list

İnançlarımızı Sorgulamak ve Ön Kabullerimizi Yıkmak

İnançlarımızı Sorgulamak ve Ön Kabullerimizi Yıkmak

Faith
İnanç   

Epeyce uzun bir zaman oldu blog için eski tarzda yani eski üslubumla bir şeyler yazmaya... Bugün o gündü kalabalık bir İstanbul trafiğinde ya kitap okumak ya da bir şeyler dinlerken yazmak gibisi yoktur. Aslında bu başlığı atıp yazıyı taslaklarda bekleyeli tam 2 yıl olmuş. 2 yıldır bekleyen yazımı yıllanmış şarap gibi Blogger mahzeninden çıkardım.

Son haftalarda blogumda 3. yenilik kuşağını başlattım. Bu yeni dönemde film ve video blog içeriği olacak. Teknoloji ve Blogger içeriğini artık arşivde, geçmiş zamanlarda kalacak. Kişisel içerik ise tek bir menü ve 2 başlık olacak.

"Oğlum ne diyorsun, konu başlığı ile ne alakası  var bunların" dediğini duydum şimdi. Blogumda, özellikle  2 yıldır, yazdıklarım her zaman birleştirici ve eleştirel tarzda oldu. Eleştirilerim ayırıcı ve yıkıcı değildi. Yaşamı, kendimizi, evrenle olan bağımızı, inançlarımızı eleştirdim . Bazen de kendi bakış açımdı yazdıklarım.

Blogumda her zaman dogmatik fikirlerden kaçındım. Bana göre kesin doğru diye bir şey yok. Doğrularımız ön kabullere dönüşüp bizi sabit fikirli birer insan haline getiriyor. Sorgulamadan körü körüne inandıklarımız,  aklımızın ve dahi ruhsal bedenimizin dizginlerini eline alınca artık nur topu gibi yanlışlanamaz doğrularımız var demektir.

Blogumda asla bu yanlışa düşmedim. Ayrıca insanlar arasındaki din, dil, ırk ayrımı ve cinsel ayrım da  işte bu tartışılmaz düşüncelerin bir ürünüdür. Şunu yazarsam acaba ne derler? Beni yanlış anlarlar mı? Diye düşünmedim çünkü, insanları etiketleyip düşüncesine göre değerlendiren biri zaten iflah olmaz bir cehalet içindedir.

Video içeriği yani video blogu oluştururken de sorgulayıcı ve bazen de alaycı bir tavır ile eleştirilerim olacak. "Enseye tokat, göte parmak" tarzı videolar hazırlamayacağım. Seviyenin iyice düştüğü video dünyasına biraz ciddilik lazım.

Film kategorilerindeki yeni bir başlık: Film izlemeyi çok seven biri olarak izlediğim filmler hakkında da bir şeyler yazıyorum. Ben dünyadaki bütün sorunun insanların birbirini anlamaması ve ön yargılarına yenik düşmelerinden kaynaklandığını düşünüyorum. Bildiklerimizin yanlış olmadığını nereden biliyoruz? Dünya ve evren sadece bizim bildiklerimizden ibaret değil. İşte bu noktada eş cinsel, gay/lezbiyen/trans, konulu filmlere de yer vermek istedim. dediğim gibi bazen filmler bize anlamadığımız şeylerin prikolojijini iyi bir dille anlatır.
Bitirirken... Ön kabulleri yıkıp, tartışılmaz düşüncelerimizi bir kenara itip düşünce evrimimize ivme katacak ve sapan taşı etkisi yapacak yeniliklere ihtiyacımız var.

Mustafa Sönmez ©

Yazılarım bazen argo kelimeler ve deyimler içerir. Bir blog yazarı olarak kibarlık budalası değilim. Yaşam içinde çokça duyduğumuz bu deyimleri burada okumak neden kaba olsun ki! Ahlaki ahkam kesecek halim yok. Ve öyle bir misyonum da yok...
Video Blog İçin Tıkla  Film Arşivi İçin Sağ Menüye Bak 
 1. Hadi bakalım..Bu yazının arkasından neler gelecek çok merak ettim. Bekliyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam. Daha çok video blog tarzına geçiyorum, yavaş yavaş... Aslında 2-3 yıldır aklımda olan bir şeydi.

   Sil
 2. ''Yaratılanı severim Yaratandan ötürü.''Senin yazın benim aklıma Yunus Emre'nin bu sözlerini getirdi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumun için teşekkür ederim.Yunus'un dizeleri her zaman gönül yapar...

   Sil
 3. Amaaan, Mustafa bir değişik ama iddialı ve etkileyen bir yazıydı.Ben tekrar şurdan mail aboneliği yapayım.Kaçırmak istemiyorum yayınlarını.Başarılarının devamı dileklerimle.

  YanıtlaSil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara