list

Timeless Dizisi, İzlediklerim (Zamanda Yolculuk Temalı)

Timeless Dizisi, İzlediklerim (Zamanda Yolculuk Temalı)

Timeless 2016 

Bu yayında zamanda yolculuk temalı yeni bir diziye değinmek istiyorum dizinin adı Timeless. İçi boş ve Güney Kore dizilerinin; Amerika sinema filmlerinin taklidi Türk dizileri yeterinde kirlilik yapıyor zaten. Bir misyonu olmayan Türk dizileri ve sineması umurumda bile değil. Adamlar filmler ile dünyaya mesaj verirken, biz de aşk üçgeni arada aşk çokgeni ile akşam saatlerini televizyon başında geçiriyoruz.

Ferdinand von Zeppelin hava yolu ile seyahat için mükemmel bir hava balonu icat etmişti. Seyahatler artık çok kolaydı. Ayrıca havadan şehirleri görmek için de idealdi. Bu hava balonuna daha sonra Zeplin denildi. 1. Dünya savaşı'nda da çok ise yaradı. Tabii ki Rus asıllı Amerikalı  Igor Sikorsky, helikopteri icat edene kadar hava balonları saltanatını sürdürdü.

1937 Hindenburg 

1937'deki Hindenburg faciasını bilmeyen yoktur. Belgesellere, araştırmalara konu olan meşhur zeplin kazasının en büyük nedeni hidrojen kullanılmasıydı. Hatta 2016 yılında sona eren efsanevi yapım Mythbusters'ın eski bölümlerinden birinde Hindenburg faciasını canlandırmışlardı.

Timeless Dizisi Konusu

Şimdi gelelim Timelsess (2016) filmine. İşte filmde 1937 yılındaki meşhur zeplin kazası ile başlıyor. Zaman makinesini çalan bir grup 1937 yılına giderek tarihi değiştirmeye çalışıyor, başarıyorlar da... Zeplin kazasını önlüyorlar, amaçları zeplini ses getirecek bir yerde patlatmaktır... Emellerine ulaşamazlar, zeplindeki bomba Lucy, Wyatt, Rufus tarafından yok edilir ve zeplin parçalanır.


Timeless   

Lucy için gelecek değişmiştir. Annesi yatalak değildir artık, erkek kardeşi hiç doğmamıştır. Terör estiren kaçaklar ise zamanda dolaşmaya devam ederler. Filmin pilot bölümü şimdilik idare eder. İleride konu nasıl devam edecek bilinmez. Fakat zaman yolculuğu konusu özellikle sabit zaman makinelerinde karışıktır. 

Gelelim her zaman yolculuğundaki olmazsa olmaz paradokslara
Filmdeki sabit zaman makinesi zamanda bir noktadan diğerine giderken, mekan içinde hareket edemez. Yani bulunduğu nokta ne ise 1937'de de aynı noktada kalır. Filmde bu kural hiçe sayılmış. Ayrıca klasik olan şu kağıt bükerek zamanı tarif etme kalıbından da usandık yani bana çok basit geliyor. Diğeri ise bana göre zamanda yolculuk olsa bile, kapsül filmindeki gibi, zamanda yolculuk yapan bu üçlünün her yolculuktan sonra bir asıl bir de kopyaları olmalı. Geçmişi hâlâ eskisi gibi hatırlarken, bir yandan da değişmiş yaşamlarını yaşamış ve bunun farkında bile bile olamamaları zamanda yolculuğun 5. en büyük paradoksu olsa gerek...

Timeless  

Bakalım film başarılı olacak mı? Pilot bölüm benden iyi not aldı. IMDB'de de 7.8'lik bir puanı var. En azından iki sezon oynar gibi geliyor bana. Tabii ki konu ilerleyişi çok iyi olmalı özellikle 12 Monkey, 11.22.63 gibi olmalı. Continuum gibi ortalama bir dizi olmaz umarım.

Yazıda bahsettim kapsül filmi için tıkla
Ayrıca zamanda yolculuk temalı filmler için tıkla
Zamanda yolculuk yazılarım için tıkla
Videolar da kısa süre sonra geliyor

Timeless'in Fragmanı


Mustafa Sönmez ©
Orijinal yayındır...
 1. Dizi izlemeyi pek sevmiyorum.Uzun uzun devam eden şeylerin insanı değilim.Biraz sonuç odaklıyım sanırım.Filmi ilgimi çekti.Biraz araştıracağım :)Teşekkürler Mustafa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Yurdagül, güzel dizi konu umarım iyi gider. Bazen bitecek diye dizileri ve filmleri parça parça izliyorum. Bir bölümü 2 parçaya boluyorum. O zaman da meraktan geberiyorum ya :)

   Sil
 2. Merak ettim bilimkurgu filmlerini severim konusu da ilgincmis.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pilot bölüm ilgi çekiciydi umarım devam eder. Zamanda yolculuk bende artık takıntı hatta manyaklık derecesine geldi :)

   Sil
 3. Merak ettim bilimkurgu filmlerini severim konusu da ilgincmis.

  YanıtlaSil
 4. Geçen gün bir dizi sitesinde görmüştüm ama fragmanı beni pek de tatmin etmedi. Hele 2.02'deki sahne tam bir içler acısı. Ama yine de ilgi çeken bir senaryosu var. Sanırım beğenilmiş de. Bakalım, elimdekileri bitirirsem neden izlemeyeyim? Bu arada ilk paragraftaki yazına tüm kalbimle katılıyorum, ne yazık ki ülkemizin sinema sektörü böyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kapsülü ele geçirme sahnesi, zaman yolculuğunu tarif etme sahnesi ve zaman yolculuğu biçimi çok başarısız ama, film ilgimi çekti. Adı üstünde "plot bolum" dedim. Bakalım ilerleyen bölümler neyi gösterecek.

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara