list

Frequency Dizisi, İzlediklerim (zamanda Yolculuk)

Frequency Dizisi, İzlediklerim (zamanda Yolculuk)

Frequency TV Series   2016 
Bu yayında zamanda yolculuk konulu film ve dizi filmlere az da olsa konunun teknik yönlerine değinmeye devam ediyorum. 2000 yılında yapılmış Frequency sinema filmini izlemedi isen bir an önce izlemelisin. Buradan da film hakkında yazdığım sayfaya  ulaşabilirsin. İşte bu dizi filmde 2000 yapım sinema filminin, dizi film hali. Öyle ki adı ve konusu da aynı. Tabii ki sinema filminde oyuncular farklı idi. Person of Interest'in Jim Caviezel sinema filminde John Sıllivan karakterini canlandırıyordu ve çocukken ölen babası ile eski bir radyo ile iletişime geçiyordu. Frequency TV series      

Frequency 2016

Sinema filminde olduğu gibi dizi filminde de konu aynı. Sadece oyuncular farklı. Geçmişle iletişim kuran polis, erkek değil kadın yani Raimy Sullivan'dan (Peyton List, The Flash ve Tomorrow People'dan tanıyoruz zaten) bahsediyorum. Raimy evlerindeki eski bir radyo ile konuşurken karşıdaki kişi ile konuşması sırasında (sinema filminde ded olduğu gibi) Amerikan futbolundan bahsederken 1996 yılındaki büyük skorla biten bir oyun hakkında konuşurken aslında farklı zamanlarda olduklarını anlarlar. daha sonra doğrulamak için diğer maçların sonucu, masa ve radyo üzerine yazılar, bazı özel objeler ile iletişim gönderme gibi yolları denerler.


Frequency 2016 TV  Series   

Tabii ki film polisiye bir film. Zamanda yolculuk için bilimsel bir altyapıyı filimde arama avucunu yalarsın, benim gibi, daha çok fantezi, gizem, fantezi-bilim kurgu, psikoloji ve polisiye türünde film. Filmde hemşire cinayetleri işleniyor. Seri katil 2 cinayetten sonra duruyor. Kimse katile ne olduğunu tabii ki bilmiyor. "Nightingale" cinayetleri adını verdikleri bu cinayetler zaman çizgisinin değişmesi ile değişiyor ve günümüze kadar uzanıyor. Zaman çizgisini değiştiren ve "kelebek etkisi"ne neden olan da Raimy ve babasının Frank arasındaki konuşmalar zaman çizgisini de değiştirmeye başlamıştır. ve bu değişikliğe ayak uydurmak zor olacaktır. Raimy, babasına kavuşurken annesini kaybedecektir.


Frequency 2000 Film


Pilot bölümü yayınlanan dizi filmin geleceğinin parlak olduğunu söylemek için erken. Fakat çok fazla gitmeyeceğini düşünüyorum. Film iyi bir polisiye tadı verir ise izlenebilir. Konu yani geçmiş ve şimdiki zaman üzerine olayların ayrı ayrı gösterilmesi diziyi daha gizemli hale getiriyor. Bakalım umarım iyi bir dizi olur.


Frequency 2000   


Şimdi gelelim zamanda yolculuk paradoksları ve konunun açıklamasına
Öncelikler geçmişe mesaj gönderme fikri zamanda fiziksel olarak yolculuk yapmaktan daha gerçekçi olduğu görüşü aslında daha makul bir görüştür. Özellikle takyonlar, yani ışıktan hızlı hareket edebilen parçacıklar, geçmişe doğru ilerleyen parçacıklardır. Geçmişe bilgi göndermek belki takyonlar yardımı ile olabilir.  Diğer bir konu radyo ile bu işler olur mu? Evet bu sorunun cevabı "bok olur" olsa gerek. Fakat, fantezi-bilimkurgu için her şey mümkün. Biyolojik zaman yolculuğu konusu ise fantezi-bilim kurgu filmlerinde sıkça işlenir. Diğer bir konu ise zamanı değiştirince, yenilenen zaman çizgisi ve değişen yaşamını Raimy'nin bilmemesidir. Yavaş yavaş yeni anılarının oluşması, yeni zaman çizgisindeki yaşamı o ana kadar bilmemesi tuhaf doğrusu. Peki, o zaman şimdiye kadar yani zaman çizgisinin değiştiği ana kadar yaşayan kimdi? The Flash'ta da aynısı oldu. Bütün zamanda yolculuk filmlerinde durum aynı. Ben şu anda zaman çizgisini değiştirsem ve yaşamının son 5 yılı değişmiş olsa. Ben şu anda bunun farkında değilim, hatıralarım da henüz oluşmadı soru şu: peki bu zaman çizgisinde ben ne zaman yaşadım?

Umarım iyi bir polisiye dizi izleriz.... Plot bölüm başarılı olmuş ve ilgi çekici...G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara