list

Zaman Yolcuğu Filmleri - 2

Zaman Yolcuğu Filmleri - 2

Zaman Yolculuğu Filmleri
Zamanda Yolculuk filmleri sinema ile bilimin en güzel birleşimini bize sunuyor. Zaman yolculuğu filmleri ve bilimi ayrıca felsefesi çocukluğumdan beri ilgimi çeken bir konu olmuştur. Evet, çocukluğumdan beri diyorum çünkü ilkokul yıllarında bile zaman yolculuğunun olabilme ihtimalini düşünürdüm. O zamanlar zamanın nasıl bir şey olduğunu da merak ederdim.


Diğer zamanda yolculuk fimleri için bağlantılar

👉Filmlerin 1. Bölümü için tıkla
👉Filmlerin 2. Bölümü Bulunduğun Sayfa
👉Filmlerin 3. Bölümü için tıkla

Zamanda Yolculuk İle İlgili Her Şey
Kapsül (Primer)

Primer konu olarak kapalı ve kendini ele vermeyen bir yapıda. Hani bazen şiirleri sadece şairleri anlar ya işte o tarzda bir film. Filmi dikkatle izlemek de bir fayda vermeyebilir. Özellikle sebep-sonuç ilişkisi; zaman döngüleri; paradokslar ve zamanın doğrusal hareketi ve gerçeklik algısı hakkında önceden bilimsel ve felsefi bir şeyler bilmek gerekli. Tabii ki film anlamsız ya da işe yaramaz değil. sadece meraklısına ve konudan anlayana yapılmış bir film gibi geldi bana.

Film, 2004 yapım. Görüntü çok farklı yani amatör bir yapım gibi görünebilir. Ama film hiç de amatörce değil. Aron ve Abe yaptıkları zaman makinesi kapsülü ile geçmişe giderek borsadan para kazanırlar. Tabii ki ger geri gitmelerinde kedilerinin klonlarını yani izlerini bırakırlar. Asıl ve kopyalar arasında yaşanan bir çatışma olsa da parçaları izleyicinin birleştirmesi gerekiyor. Abe ayrıca kendi kapsülünü yaparak gizlice tekrar geçmişe yolculuk yapar. Çoğalan kopyalar, değiştirilen geçmiş işleri içinden çıkılmaz hale sokacaktır. Her zaman yolculuğu filminde olduğu gibi Primer'de de nedensellik sorunu var. İlk sebep neydi? Zaman çizgileri her değiştiğinde bir öncekinde yaşananlar hiç yaşanmadığına göre ne ilk olaylar zaman yaşandı? İşte zaman yolculuğunun felsefi sorunlarından sadece 3 tanesiydi bunlar. Filmde de bu tür felsefi sorunları bulacaksınız.


Time Crimes (Suç Zamanı)

2. Sırada Time Crimes var. Hector ve karısı Clara yenib ir eve taşınırlar. Hector, evde iken gizemli bir telefon alır. Telefondaki cevap vermez geri arama yapan Hector telesekreter mesajı ile karşılaşır ve yine telefon kapanır. Bahçede dürbünü ile etrafı izlerken ormanlık alanda soyunan bir kadın görür. Soyunan kadın aniden ortadan kaybolunca onu aramaya çıkar. Aslında ormandaki de kendisidir. Bir döndü içinde olduğunu far eder. Zaman makinesine ilk girdiği an belli değildir. Çünkü bütün zaman çizgileri diğerini sıfırlar. Nedensellik sorunu yine tanıdık geldi değil mi? Hector 3 bütün işleri düzeltmek için çabalar. Karısını kurtarır ve diğer 2 yansımasını (klonunu) alt etmeyi başarır.

Aslında her şey bizim zamanı liner (doğrusal) algılamamız ile ilgilidir. Her olay aynı anda olur. Yani bütün zaman çizgileri ve gelecek-şu an-geçmiş aynı andadır. Bu felsefi bakış açısından bakınca sebep-sonuç ilişkisi anlamsız oluyor. Yani sonuç aslında sebep olabilir; sebep de sonuç olabilir. Hector, dürbünle etrafı izlerken 2. Hector hangi zaman çizgisinde kafasını sarıp ormana gitti? Eğer olay henüz gerçekleşmedi ise ya da gerçekleşti ve zaman çizgisi sıfırlandı ise ilk neden neydi? Paradoksun çözümü zaman algımız bizim evrenimizde beynimizin çalışması ve uzay-zaman boyutunun doğrusal olması ilkesine göre işler.

FAQ About Time Travel (Zamanda Yolculuk)

3. Sırada Frequently Asked Questions About Time Travel filmi var. (Zaman Yolculuğu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular) 3 arkadaş her zamanki gibi bir araya gelip bir şeyler içerler. Her zamanki gibi Toby'nin yazdıkları ile dalga geçerler. Pate arkadaşları için içecek almak için kalkar. Bu esnada Cassie ile tanışır. Cassie zaman yolcusu olduğunu ve zamanda oluşan bir çatlağı aradığını söylese de Pate buna inanmaz ve arkadaşlarının tuttuğu bir fahişe olarak düşünür, kadını. Fakat durum hiç de öyle değildir. Arkadaşları Ray tuvalete gider. Zaman çatlağı tuvalettedir ve Ray restorana tekrar girdiğinde geleceğe yolculuk etmiş ve herkesin öldüğünü görmüştür. Aslında her şey o gün o restoranda Toby'nin yazdığı bir metindekiler yüzündendir. O yazı ileride çok okunan bir romanın başlangıcıdır. Zamanda gezinen ünlü avcıları da peşlerindedir. Tek seçenekleri zamanda geri giderek yazdıkları o kağıdı yok etmektir.

3 arkadaş zamandaki her yolculuklarında geri geldiklerinde restorandaki ilk anlarının olduğu zaman dilimine yani yolculuk başlamadan hemen önceki zaman gelirler. Her zaman yolculuğunda zamanda kopyalarını yani izlerini bırakırlar.

Synchronicity (Eşzamanlı)

Projeleri için aldıkları maddi desteği kaybetmek üzere olan Jim ve arkadaşları projelerini denerler. Zamanda yolculuk makinesi çalışmaktadır. Makineden çıkan egzotik çiçek ile olaylar gelişir. Patronları yani proje finansmanı (Klaus) ile aralarında çıkan anlaşmazlık ve Abby ile olan ilişkisini kurtarmak İsteyen Jim zamanda defalarca g eriye gidecektir. Zaman çizgileri değiştikçe klon sayısı da artar. Her bir gerçeklik için farklı bir paralel evren ve olasılık içinde yolculuk başlar. Kim, kimdir ve hangi zaman çizgisi gerçektir? Her şey birbirine karışır. Yine meşhur paradoksları ve sebep-sonuç çıkmazını bu filmde de görmek mümkün.

Frekans - Frequency

Polis olan John Sullivan (Jim Caviezel) babasına ait çok eski bir radyoyu yeğenin isteğini yerine getirerek çalıştırır. Radyo, kuzey ışıkları ve güneş radyasyonları ve güneşten gelen atom altı parcacıkların etkisi ile 30 yıl öncesi ile iletişime geçer. Radyonun diğer ucunda babası vardır.

John, radyo konuşmaları ile hem babasının yaşamını kurtarır hem de geçmiteki cinayetleri işleyen bir seri katili de babasının sayesinde yakalar. Fakat, geçmişte değiştirdiği bir şey yüzünden katilin 3. cinayetinden sonra ölmesi gerekirken, katil yaşar ve tam 10 cinayet işler. Hemşireleri öldüren katil, annesini de öldürecektir ve bu kelebek etkisine de kendisi sebep olmuştur. Tüm bu olumsuzlukları düzelmek için telsiz ile babasını yönlendidir.

 1. Yarın gidiyorum.Çok vaktim olacak.Tek tek izleyeceğim.Teşekkürler Mustafa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filmler güzel tavsiye ederim. Yolculuğunun iyi geçmesi dileklerim ile...

   Sil
 2. Tavsiyeler için teşekkürler. Hepsinde ayrı bir gizem havası var. İzlemeyi düşünüyorum. Ayrıca 11.22.63 dizisini de size öneririm. Fazla ayrıntılı olmasa da zaman yolculuğu konusunu ele alıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Semih, 11.22.63 keşke daha uzun olsaydı dediğim dizilerden. 3. bölümde dizilere de değineceğim. Listede çok film var.

   Sil
  2. Diziler de iyi olur aslında, yazınızı bekleyeceğim.

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara