list

Letgo İle Alışveriş Deneyimim? Alışveriş Nasıl Yapılır?

Letgo İle Alışveriş Deneyimim? Alışveriş Nasıl Yapılır?

letgo ile alışveriş
letgo   
Bu yazıda LetGo, yani 2. el satışı yapabileceğimiz ve 2. el ürün alabileceğimiz uygulama ve 2. el ürün satma deneyimimden bahsedeceğim. Daha önce blogger arkadaşımız Mustafa konuyla ilgili burada bir şeyler yazmıştı. Ben de yazısını okudum ve yorum yazdım. Tabii ki programı denedim. Aslında bu yayın sürpriz oldu benim için. Bu hafta film kuşağına devam edecektim. Zamanda yolculuk film ve dizi filmleri ve LGBT temalı filmlere yer verecektim. Taslaklarda 21 yayın var. Kısmet artık...

Mustafa'nın yazısından sonra, reklamlardan da aşina olduğum uygulamayı indirdim. Şimdi ne satsam acaba diye düşündüm! Satacak bir şey de yok. Evde eski eşyaları taharri ederken aklıma 1 senedir kullanılmayan PlayStatin 3 geldi. Hemen uygulamayı indirdim. PS3'ü LetGo'ya kaydettim. O anda mesaj üstüne mesaj. Baş edemiyorum. Gece 2'ye kadar mesajlar gelmeye devam etti. Öyle ki gece rüyama bile girdi. Benim kabuslarım meşhurdur. Uzun zamandır kâbus görmezken, LetGo ekranından çıkan insanımsı şeyler ile uyandım.

kabus
Kabus   

Akşam saat 7:30'da PS3'ü, Kağıthane merkez otobüs durağına getirdim. Alıcı da oradaydı. Otobüs durağına oturdum ve cihazı adama gösterirken otobüs şoförü amca elinde sigara yüzünde sinsi ve biraz da muzipçe bir gülümseme ile otobüsten inerek bize yaklaştı, ağır çekimde yürüyor gibi bir edası vardı. "LetGo'dan mı?" diye sordu, evet dedim. Devam ettim: Abi ya sorma bir LetGo çıkardılar evdeki her şeyi satmak istiyorum, eşya kalmayacak. Şoför bilge bir tavırla sigarasından bir fırt çekti ve dedi: "Ne güzel işte herkes istifade ediyor, çöpe gitmiyor..."

Evet, şoförün de dediği gibi 2. el eşyalarımız zayi olmamalı. 2. el kültürü gelişmeli. Çünkü tüketim kültürü ile bozulmadan elimizdeki eşyaları atıyoruz. özellikle telefonlar. Tamir kültürü de gelişmeli. Böylece sermaye düzenin bir parçası olmaktan çıkarız. Paramız boşa gitmez.

2. el
letgo   

Cümlelerimi burada sonlandırırken şunları da söylemeliyim: Uygulamada 2. el kültüründen uzak kullanıcılar eşyaları neredeyse "sıfır" fiyatına satmaya kalkıyorlar. Hatta bazı elektronik aletler inanın "sıfır"ından pahalı. Ayrıca fiyat "ödüren" alıcılar da mevcut. Umarım 2. el kültürü gelişir. Özellikle kitaplarda alıcılar çok acımasız. Paçavra fiyatı veriyorlar. Kitapları satmak yerine hediye edelim. Ayrıca uygulama daha da geliştirilmeli.

Mustafa Sönmez ©
Bu yazı tamamen orijinaldir. Kopyalanamaz.
 1. Kesinlikle al ve at kültürüne karşıyım.O kadar lükse sahip olmadığımızı düşünüyorum.Bir şey bozulmadan yenisini almıyorum ben.Sistem,insanı sürekli olarak tüketime yönlendiriyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, çok haklısın. TLC'de geçen gün bir programa denk gelmiştim. Amerika'daki alışveriş manyaklarını programın konunu, daha doğrusu kupon manyakları. 2 yıl kupon biriktirip binlerce Dolarlık market alışverişi yapıyorlar. Evlerinin bir odası depo, depoda orta halli bir marketteki kadar malzeme var. Programı izlerken "yuh" dedim. Ayda 1 saati geçmez televizyon karşısındaki vaktim.

   Sil
 2. Valla uygulamanın bu kadar iyi olabileceğini düşünmemiştim. Satmaya kalksam evi komple satacak kadar kullanmadığım ama kullanılır durumda eşya var. Bi el atsam fena olmaz herhalde..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. letgo'da 2. el ürünler altın fiyatına. Kokuşmuş malları millet sıfır fiyatına yakın satıyor. 2. el kültürü gelişmeli...

   Sil
 3. Letgodan mesaj atamiyorum e postani doğrula diyor doğrulama adresi gönderdik diyor ama e posta falan gelmedi ne yapmalıyım.

  YanıtlaSil
 4. Letgodan mesaj atamiyorum e postani doğrula diyor doğrulama adresi gönderdik diyor ama e posta falan gelmedi ne yapmalıyım.

  YanıtlaSil
 5. Letgo'dan alışveriş yapıyoruz ya peki ben diyelim ki a şehrinde yaşıyorum ama b şehrindeki ürünü satın alabiliyor muyum?

  YanıtlaSil
 6. E, nerede nasıl satılır ile ilgili kısmı? Playstatin yükledim bir sürü mesaj geldi, sabah uyandın durağa gittim otobüs şogörü geldi demişsin! Kafan iyi mi kardeş. Ya başlığı doğru aç ya da doğru anlat. Programı kurdun nasıl yükledin nasıl mesajlaştın, prosedür nedir ne değildir nasıl oluyor hiç bir ayrıntı yok. Yapmayın böyle şeyler ben de ciddi ciddi gelip okudum yazık zamanıma. Boş boş bir şeyler anlatmışsın olmadı böyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kimsin bilmem ama önce üslubunu düzelt iletişim kurmayı öğren. Burası teknoloji blogu değil deneyimimi anlattım. Uygulamayı yüklemeyi, kurmayi bilmiyorsan ne akıllı telefon kullanıcılarının ne de internete git. Sus çok konusma.

   Sil
 7. Almak istediğim ürünlerin bazılarını yurtdışı satıcıların ilanlarında görüyorum. Yurtdışındaki satıcılar ile alışveriş yapabilmek bu platformda mümkün mü ?

  YanıtlaSil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara