bu yaptığınız suç...

Blogger tarafından desteklenmektedir.