list

Hayallere Nasıl Ulaşılır?

Hayallere Nasıl Ulaşılır?

Bored   
Merhaba sevgili blog takipçilerim ve Youtube izleyicilerim. Bu videoda hayal gücümüzün nerelere kadar erişebildiğinden bahsetmek istiyorum. Aslında hayal gücümüz ile yaşantımız doğru orantılı bir şekilde gelişiyor. Francis Bacon’ın çok sevdiğim bir sözü var, söyle der Bacon: İnsan biliyorsa odur.

Gerçekten de bildiklerimiz, gördüklerimiz, okuduklarımız bizi biz yapar. Hep eleştirdiğim şey teknolojinin tavan yaptığı bir çağda yaşarken, hayal gücümüzün git gide erimesi konusudur. Dijital dünyanın 1 ve 0’ları, sanal gerçekliğin rüyaları, sosyal medyanın bizi bağladığı koltuklar sadece hayal gücümüzü değil bizi de değiştirdi. Teknoloji ile birlikte bizler de adeta elektrikli cihazlara evrimleştik… Kaçımız elektrik gittiği zaman, internet kesildiği zaman kendimizi iyi hissediyoruz? Elektrik ve internet olmayınca yapa yalnız hissediyoruz kendimizi. Elektrik olmayınca bilgisayar işe yaramaz, sosyal medya susar; telefonları bir köşeye atarız ya işte onun gibi kendimizi de yatağa fırlatır atarız; pilimiz bitmiştir…

Mustafa sönmez ©

 1. Teknolojiye sanırım giderek daha bağımlı hale geliyoruz :(

  YanıtlaSil
 2. Malesef bu hale geldik yada getirildik.

  YanıtlaSil
 3. Bence bu video, bu güne dek yapmış olduğun videoların en iyilerindendi. Mutlaka ilk üçe girer bu video. Etkilendim ben. Bu arada, uzun zamandır felsefe alanında bir kitap okumak istiyordum. Sofie'nin Dünyası'nı listeye aldım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorunun için teşekkür ederim Mustafa, kitapları ayrıca tanıtacağım. Hepsini sıraya aldım.

   Sil
 4. Çok güzel bir video olmuş. Sanal aleme o kadar daldık ki orada hayatımızı kaçırdığımızın farkında değiliz. Bjnu aşmak için çaba göstermek gerekiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Esma, yorum ile katkıda bulunduğun için teşekkür ederim. Umarım sanal dünya zaten karma karışık olan dünyamızı ve insani ilişkilerimizi daha da bozmaz...

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara