list

Cehennem Filmi - (Inferno 2016) İzlediklerim

Cehennem Filmi - (Inferno 2016) İzlediklerim

Yerabatan Sarnıcı İstanbul   

Daha önce kitabını okuduğum filmleri izlemek biraz tuhaf oluyor. Diyerek yazıya başlamak istiyorum. Aslında güzel düzel kitap okuyordum. Kitabın son sayfaları yaklaşırken bir kitabı daha bitirmenin keyfini sürdürürken birden bire aklıma Cehennem filmi geldi. Evet ya ben sinemaya gidecektim. Geçen yıl okuduğum Dan Brown'ın kitabı sinema filmi olarak gösterime girmişti. Bir anda hazırlanıp Trump'taki sinamaya doğru yola koyuldum. Trump etrafında yine bilindik modern dilenciler 5 Lira istedi. Yolda kalmışmış... Hemen oradan hızla geçerek sıvıştım. 

Bundan sonraki yazılanlar film ve kitap hakkında:
Kitabını beğenmiştim. Tabii ki kitabın ortasına gelmeden olayın Yerebatan Sarnıç'ında geçtiğini anlamıştım. Biraz komik ama kitabın yarısına gelmeden kitabın sonuna yakın olayları tahmin ettiğimden sinsi sinsi gülmüştüm. İstanbul, Ayasofya Müzesi, Yerebatan Sarnıç'ı bilindik yerler. Ama diğer anlatımları ve yerleri aklımda canlandırıp sonra da kısa bir arama ile profesörün gezip dolaştığı yerleri maceranın geçtiği caddeleri internetten ve harita uygulamalarindan incelemiştim. Koşuşturduklari caddeler meydanlar artık karşımda idi.

Bu kadar gevezelik yeter şimdi film hakkında yazmak istediklerime geldi.


Mask  Dante 

Dünya nüfusu hızla artmaktadır. Şimdiden 8 milyar sınırına dayanan dünya nüfusunu azaltmak için virüs üreten Bertrand Zobrist virüsü nerede nasıl devreye sokacağını saklı tutar. Sevgilisi Dr. Sienna Brooks bu palan dahildir fakat o da virüsün nerede salınacağını bilmez. Dünya Sağlık Örgütü'nden Dr. Elizabeth Sinskey arkadaşı Profesör Robert Langdon'dan yardım istemek için onu Floransa'ya davet eder. Fakat Longdon, mafya benzeri bir güvenlik şirketi tarafından kaçırılır. Kaza süsü verilerek başından yaralandığı söylenilen Langdon bir hastenade uyanır. Dr. Sienna ile hastaneden kaçarlar. Arkalarında bir suikastçi vardır. Langdon, Dantenin cehennem tasvirini yaptığı resimden yola çıkarak Dante'nin maskesinin peşinden gider amacı virüsü bir an önce ele geçirip yok etmektir. Daha sonra macera İstanbul'a kadar uzanır...

Tom Hanks bir defa daha büyük oyuncu olduğunu kanıtladı. Fakat kitap çok daha heyecanlı idi. Ama kocaman kitabı da filme sığdıramazlar ya değil mi?

Puanım: 6.5/10
Filmin orijinal adı: Inferno
Beğenim: Ben filmi pek beğenmedim. Daha ayrıntılı ve heyecanlı olabilirdi...


Not: 
Bu yayın telif haklarını ihlal etmez. Filme ait fragman resmi fragmandır ve paylaşıma açıktır. Film ile ilgili hiçbir görsel ve görüntü bu yayında bulunmaz. Bu yayın telif haklarını ihlal edecek materyal barındırmaz.
 1. Genelde kitaptaki tadı filmlerde bulamıyor insan.

  YanıtlaSil
 2. Keşke yazınızda spoiler uyarısı verseydiniz, kitabı okumayanlar için iyi olurdu. :)
  Ben kitabı okuduğumda çok beğenmiştim, uyarlama filmler genelde kitabın gerisinde kaldığı için izlemeyi düşünmüyorum zaten ve sonunu değiştirmiş olmaları da bu kararımı güçlendirdi. :)

  YanıtlaSil
 3. Kitaptan filme çevirilen senaryolar,kitabı okuyanlar için genel olarak hayal kırıklığı oluyor.Çok da ilgimi çekmedi film :) Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 4. Bu yayınla ilgili saçma sapan bir DMCA telif hakkları ihlali aldım. Film yapımcısı sayfayı Google'a kaldırtmıştı. İtiraz ettim. Blogger'dan en kısa sürede ayrılacağım. Artık güvenmiyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siteniz aktif olacak değil mi? Bunun için yazılarınıza ara vermeyin.

   Sil
  2. Buradayım zaten haksız talep olduğunu ilettim. Saçma sapan şeyler. Attığım başlığa bile karışıyor adamlar... Filmin adını bile ağzımıza almamız telif haklarına göre yasak. Adamlar çıldırmış :)

   Sil
  3. Gerçekten çok abartmışlar, hiç anlamadım.

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara