list

Hoparlörü Kablosuz Yapma Yolları (Teknoloji Deneyimlerim)

Hoparlörü Kablosuz Yapma Yolları (Teknoloji Deneyimlerim)

Speaker - Hoparlör   
Bu yayında teknoloji deneyimlerime devam ediyorum. Bu defa 5+1 hoparlör sistemimi nasıl kablosuza çevirdiğimi anlatacağım. Her erde kablolar... Kablo yığınından kurtulmak için diğer hoparlörleri çıkartım, subwofeer ve stereo sesin fazlası ile yettiğini gördüm. Fakat bir sorun vardı. Yabancı dizi izlemeyi seven biri olarak, filmleri izlerken tabletin 3.5 mm jack girişine kadar kablo uzatmak gerekiyordu. Bilgisayar için de aynısı... ama filmleri tabletten izlediğim için aklıma güzel bir çözüm geldi.

Kablosuz bluetooth adaptörü kullanarak, hoparlörleri kablosuza döndürmek kolay. 3 $ gibi bir fiyata USB benzeri kablosuz buetooth aparatı Aliexpress'ten sipariş verdim. Aldığım aparat dışarıdan güç almak zorunda. Ben de eski fotoğraf makinemin adaptörünü kullandım. Power bank da kullanılabilir. Bluatooth alıcıyı hoparlöre bağlamak ve cihazla eşleştirmek yeterli oluyor.

Bluetooth Ses Alıcı   

Yukarıdaki gibi basit bir aparat ile 10 metreye kadar ses iletimi mümkün. "Bass" sesler harika, cızırtı ve benzeri parazitler yok. Net bir ses andım. İçinde batarya olan, şarjlı modelleri de mevcut. Onlarca modelde üretilmiş. En taşınabilir olanı bu model. Araba içi kullanım için üretilmiş aslında USB'den güç alıp kablo ile AUX girişine bağlanılabiliyor.

Bluetooth Wireless Ses Alıcısı Höparlör   

Bu fotoğrafta da kablosuz bluetooth alıcısını ses sistemine bağladım görünüyor. Basit bir şekilde Stereo girişten bağlantı yaptım. Destekleyen diğer bluetooth modellerde 5+1 girişlerinin tümü destekleniyor. Ama ben gereksiz gördüm, stereo hoparlörler bağlı sisteme. Burada alıcıya 10.000 mAh powerbank ile güç verdim. Ama elektrikle kullanıyorum daha pratik.


Bluetooth Kablosuz Hoparlör  Ses

Bu fotoğraftaki gibi bir adaptör ile elektik bağlantısını yaptım. Şarjlı modelinde şarj ile uğraşmak istemeyenler için çok iyi. Kablosuz alıcıyı, hoparlörün içine sabitlemek için hoparlörün içini açtım fakat, uygun bir yer bulamadım. Subwoffer'ın üstünde duruyor şu anda. İşini güzel yapıyor...

Bir "teknoloji deneyimi" yazısının daha sonuna geldim. Artık son ses müzik dinleyebilirim. Tabii ki filmlerde yüksek ses ve "bass" kesinlikle gerekli. Ev de yüksek sese çok müsait olunca son sese devam...

Not: kulaklıkla müzik dinlemeye karşıyım. Dinlenecekse kısık sesle ve çok kısa süreliğine olmalı.

Mustafa Sönmez ©
Orijinal yayındır...

 1. Yanıtlar
  1. Evet, ilginç ve çok yararlı. Bazen çok basit çözümler olabiliyor.

   Sil
 2. Kulaklıkla uzun süreli müzik dinleyen biri olarak bunu azaltmaya çalışıyorum ben de .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kulakları mahvediyor, duyma kaybına yol açar ileride. Bir de kulakları tıkıyor galiba...

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara