list

Zamanda Yolculuk Konulu Diziler (Tavsiyeler)

Zamanda Yolculuk Konulu Diziler (Tavsiyeler)

Zamanda Yolculuk
Time Travel   
Zamanda yolculuk konusuna 3. bölümde diziler ile devam ediyorum. Zamanda yolculuk çocukluğumdan beri dikkatimi çekmişti. 7-8 yaşlarında bile zaman yolculuğu üzerine düşünen biriydim. Zaman yolculuğu diye bir meslek dahi olmalıydı. Bu konuyu daha sonraki bir zamana erteliyorum. Aşağıdaki filmlerin özetlerini çıkardım. 12 Monkey ve Dr. Who dışındakiler devam etmiyor. Tabii ki işin içine Holywood filmleri girince sadece bir film, bilim-kurgu olarak izlememek de gerekiyor. Bazen bilinçaltı mesajlar ve farklı anlamlar içerebilen filmler olabiliyor. Özellikle tinsel ya da metafizik insan üstü güçler, Hereos'ta olduğu gibi, daha çok Yahudi mistiklerinin uğraşı alanı. Seçilmiş kişiler konulu filmlerin hepsi bilinçaltı mesajlarla dolu. 12 Maymun da bunlara dahil. Özellikle Continuum'daki terör ve şirketlerin yönettiği bir dünya imajını iyice düşünmek gerekiyor. Şimdi zamanda yolculuk konulu dizi filmlere gelmek istiyorum.

12 Maymun (12 Monkesys)


12 Maymun
12 Monkesy   
Zamanda yolculuk filmleri denildiği zaman 12 Maymun ilk olarak aklımıza gelenlerdendir. Buraya tıklayarak sinema filmi hakkında yazdıklarımı ve içeriği bilinçaltı mesajları okuyabilirsin. Burada dizi filminden bahsedeceğim. İlk sezonu 2015 yılında yayınlanan 12 Maymun dizisi, insanlığı yok eden bir virüsle mücadele için zamanda yolculuk yapan James Cole ve virüsü yayan zaman gezginleri 12 Maymun ordusu arasında geçen mücadeleyi konu alıyor.


Filmde zamanda yolculuk paradoksları; sebep-sonuç ilişkisi, zaman çizgisinin bütünlüğü gibi konular da başarılı bir şekilde işleniyor. 

Heroes ve Heroes Reborn

Hereos Reborn
Hereos Reborn   
Hereos da efsane dizi filmlerdendir. Her ne kadar dizinin son sezonu aceleye getirilse de izleyicilerin aklında izler bıraktığını söyleyebilirim. Aslında dizide zamanı büken Hiro Nakamura karakteridir. Uzay-zamanı büküp zamanda yolculuk yapabilir. Hereos Reborn ise tamamen zamanda yolculuk konulu 8 bölümden oluşan kısacık bir dizi film. 2015-2016 yılında yayınlandı... Dünyayı yok edecek bir güneş patlamasından korunmak için kahramanların güçlerinden istifade etmek isteyen bir şirket ve Klaire'in ikiz çocuklarının peşindedir. Noah, torynlarını korumak için elinden geleni yapar. Bir yandan da kahramanların hayatı tehlikededir toplu olarak katledilirler. Tommy Clark, filmde zaman yolculuğu yapabilir. Hiro'nun gücünü kopyalar, Hiro ise sanal gerçeklik içinde esir alınır ve gücü bir zaman makinesi olarak kullanılır. Dünyayı yaklaşan felaketten kurtarmak için zaman yolculuğu mu yoksa Tommy ve Malina kardeşlerin güçleri mi gereklidir? 

11.22.63


Film 11.22.63
11.22.63   

Aslında ilk sıraya almam gereken bir mini dizi film... 2016 yılında yayınlanan dizi film efsaneler arasında çoktan girdi... Film aslında King'in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Gerçekten de 60'lı yılların Amerika'sını, mekanlar, arabalar, giysiler, insnaların psikolojisi, zenci-beyaz ayrımcılığı, çok iyi yansıtan filmin konusu kısaca şöyle: Jake, arkadaşı Al'in restoranında kahvaltı yapar ve karısından boşanma davaları için tartışırlar. Bu tartışmaları sadece 2 dakika sürmüştür. Daha sonra Al içeri girer ve öksürüğe boğulur, çok kötü haldedir. Jake'e eve gitmesini ve ertesi gün  gelmesini söyler. Al, her şeyi ve planlarını olup biteni Jake'e anlatır. Restoran'ın arkasındaki dolap 1960 yılına açılan bir kapıdır. Şimdiki zamandaki 2 dakika, orada 2 yıla eşittir. Her girip çıkmasında zaman sıfırlanır. Jake, 1960 yılına döner ve aynı yılda tanıştığı Bill ile birlikte John F. Kennedy suikastini önlemeye çalışır. Bu arada tanıştığı kadın Sadie ile de karmaşık ve zor bir ilişki Jake'i bekleyemektedir. JFK suikastı engellenir fakat geri döndüğünde dünya bıraktığı gibi değildir... 

Continuum

Continuum
Continuum    

2012-2015 yılları arasında oynayan dizi filmlerden. 2077 yılında dünyayı şirketler yönetir. Şirketlere karşı çıkan bir grup da şirketler ve güvenlik güçleri ile sıkı bir çatışma içindedir. Bu terörist grup yakalanır ve infaz edilecekleri anda zamanda geriye 2012 yılına kaçarlar. Kiera Cameron, özel polis gücündedir ve asi grup geçmişe kaçarken o da yanlışlıkla 2012 yılına döner. Tek başına bir mücadele içine girer. Olayları başlamadan önlemek zorundadır. 2012 yılında, geleceğin bütün sisteminin başında ki insan olan Alec sadler'in genç hali ile tanışır. Acaba, Kiera geleceğe tekrar dönüp ailesine kavuşabilecek midir? Bu mücadelenin sonucunda kazanan kim olacaktır?

Fringe


Fringe
Fringe   
2008 yılında ilk sezonu yayınlanan efsane dizi film. Doğaüstü olayları inceleyen FBI'ın sınır biriminden olan Olivia Dunham bu doğaüstü olayları incelemeye başlar. Dr. Walter Bishop akıl hastanesinde yatan bir bilim adamıdır ve geçmişte yapmış olduğu çalışmalar ile bu olaylara açıklık getirecektir. Daha önce çalıştığı ve insanlar üzerinde gizli deneyler yapan Massive Dynamic şirketi de bu olaylarla ilgilidir. Zamanda yolculuk yapan gizemli bir grup insan, dünyayı istila peşindedir. Bu insanlara karşı mücadele verecek olan Olivia ekibi ile birlikte hem de paralel evrenler arasında ve zamanda içerisinde sıçramalar yapacaktır.

[info title="Diğer Diziler" icon="info-circle"] Zamanda yolculuk konulu ya da yan konusu zamanda yolculuk olan filmler. Çoka z izlediğim ya da izlemeye değer görmediklerim aşağıda... Dr. Who izlemeye değer fakat uzun süreli izlemedim.[/info]

Alcatraz (İptal edilen tek sezonlık bir dizi. Zamanda ileriye yolculuk eden mahkumlar ve onları yakalak ile geçen ilk sezon sonunda dizi iptal edilmiştir.)
Dr. Who (Uzun yıllardır devam eden bir dizi.)
Lost (Nedense benim sevmediğim ve sevemediğim bir dizi. İzlediğim bölüm sayısı fazla değil. Zamanda yolculuk, paralel evrenler konusu dizinin yan konuları diyebiliriz. "İzlemeseniz de olur" kategorisinde bir film.
Osmanlı Tokatı (Fantastik bir TRT dizisi. Zamanda yolculuk biraz daha spiritüalizm ile anlatılıyor. Fatih Sultan Mehmet zamanından, Ak Şemsettin'in spiritual ve metafizik bir yöntemle 2012 yılına gönderdiği iki Yeniçeri'nin öyküsü... Komedi ve dram kategorisinde bir dizi. İlk sezonu gayet iyi iken daha sonra saçmalamışlardı...

Mustafa Sönmez©
Orijinal yayın alıntı yapılamaz. 


 1. Lost'u sevmiştim, Osmanlı Tokadı iyi gidiyordu ama dağıttılar, Dr. Who'ya ne zaman baksam sıkıldım, Heroes girişimim yarım kaldı. Diğerlerini pek bilmiyorum. Aslında uzun süredir Hollywood yapımı dizi film izlemiyorum. Fırsatım olursa içlerinden birini seçebilirim. Güzel bir paylaşım olmuş erenler ⭐

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumun için teşekkür ederim. Bu seriye devam edeceğim...

   Sil
 2. Hepsi çok ilgi çekici duruyor. Aralarında 11.22.63'ü izlemiştim, Fringe dizisine ise başlayacaktım. Fırsatım olursa ara ara diğerlerine de bakarım. Paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Semih, Fringe çok iyi bir dizi filmdir tavsiye ederim.

   Sil
 3. Çok güzel bir toparlama yazısı olmuş. 80li yıllarda Geleceğe Dönüş 3lemesi ile büyüyen bir nesilseniz hayal gücünüz ilelebet payidar kalacaktır ;) Fringe kesinlikle unutmadığım,unutamayacağım ve unutturmayacağım bir dizidir, içerisinde her tür'ü barındıran bir yapım (fantastik,bilim kurgu,romantik,komedi,dram,aşk,gerilim,gizem vs.)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geleceğe Dönüş tüm zamanların en ilham verici sinema filmi olmaya aday... Yorum için teşekkür ederim...

   Sil
 4. Acaba birgün geleceğe dönüşten daha iyi diyebileceğim bir zaman yolculugu filmi olacakmıdır umutsuzca bekliyorum

  YanıtlaSil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara